Odvolací soud potvrdil Čechovi 20 let vězení za boje v řadách proruských separatistů

Odvolací soud dnes potvrdil uprchlému Jiřímu Urbánkovi 20 let vězení za to, že na Ukrajině bojoval v řadách proruských separatistů. Muž tak spáchal jednak teroristický útok, jednak trestný čin účasti na teroristické skupině. Verdikt je pravomocný.

“Chtěl bych říct, že terorismus a s ním spojené projevy ohrožují nejenom životy lidí a společenské zřízení, ale i samotnou podstatu lidské civilizace. (...) Bohužel jsou pořád politické systémy, pro které jsou takové projevy terorismu vhodné, nebo dokonce požadované, a bohužel pořád jsou i jednotlivci, kteří jsou schopni a ochotni tyto nechutné představy naplňovat,” prohlásil při odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jan Sváček.

Člen senátu Alexander Károlyi doplnil, že uložený trest je spíše mírný a mohl být přísnější. "V rámci těchto bojů bylo zcela jasně ohroženo civilní obyvatelstvo," zdůraznil. Vrchní soud ale nemohl uložit vyšší trest, protože státní zástupce se proti původnímu rozsudku neodvolal.

Urbánek odjel na Ukrajinu v roce 2015 s úmyslem podpořit proruské separatistické síly. Jejich operací se podle rozsudku účastnil nejméně do konce ledna 2018. Kromě činností typu budování zákopů nebo hlídkování se muž i podle svých vyjádření na sociálních sítích zapojil do ozbrojených bojů proti ukrajinské armádě. "Velice dobře věděl, o co v konfliktu jde," poznamenal státní zástupce Marek Bodlák. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

Odvolání proti rozsudku podal advokát, kterého Urbánek dostal přiděleného ex offo. Právník dnes uvedl, že se odvolal zejména proto, že jeho klient napsal na svém facebookovém profilu, že se necítí být vinen.

Vrchní soud doplnil dokazování o odborné vyjádření české armády, která dospěla k závěru, že Urbánek nepochybně sloužil v obou brigádách, o kterých to na facebooku sám uváděl. "Jeho vyjádření ilustrují faktickou situaci na frontě," sdělila armáda. Upozornila, že brigády se v okolí Doněcku účastnily velmi intenzivních bojů, a to zejména od června do září roku 2015. Připomněla také, že v oblasti v roce 2014 podle oficiálních statistik OSN zahynulo na 3000 civilistů a o rok později zhruba tisícovka.

O Urbánkově přítomnosti v Doněcké oblasti dříve svědčil i Lukáš Nováček, kterého vrchní soud toto úterý poslal na šest let za mříže kvůli tomu, že u separatistů mimo jiné pracoval v kuchyni.

České soudy už řešily více případů spojených s boji na Ukrajině. Bělorusovi Alexeji Fadějevovi uložily 21 let odnětí svobody, uprchlému Martinu Kantorovi o rok méně. Minulý týden pražský městský soud nepravomocně potrestal 21 lety vězení bývalého vojáka, uprchlého Martina Sukupa.

Související

Sídlo Evropského parlamentu

Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou

Evropská unie by mohla oficiálně zahájit projednávání prvního tematického bloku v rámci přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem už 15. června. K posunu dochází poté, co Maďarsko naznačilo, že by mohlo upustit od svého dlouhodobého odporu vůči ukrajinskému členství v unii. 
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti

Masivní vlna ruských raketových a dronových útoků zasáhla ukrajinská města a vyžádala si nejméně 21 lidských životů. Mezi oběťmi jsou i dvě děti. Tento rozsáhlý vzdušný úder, který zasáhl civilní infrastrukturu i energetická zařízení po celé zemi, představuje jeden z největších útoků posledních měsíců a zanechal za sebou více než stovku zraněných.

Více souvisejících

Ukrajina soudy

Aktuálně se děje

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Země kvůli ebole zavádí zákazy cestování. WHO je silně proti

Cestovní omezení, která zavedlo více než tucet zemí, negativně ovlivňují schopnost Světové zdravotnické organizace efektivně reagovat na epidemii eboly v Demokratické republice Kongo. Podle generálního ředitele organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse tato opatření narušují dodavatelské řetězce a brání účinnému zásahu. 

včera

Ilustrační foto

Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?

Začátek meteorologického léta s sebou přinesl spalující horka, která kontinent zasáhla ještě před koncem jara. Ačkoliv západní Evropa se již z velké části vymanila z vlivu horké vzduchové hmoty, která v předchozích dnech překonala květnové teplotní rekordy ve Velké Británii a Irsku, celý region se již nyní připravuje na další extrémně horké léto. 

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou

Evropská unie by mohla oficiálně zahájit projednávání prvního tematického bloku v rámci přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem už 15. června. K posunu dochází poté, co Maďarsko naznačilo, že by mohlo upustit od svého dlouhodobého odporu vůči ukrajinskému členství v unii. 

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trump pohrozil zavedením cel 60 obchodním partnerům

Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel ve výši 10 až 12,5 procenta vůči 60 obchodním partnerům, mezi které patří Velká Británie, Evropská unie, Austrálie, Kanada, Japonsko, Norsko, Tchaj-wan nebo Čína. Důvodem pro tento krok je podle Washingtonu selhání těchto zemí v boji proti dovozu zboží vyráběného nucenou prací. 

včera

Donald Trump

Rozhodnutí Trumpa jmenovat nového šéfa amerických tajných služeb vyvolalo vlnu kritiky a údivu

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa jmenovat novým úřadujícím šéfem amerických tajných služeb Billa Pulteho vyvolalo ve Washingtonu vlnu kritiky a údivu. Pulte, který dosud působil jako ředitel Federální agentury pro financování bydlení, totiž nemá žádné zkušenosti v oblasti zpravodajských služeb, špionáže ani národní bezpečnosti. Podle zdrojů z Bílého domu stála za Trumpovým výběrem snaha obsadit klíčový post loajálním spojencem, který by se mohl angažovat také v otázkách bezpečnosti nadcházejících voleb. To vyvolává obavy u Demokratů, jelikož Trump již nyní bezdůvodně hovoří o možných podvodech v podzimních kongresových volbách a Pulte ve své stávající funkci opakovaně ukázal ochotu využívat vládní moc k vyšetřování prezidentových politických odpůrců.

včera

Poslanecká sněmovna

Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci

Dolní komora Parlamentu se na svém středečním odpoledním zasedání chystá v úvodním kole projednat legislativní návrh na obnovení elektronické evidence tržeb, která by měla začít znovu platit od nadcházejícího roku. Ještě během dopolední části schůze zákonodárci odsouhlasili přesun vybraných kompetencí, jež se týkají pomoci občanům v bytové nouzi, z obecních samospráv na úřady práce, jak to předpokládá norma o podpoře bydlení. Hned v počátku jednání si poslanci schválili možnost pokračovat v debatě i po deváté hodině večerní.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA

Evropská komise ostře kritizovala záměr Spojených států uvalit na Evropskou unii nové desetiprocentní clo. Washington tento krok odůvodňuje tvrzením, že Brusel nedokázal efektivně zakázat dovoz zboží vyrobeného za použití nucené práce. Unijní exekutiva ústy svého zástupce mluvčího Olafa Gilla uvedla, že předběžné výsledky amerického vyšetřování podrobně zanalyzuje a bude s tamní administrativou nadále jednat, nicméně jakékoli sankční poplatky uvalené z těchto důvodů považuje za zcela neopodstatněné.

včera

Ebola, ilustrační fotografie

Sledujeme vlakové neštěstí v přímém přenosu. Situace se vymkne kontrole, varuje uznávaný expert na ebolu

Odborník na problematiku spojenou s virem ebola vyjádřil vážné obavy, že současná situace v Demokratické republice Kongo (DRK) by mohla vyústit v bezprecedentní krizi. Devětašedesátiletý britský lékař Simon Mardel, který se v uplynulých třech dekádách podílel na potlačování nejhorších epidemií této nemoci na světě, popsal aktuální dění jako sledování vlakového neštěstí v přímém přenosu. Podle jeho slov zůstává skutečný rozsah a rychlost šíření nákazy neznámý, přičemž existuje reálné riziko, že se situace vymkne kontrole a zasáhne i země mimo africký kontinent, které nejsou na podobný scénář vůbec připraveny.

včera

Ilustrační foto

Designové sprchové sety mění pravidla možností

Koupelna není jen o očistě těla. Je zároveň místem, kde si dovolíme na chvíli zbavit se rolí, které po celý den převlékáme, poodstoupit od hektičnosti moderní doby a na chvíli spočinout jen se svými potřebami. Tato chvíle pomůže našemu tělu relaxovat a zahájit proces regenerace. Co nás v této snaze může podpořit? 

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Schillerová představila zásadní změny důchodového systému

Ministerstvo financí po měsících intenzivních příprav a expertních diskusí představilo rozsáhlou reformu třetího pilíře penzijního systému. Nová podoba doplňkového penzijního spoření by měla začít platit od ledna roku 2027 a přinese s sebou hned několik zásadních změn pro miliony českých střadatelů. 

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění

Pokud by si nynější Rusko mělo vybrat oficiální slogan, mohl by znít podobně jako slova šéfa tamní diplomacie Sergeje Lavrova, který v minulosti prohlásil, že Rusko je zkrátka takové, jaké je, a nestydí se to ukazovat. Podobně nekompromisní tón nedávno v Kremlu zvolila i folková zpěvačka Naděžda Babkina. Po převzetí státního vyznamenání z rukou Vladimira Putina publiku řekla, že země se nikdy nevzdá díky svému jedinečnému multietnickému genetickému kódu, a dodala, že komu se to nelíbí, může jít klidně spáchat samovraždu. Tento výrok v mnoha ohledech ilustruje současnou ruskou tvář, která odmítá jakékoliv omluvy či ústupky, což přesně odpovídá postoji samotného prezidenta.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina vrací úder. Na Rusko posílá stovky dronů

Ruská protivzdušná obrana oznámila, že během noci na úterý zlikvidovala stovky bezpilotních letounů nad svým územím, přičemž zhruba 60 z nich zneškodnila nad Leningradskou oblastí. Tento rozsáhlý ukrajinský útok se odehrál v době, kdy v Petrohradě začíná významné ekonomické fórum. Petrohradský guvernér Alexandr Beglov upřesnil, že noční nálety dronů zasáhly tři tamní okresy, přičemž zranily několik lidí a způsobily škody na infrastrukturních zařízeních. Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že armáda zachytila a zničila více než 350 ukrajinských bezpilotních letounů jak v oblastech poblíž hranic, tak i ve vnitrozemí, včetně Moskvy, Petrohradu a Novgorodu na západě země.

včera

Íránské drony revolučních gard

Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště

Vojenské velení Bahrajnu oznámilo, že tamní protivzdušná obrana ve středu úspěšně zachytila a zlikvidovala tři rakety a několik bezpilotních letounů. Armáda ostře odsoudila tyto vzdušné údery a obvinila Teherán z pokračujícího nepřátelského přístupu vůči celému regionu. Podle oficiálního prohlášení generálního štábu Írán systematicky cílí svými raketovými a dronovými útoky na civilní objekty v Bahrajnském království. Všechny bahrajnské zbraně a armádní jednotky byly uvedeny do stavu nejvyšší bojové pohotovosti a obranné připravenosti, přičemž úřady zároveň varovaly civilní obyvatelstvo, aby se nedotýkalo žádných podezřelých předmětů.

včera

včera

včera

2. června 2026 21:59

2. června 2026 21:07

2. června 2026 19:53

2. června 2026 19:06

Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci

Mýtný systém v České republice čeká zásadní modernizace. Její podobu představil ministr dopravy Ivan Bednárik na pondělním zasedání vlády. Kabinet projednal mimo jiné i návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty nebo několik závěrů z kontrolních akcí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy