Epidemie nahrává internetovým zločincům. Počet phishingových e-mailů vzrostl o 667 procent

Počet podvodných e-mailů, které se od uživatelů snaží vylákat osobní údaje k jejich platebním kartám nebo účtům se od letošního března, tedy od začátku koronavirové krize, zvýšil o 667 procent. S tzv. phishingem se setkalo 24 procent Čechů, nejčastěji ve věku 35 až 44 let. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Avast.

"Lidé se nejčastěji s phishingem setkávají v podobě podvodného e-mailu, který útočníci rozesílají s cílem odkázat uživatele na podvodný web, kde se následně od nich snaží získat co nejvíce osobních údajů nebo z nich pod falešnou záminkou vylákat peníze," uvedl Alexej Savčin z Avastu. Phishingové útoky podle něj mohou působit velmi důvěryhodně, útočníci je často maskují za e-maily z banky nebo zprávy od někoho, koho uživatel osobně zná. Objevily se i podvodné e-maily, které lidem nabízely ochranné zdravotnické pomůcky.

Kromě e-mailů se Češi v 31 procentech případů setkali také s phishingovými stránkami, SMS zprávami (27 procent), nebo dokonce s osobním phishingem (15 procent), při kterém se lidé vydávají za někoho jiného za účelem vylákání peněz nebo osobních údajů.

Tři čtvrtiny napadených útok nikomu neoznámily. Jako nejčastější důvody lidé udávají, že podvod byl příliš očividný, než aby mu naletěli (50 procent), nevěděli, komu by jej měli nahlásit (38 procent), nebo byli přesvědčeni, že takových útoků existuje příliš mnoho na to, aby bylo možné je všechny vymýtit (21 procent).

Pokusy o nalezení pachatelů přitom nejsou zcela beznadějné. Téměř ve třetině případů se podařilo autora útoku vypátrat. Češi v průzkumu uvádějí, že nejčastějším dopadem phishingu byla nutnost změnit si heslo k některému z jejich on-line účtů (61 procent), krádež osobních dat (62 procent), nebo dokonce finančních prostředků (34 procent), nejčastěji do 1000 Kč.

Phishing využívá podle Savčina sociální inženýrství, tedy metodu, při které záleží zejména na uživateli, zda bude pokus o útok úspěšný, či nikoli. Lidé by měli přistupovat k e-mailům, které dostávají, kriticky, a pokud se jim zdá cokoli podezřelé, v žádném případě by neměli klikat na žádný odkaz nebo stahovat přílohy.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Pozor na phishing. Počet hackerských útoků před Black Friday stoupl třináctkrát

Počet phishingových útoků se speciálními nabídkami a slevami se za posledních šest týdnů zvýšil třináctkrát. Hackeři aktuálně zneužívají blížící se marketingové akce Black Friday a Cyber Monday. Aktuálně se zaměřili například na populární klenotnickou značku Pandora. Vyplývá to z údajů kyberbezpečnostní firmy Check Point.

Více souvisejících

phishing e-mail Avast krimi Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy