Ukrajince v případu smrti Roma u Brněnské přehrady zprostili obžaloby

Brněnský krajský soud v pátek zprostil obžaloby osmatřicetiletého Ukrajince, který byl obžalován z vraždy v souvislosti s loňským úmrtím romského mladíka u Brněnské přehrady. Podle trestního senátu byl muž napaden a jednal v nutné obraně. 

Podle soudkyně Dity Řepkové byly zcela splněny znaky nutné obrany, takže nebylo možné čin kvalifikovat ani jako zabití. "Obžalovaný byl celou dobu osobou, která se jen bránila a neútočila. Útok byl vygradovaný a navíc opakovaný, nikdo se obžalovaného nezastal, nikdo nešel ty útočníky odtrhnout. Obžalovaný to mohl vnímat jako bezvýchodnou situaci," řekla podle webu novinky.cz.

Řepková konstatovala, že došlo k tragédii. Poukázala však na to, že člověk má právo se bránit a chránit svůj život i podle listiny základních práv. 

Státní zástupce Petr Bejšovec v závěrečné řeči připustil, že konflikt nevyprovokoval obžalovaný, ale trojice mladíků. Podle žalobce ale ukrajinský občan použil nepřiměřený způsob obrany. "Násilí, kterému obžalovaný čelil, nebylo velké intenzity. Nebyl vystaven fatálnímu útoku a použití smrtící zbraně tak bylo zcela nepřiměřené," uvedl podle zmíněného serveru. 

Tragický incident se stal loni 10. června na tramvajové zastávce u Brněnské přehrady, kam večer mířilo mnoho lidí na populární přehlídku ohňostrojů. Konflikt začal v tramvaji, kde Ukrajinec napomenul skupinu mladých lidí, která uvnitř hlučela a kouřila. 

Trojice mladíků si na obžalovaného počkala na zastávce, kde ho napadla. Ukrajinský občan podle svých slov během útoku téměř ztratil vědomí. Na svou obranu vytáhl nůž, přičemž nejaktivnějšího útočníka bodl do břicha, kde došlo k poškození velké žíly. Bodná zranění utrpěli i další dva mladíci. 

Související

Více souvisejících

soudy krimi Policie ČR Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy