Soud potvrdil Čechovi 20 let za boj u proruských separatistů na Ukrajině

Odvolací soud dnes potvrdil Martinu Kantorovi 20 let vězení za boj v řadách proruských separatistů proti ukrajinským ozbrojeným silám v Donbasu. Verdikt, který třiatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a zároveň z účasti na teroristické skupině, je pravomocný. Justice Kantora odsoudila v jeho nepřítomnosti jako uprchlého. Není totiž zřejmé, kde se muž nyní nachází. Je na něj vydaný mezinárodní zatykač.

Soud, ilustrační foto

"Jedná se o mimořádnou záležitost, náš senát takovou věc řešil poprvé. Doufáme, že této trestné činnosti nebude příliš, protože tresty jsou velice přísné. Snad tento rozsudek odradí podobné dobrodruhy od toho, aby se do podobných akcí pouštěli," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž z Moravy odletěl podle rozsudku v červenci 2015 z Prahy se záměrem aktivně podpořit separatistické struktury v ozbrojeném konfliktu proti vládě Ukrajiny. Nejprve se dostal do ruského Rostova na Donu, odkud odjel na východní Ukrajinu a nelegálně překročil hranice do Donbaské oblasti, kde působil v řadách takzvané Luhanské lidové republiky.

"Situace na Ukrajině byla v době, kdy tam utíkal, dostatečně dokumentována českými sdělovacími prostředky a obžalovaný se těžko mohl domnívat, že se jedná o legální vládu a legální ozbrojené síly. To by skutečně hraničilo s nějakou duševní chorobou," podotkl soudce.

Po svém příjezdu Kantor podepsal roční smlouvu o službě v armádě Novoruska a nechal se vycvičit odstřelovačem. Poté se zúčastnil bojových operací. Dosáhl hodnosti seržanta a stal se velitelem družstva, načež "jako člen průzkumně-diverzní skupiny osobně uskutečňoval pokládání min v oblasti podélné čáry rozhraničování a pastí z granátů". Podle verdiktu si takto počínal nejméně do konce roku 2017, státní zástupce ale věří tomu, že Kantor na Ukrajině působí dodnes.

Mezi důkazy proti Kantorovi patřila jeho komunikace s přáteli, ve které líčil své působení na východní Ukrajině. Jeho známí uvedli, že měl už před svým odjezdem vztah ke zbraním a že se chtěl naučit rusky. Z ciziny jim posílal své snímky ve vojenském oblečení a zmínil, že prošel výcvikem. Jedna z fotografií ho zachytila společně s dalším Čechem Lukášem Nováčkem, kterého plzeňský krajský soud potrestal letos v září nepravomocně rovněž 20 lety vězení za stejné trestné činy.

"Obžalovaný Kantor se k trestné činnosti plně doznává – tím, že svým známým posílá různé zprávy, maily a fotografie, ve kterých popisuje, co na Ukrajině dělá,“ řekl soudce. "Sám uváděl, že ví, že to, co dělá, je v Česku trestné. Sám se ohodnotil, že by za to mohl dostat deset let odnětí svobody. V odhadu délky trestu se spletl, ale to ostatní odhadl celkem správně," poznamenal Lněnička.

Kantorův obhájce Vít Tokarský usiloval o mužovo osvobození. Popíral, že by se Kantor vůbec dostal do bojové oblasti, natož aby se tam začlenil do vojenských struktur. "Není reálné, aby se člověk bez jakéhokoliv vojenského výcviku, který nehovořil rusky ani ukrajinsky, stal během několika měsíců členem elitních jednotek," poznamenal. Snažil se také zpochybnit věrohodnost Kantorovy komunikace s přáteli. Muž si podle něj vymýšlel a snažil se působit zajímavější, než je.

"Není prokázáno, že by chtěl bojovat proti ukrajinské vládě. Zmizel, protože ho tady dostihla jeho minulost – byl zapleten do několika problematických záležitostí týkajících se úvěrových podvodů a měl zkušenosti s užíváním a zřejmě i s distribucí návykových látek. Jeho úmysl byl zbavit se tohoto břímě," dodal o Kantorovi advokát.

Za teroristický útok hrozí 12 až 20 let vězení, Kantorovi se ale sazba zvýšila proto, že ho provedl ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Soudy mu tak mohly dát trest v rozmezí od 19 let a čtyř měsíců do 26 let a 8 měsíců. Uložením dvacetiletého vězení vyhověly návrhu státního zástupce.

Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Proruští separatisté tam vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

Ukrajinské jednotky se zřejmě záměrně stáhly z Lysyčansku, zničily ruskou…

03.07.2022 10:56 Ukrajinské ozbrojené síly se pravděpodobně záměrně stáhly z Lysyčansku v Luhanské oblasti na…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 09:27 Hasiči likvidují následky rozsáhlého požáru haly v Zápech u Prahy už 36 hodin. V noci na dnešek…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Příspěvek na mobilitu by se podle Jurečky mohl navýšit od září

03.07.2022 08:00 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Policie obvinila v kauze STOKA II devět lidí a firmu

30.06.2022 15:48 Aktualizováno Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby (NCOZ) obvinili devět lidí a…

Tři lidé a tři firmy čelí obžalobě za dotační podvod peníze, vylákali na…

29.06.2022 10:48 Evropská pověřená žalobkyně podala obžalobu na tři lidi a tři firmy za dotační podvod, poškození…

V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci

28.06.2022 10:26 V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci. Sociálně slabí Češi v…

Ústavní soud odmítl stížnost Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou…

28.06.2022 08:53 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Shahrama Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou…

Policie odložila reklamní větev kauzy Čapí hnízdo

27.06.2022 09:02 Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové…

Z Valdic se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň

25.06.2022 17:20 Z věznice Valdice na Jičínsku se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla,…

Dva čeští dobrovolníci jsou podezřelí z rabování na Ukrajině

25.06.2022 11:50 Aktualizováno Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve…

Policie rozkryla organizovanou skupinu výrobců drog, obviněno sedm lidí

23.06.2022 12:24 Aktualizováno Policie v Olomouckém kraji odkryla organizovanou skupinu výrobců pervitinu, drogu podle…

Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě na…

18.06.2022 14:41 Aktualizováno Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě v obci u České Skalice na…

Policie chce v pražské kauze kolem DPP stíhat další dva lidi

16.06.2022 15:10 Policie chce v kauze kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka obvinit…

Související:

Právě se děje

reklama