Policie dopadla dva česko-ukrajinské gangy. Na internetových bazarech kradly lidem identitu

Policie vznesla obvinění proti desítkám osob z České republiky a Ukrajiny v souvislosti s podvody na internetových bazarech. Dva zločinecké gangy podle vyšetřovatelů získaly trestnou činností kolem 123 milionů korun tím, že odcizily bankovní identitu svým obětem.

Informaci dnes na tiskové konferenci zveřejnil šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha. Jednen z gangů vedla žena, která již v České republice uzavřela dohodu o vině a trestu, kde souhlasila s 5,5 lety vězení a peněžitým trestem ve výši šesti milionů korun.

"K zásadním zásahům proti pachatelům došlo na území Ukrajiny," uvedl Brejcha, přičemž zdůraznil složitost provedení policejních akcí. Pachatelé si vytvořili dobře chráněné call centrum. Při domovních prohlídkách policisté zabavili počítače, telefony, automobily a peníze v celkové hodnotě přibližně pěti milionů korun.

Podle kriminalistů organizované skupiny vytvářely falešné kopie webových stránek existujících přepravních společností, zejména DPD, Zásilkovny a České pošty, a také bank. Jejich cílem bylo získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

Pachatelé vybírali oběti na inzertních portálech, jako jsou Bazoš, Vinted, Sbazar a Facebook Marketplace. Reagovali na inzeráty prostřednictvím aplikace WhatsApp, slibovali platbu za zboží a jeho přepravu. Následně poskytli prodávajícím falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.

Poté, co oběť poskytla potřebné údaje - jméno, heslo, ověřovací kódy nebo informace z platebních karet - pachatelé získali kontrolu nad jejich internetovým bankovnictvím a vybrali peníze z účtů. Pachatelům hrozí trest od sedmi do dvanácti let vězení.

Související

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

Více souvisejících

krimi Policie ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy