Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi společný souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletému muži, který uvedl, že se cítí částečně vinen, hrozilo až osm let, v minulosti byl několikrát soudně trestaný. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun. V závěrečné řeči svého počínání Šojdr litoval.

Soud dnes Šojdrovi též zakázal na pět let zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, navíc musí zaplatit peněžitý trest milion korun a uhradit škodu poškozeným. Dvěma ženám, které podle obžaloby Šojdrovi při trestné činnosti pomáhaly, uložil dnes soudní senát s předsedkyní Ivetou Šperlichovou podmínky. Obě před soudem odmítly vypovídat. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní dnes k soudu nepřišli, obžaloba si ponechala lhůtu pro případné podání odvolání.

"S ohledem na osobu pana obžalovaného, který má sklony k páchání majetkové trestné činnosti, zejména podvodného charakteru, má soud za to, že jiný než nepodmíněný trest odnětí svobody nepřichází v úvahu. Předchozí podmíněné tresty se vždy u něj minuly účinkem," uvedla Šperlichová. Uložený trest považuje za odpovídající, Šojdrovo počínání označila za hanebné.

Podle rozsudku Šojdr v letech 2011 a 2012 v Kroměříži a jinde v 11 případech využil nepříznivé finanční situace několika lidí, získal si jejich důvěru a nabídl jim zprostředkování a zajištění uhrazení dluhů. Podmínil to uzavřením kupních smluv na jejich nemovitosti. Takto podle soudu jednal s cílem získat nemovitosti do své dispozice za pouhou část jejich ceny a současně získat část kupní ceny, která měla být vyplacena prodávajícím z hypotečních úvěrů.

Muž podle rozsudku domluvil lidem kupce, kteří o pořízení jejich nemovitostí ve skutečnosti neměli zájem, ale dostali za něj finanční odměnu. Hypoteční úvěry podle soudu zprostředkoval právě Šojdr, splácely se z nájemného, které hradili původní majitelé domů, kteří v nich zůstávali i po prodeji bydlet. Současně však podle rozsudku tvrdil poškozeným, že nemovitosti si budou moci následně převést na sebe zdarma zpět, což se nestalo. Navíc jim podle soudu sliboval, že kromě úhrady jejich splatných dluhů, které měli v exekuci, budou mít vyplacenu část kupní ceny v hotovosti, což se ale rovněž nestalo. "Pan obžalovaný jednal promyšleně, plánovitě. Vybíral si poškozené, kteří se nacházeli v tíživé osobní i zdravotní situaci," řekla Šperlichová.

Při hlavním líčení Šojdr potvrdil, že část kupní ceny nemovitostí si ponechal pro sebe, eventuálně pro další lidi jako provizi z takto uskutečněných obchodů. Popřel však, že by si poškozené vytipovával, tvrdil, že s jejich případy za ním vždy přišel zprostředkovatel. Odmítl, že by chtěl nemovitosti, kterých se jednotlivé případy týkaly, získat pro sebe. "Mým cílem bylo vydělat provize na transakci," řekl Šojdr.

Podle soudu Šojdr navíc s úmyslem zatajit některé nelegálně získané prostředky převáděl peníze přes různé účty, případně za ně kupoval nemovitosti. Obžalovaný proto byl i z legalizace výnosů trestné činnosti, tedy takzvaného praní špinavých peněz.

Soud se ve svém výroku o vině a trestu v případě Šojdra z podstatné části ztotožnil s návrhem státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové. Obhájce Petr Šimek pro svého klienta žádal podmíněný a peněžitý trest, případně povinnost uhradit škodu. Poukázal na značný časový odstup od trestné činnosti a částečné doznání Šojdra, který podle něj nahradil více než dvě třetiny způsobené škody.

Třiatřicetileté Janě Stašové, která je Šojdrovou družkou, uložil dnes soud trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let a trest propadnutí bytu v Kroměříži. Sedmatřicetileté Petře Skybové uložil trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Za podílnictví či legalizaci trestné činnosti ženám hrozilo až šestileté vězení. Některé z podvodem získaných nemovitostí podle rozsudku zůstaly napsány na ně. Soud v případě žen vyhověl návrhu žalobkyně, jejich obhajoba žádala zproštění obžaloby.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako šíření poplašné zprávy. Severu iDNES.cz to dnes potvrdila mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Událost se údajně stala druhý březnový víkend nedaleko Hory sv. Šebestiána na Chomutovsku. V příspěvku na sociálních sítích stálo, že muž před vlkem chránil svého psa, divoké zvíře ho poté pokousalo.

Více souvisejících

krimi soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy