Chomutovští kriminalisté řeší podvod, při kterém 51letý muž přišel v přepočtu o 3,2 milionu. Nechal se nalákat podvodníkem vydávajícím se za ženu z Číny, ten ho přemluvil k investicím do kryptoměn. Muž převedl 36 plateb, než zjistil, že něco nehraje.
Neznámý pachatel před několika měsíci kontaktoval jednapadesátiletého muže. Vydával se za ženu z Číny, která chtěla pracovat a žít v Londýně. „Nejprve spolu komunikovali přes Messenger, poté přes WhatsApp, a to o běžných věcech, seznamovali se. Chomutovan chtěl dotyčnou i vidět, proto spolu několikrát provedli videohovor. Přitom prý mluvila anglicky, avšak se zvláštním přízvukem a s ozvěnou,“ vylíčila policejní mluvčí Miroslava Glokovská.
Dodala, že spolu dokonce začali plánovat budoucnost. „Žena mimo jiné mluvila o svých koníčcích a zmínila se o investicích do kryptoměny. Poté mu poslala graf svých investic, kde měla zhodnocených necelých milion dolarů, a muž viděl, jak ta částka každou chvíli narůstá. Zaujalo ho to a chtěl se také naučit investovat,“ pokračovala mluvčí.
„Žena mu tedy radila, jak postupovat a on si dle jejích rad postupně nainstaloval aplikace pro obchod s kryptoměnami a na základě jejích pokynů tam ze svého účtu převáděl peníze v eurech a dolarech,“ vysvětlila Glokovská.
Následně si chtěl část peněz vybrat, ale nešlo to. „Za účelem výběru po něm bylo požadováno zaslání dalších ‚poplatků‘, což učinil. Částky, které muž na investice a ‚poplatky‘ posílal, většinou v přepočtu přesahovaly 100 tisíc korun, celkově převedl 36 plateb v souhrnné hodnotě bezmála 3,2 milionu korun,“ vyčíslila mluvčí.
Podvody jsou stále častější a propracovanější. „Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti. Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv. Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika,“ zdůraznila.
„Pachatelé vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, přes sociální sítě nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené. Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace, nebo informace o vašem bankovnictví. Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku,“ uzavřela Glokovská.
11. prosince 2025 19:52
Policie objasnila vraždu, ke které došlo již v listopadu. Mladá žena byla uškrcena
Související
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
krimi , Policie ČR , podvod , Ústecký kraj
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno před 1 hodinou
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
před 2 hodinami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 3 hodinami
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 4 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 4 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 5 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 6 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 7 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 8 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 9 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 10 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 11 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 12 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 12 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 13 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 14 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák