Kauza XIXOIO: NCOZ zahájila stíhání pro podvod, škoda činí stovky milionů korun

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní stíhání dvou fyzických a jedné právnické osoby kvůli podezření z podvodu v případu kolem firmy XIXOIO. Obviněným fyzickým osobám hrozí v případě odsouzení až desetileté vězení. 

"Obviněné osoby měly podle našich závěrů nabízet pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic do ekosystému XIXOIO. O průběhu projektu a jeho výsledcích měly záměrně nepravdivě informovat své investory, a to zejména za užití prezentace společnosti XIXOIO, která měla vytvořit dojem úspěšného budování ekosystému XIXOIO a růstu hodnoty tokenu XIX," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle zjištění kriminalistů byly získané finanční prostředky použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob. Obvinění vylákali od nejméně 2931 poškozených finanční prostředky ve výši nejméně 339 milionů korun a 571 tisíc eur. 

Veřejnost před investicemi do tokenů s výslovnou zmínkou o XIXOIO dříve varovala také Česká národní banka (ČNB). Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla centrální banka.

S kriminalisty na případu spolupracovali pracovníci Finančního analytického úřadu, dozor vykonává Městské státní zastupitelství v Praze. Trestní stíhání probíhá na svobodě, v případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám trest odnětí svobody v délce až deseti let. 

Související

Více souvisejících

Policie ČR Xixoio podvod Národní centrála proti organizovanému zločinu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 4 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy