Polský gang v Česku ukradl kilometry trakčního vedení. Pachatelům hrozí vězení

Polský gang zlodějů trakčního vedení, které čtveřice mužů opakovaně kradla na českém území, se podařilo dopadnout novojičínským kriminalistům. Pachatelé ukradli kilometry vedení, čímž vznikla mnohamiliónová škoda. Nyní jim hrozí, že stráví až osm let za mřížemi. 

Moravskoslezská policie uvedla, že ke krádežím trakčního vedení došlo v Novém Jičíně už v minulosti, aniž by byl zjištěn pachatel. Průlom nastal letos v březnu, kdy bylo odcizeno půldruhého kilometru kabelů mezi železničními stanicemi Studénka a Suchdol nad Odrou. Škoda byla vyčíslena na téměř 700 tisíc korun.

"Důkladným ohledáním místa činu a následným prověřováním byli policisté čím dál více na stopě možným pachatelům. Všechny zajištěné důkazy je stále více směřovaly na území jiného státu, konkrétně do Polska," uvedla policejní mluvčí Pavla Procházková. Kriminalisté proto zahájili spolupráci s polskými kolegy. 

Na konci června byli brzy ráno a bezprostředně po činu zadrženi na dálnici D1 u Klimkovického tunelu zásahovou jednotkou čtyři muži cizí státní příslušnosti ve věku mezi 41 a 48 lety, kteří krátce předtím odcizili trakční vedení podél železniční tratě Studénka – Sedlnice. K přepravě více než kilometru měděného lana o váze přes tunu používali osobní auto i dodávku. 

"Po zadržení byly provedeny prohlídky vozidel, kde byly mimo zcizeného lana posilujícího trakční vedení zajištěny také předměty použité k trestné činnosti. Pomocí speciálně upravených nůžek pachatelé odstřihávali měděné lano nacházející se ve výšce takřka 7 metrů od země. To však bylo pod napětím 3.000 voltů, čímž se dobrovolně vystavovali nebezpečí zásahu elektrickým proudem," popsala Procházková.

Během tří dnů následovalo pět domovních prohlídek v Polsku, během nichž byly zajištěny důkazy, které vedly k objasnění dalších tří krádeží v okrese Nový Jičín v letech 2019, 2022 a 2023. Hlavním motivem jednání pachatelů byla touha po zisku, majiteli vedení vznikla škoda dosahující téměř dvou a půl milionu korun. 

Čtveřice mužů byla obviněna ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení v rámci organizované skupiny. Tři osoby jsou stíhány vazebně. V případě odsouzení jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Vlaky Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy