Muž se přiznal k loupežným přepadením, sháněl peníze na heroin

Jiří Horváth se dnes u soudu přiznal ke čtyřem loupežným přepadením a osmi krádežím, které spáchal v hlavním městě v předvánočním období roku 2019. Uvedl, že potřeboval peníze kvůli své dlouhodobé závislosti na heroinu. Muži, který nožem vážně zranil jednu z přepadených žen, hrozí až 12 let vězení. Projevil zájem uzavřít dohodu o vině a trestu. Soud o ní rozhodne v úterý.

Přepadení se odehrála v rychlém sledu - 17., 19., 23. a 25. prosince 2019. Pachatelova agresivita při nich rostla. Policie v útočníkovi identifikovala Horvátha a varovala veřejnost, že muž je ozbrojený a velmi nebezpečný. Nakonec ho dopadla na autobusové zastávce krátce po vyloupení čerpací stanice v Praze 10.

"Já jsem byl prostě tak závislej na heroinu, že mě to dočista ovládlo. Proto jsem dělal takový šílený věci, který bych s čistou hlavou prostě neudělal. Moc mě to mrzí," řekl u pražského městského soudu v nesouvislých větách Horváth. Šestačtyřicetiletý muž z Brna o sobě uvedl, že nikdy nepracoval a že heroin užívá od roku 1995. Za metadon ho vyměnil pouze tehdy, když pobýval ve vězení.

"Jako kdyby vás ovládal nějakej démon. Já jsem šel za jediným cílem: že si to prostě musím dát," uvedl Horváth. Oběti si vybíral náhodně. "Nevím, prostě jsem šel," řekl k tomu.

Nejprve za bílého dne přepadl osmdesátiletého seniora, který na proseckém sídlišti vcházel do domu. Vzal mu peněženku. O dva dny později vyloupil večer květinářství v Karlíně, na prodavačku vytáhl nůž.

Nejzávažnější útok se stal odpoledne před Štědrým dnem v restauraci ve Vltavské ulici na Smíchově. Servírku Horváth pobodal do břicha a hrudníku, aby se zmocnil peněženky s tržbou 9000 korun. Žena skončila v nemocnici v umělém spánku. "Nejvíc mě mrzí ta ženská. Tady ta událost se mi vrátí jinak. Karma, osud," poznamenal k tomu Horváth.

Dopoledne na Boží hod vánoční pak lupič sebral peníze z pokladny čerpací stanice. I tam ohrožoval ženskou obsluhu nožem.

Obžaloba viní Horvátha také z osmi krádeží spáchaných v Praze od 25. listopadu do 20. prosince 2019. Ukradené peníze a věci vyčíslila státní zástupkyně na 77.000 korun. Zloděj ukradl zboží v prodejně elektroniky, peněženky lidem v supermarketech, tržbu z nehlídané pokladny či kufr z hotelové recepce.

Horváth si aktuálně ve vězení odpykává trest za jinou majetkovou trestnou činnost.

Související

Policie ČR

Dvě taxikářky nahlásily na policii smyšlená přepadení

Na několik dní zaměstnala kriminalisty oznámení o loupežných přepadeních dvou olomouckých taxikářek, která obě ženy nezávisle na sobě nahlásily na policii. Týkala se shodou okolností stejného osmadvacetiletého zákazníka, kterého s odstupem deseti dnů po sobě vezly taxikářky z Olomouce do Prostějova.

Více souvisejících

přepadení soudy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 50 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie vyšetřuje požár v Pardubicích pro podezření z terorismu.

Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích

Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš

Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Lubomír Metnar (oba ANO) se zabývají pátečním požárem v Pardubicích, k jehož založení se hlásí organizovaná propalestinská skupina. Policisté již případ přehodnotili, událost se nyní vyšetřuje pro podezření ze spáchání teroristického útoku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy