Mladík dle obžaloby hrozil teroristickými útoky v ČR, soud začne v srpnu

Dvaadvacetiletý muž čelí obžalobě z toho, že před třemi lety vyhrožoval řadou teroristických útoků, vydíral policii a šířil poplašné zprávy. Státní zástupce tvrdí, že Marcel Houf uskutečnil společně se svým známým desítky telefonátů na policejní oddělení či do nemocnic a hrozili odpálením bomb ve vlacích, na náměstích nebo v obchodech. Mladíkovi hrozí tři až 12 let vězení. Obžalobu, kterou má ČTK k dispozici, začne příští měsíc řešit soud.

Houf se podle státního zástupce bavil tím, že v době od 14. května do 6. června 2017 vymýšlel se svým o půl roku starším kamarádem zlomyslné hovory a následně pozoroval bezdůvodná bezpečnostní opatření, které vyvolali. Telefonáty údajně uskutečňoval přes aplikaci Skype Houfův kamarád, pokaždé pod smyšlenou identitou a někdy s využitím modulátoru hlasu. Houf ho při tom ze svého bydliště na Frýdeckomístecku na dálku podporoval a přes Skype mu radil, uvádí obsáhlá obžaloba.

Na lavici obžalovaných usedne Houf sám. Stíhání jeho známého zastavil státní zástupce už v roce 2018 pro nepříčetnost.

Mezi důsledky, které mladíci svým počínáním způsobili, patřilo podle obžaloby mimo jiné uzavření příjezdových cest na pražské Václavské náměstí, uzavření českobudějovického parku Stromovka nebo evakuace 230 lidí z vlaku a nádraží v Lysé nad Labem. Zbytečnými výjezdy policistů a hasičů navíc vznikla škoda v řádu desetitisíců korun.

Svými telefonáty se mladíci podle státního zástupce nejčastěji zaměřovali na služebny pražských strážníků a policistů, také ale volali jejich kolegům do Brna, Plzně, Rakovníku nebo Českých Budějovic i do slovenského Martina.

Houfův kamarád se údajně často představoval jménem jednoho z českých youtuberů nebo také jako Rajesh Koothrappali, což je postava z komediálního seriálu Teorie velkého třesku. V některých případech uváděl, že je bojovníkem Islámského státu, má výcvik Tálibánu a bude střílet do lidí. Někdy požadoval peníze jako výkupné. Mimo jiné si vymyslel, že drží deset rukojmích v pražské pizzerii, že vybuchne bomba v kanceláři ředitele pražských strážníků, že jde vystřílet českobudějovický supermarket nebo že umístil několik výbušných systémů do opuštěné černošické vily podnikatele Radovana Krejčíře.

Obžaloba, která obsahuje celkem 46 skutků, dále uvádí, že Houf některé telefonáty podbarvoval arabskou hudbou, zvuky výstřelů nebo tikáním bomby. Poté, co si přečetli na internetu článek o tom, že české nemocnice jsou cílem teroristů, se mladíci údajně zaměřili právě na tato zařízení a opakovaně za jediný večer hrozili bombou desítce pražských a brněnských nemocnic.

V části telefonátů spatřuje státní zástupce vyhrožování teroristickým trestným činem. "Měly vyvolat strach a evokovat, že je činí osoba, jež vyznává islám a hodlá rozšiřovat jeho ideje džihádem v jeho násilné, extrémistické, militantní a teroristické podobě,“ uvedl. Právě z toho důvodu hrozí Houfovi v případě prokázání viny až dvanáctileté odnětí svobody. Za vydírání by mu mohly soudy uložit maximálně čtyři roky, za šíření poplašné zprávy nanejvýš tři roky. Pražský městský soud chce začít kauzu projednávat 25. srpna.

Související

Více souvisejících

krimi Terorismus v ČR Marcel Houf

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy