Lidstvo trápí koronavirus, pumy zase mor. Vědci a veterináři to řeší už roky

V současné době, kdy celý svět bojuje s virem SARS-CoV-2, byl v Yellowstonském národním parku detekován mor. Pumy americké, které začaly v roce 2006 záhadně umírat, se dostalydo hledáčku vědců.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky (po jaguárovi) a největší zástupce malých koček. Může vážit i více než 100 kg a dosahovat délky až 275 cm. Vědci provedli testy u 28 pum amerických a zjistili, že bakterie zodpovědná za mor byla přítomna téměř u poloviny, a to v letech 2005 až 2014. První zprávy o vypuknutí moru pocházejí z Číny z počátku roku 1330, jako první zasáhl provincii Chu-pej ve střední Číně, odkud se rozšířil až do Evropy.

Publikace Environmental Conservation uvedla, že protilátky proti bakterii Yersinia pestis, která způsobuje mor, byly nalezeny u 47 % testovaných pum amerických, což naznačuje, že téměř polovina byla s touto bakterií ve styku. Samy bakterie byly nalezeny ve čtyřech případech pitvy uhynulých pum. Podle serveru iflscience.com je možné, že číslo nakažených pum je mnohem vyšší. Jedna puma, označená jako M21, byla dvakrát negativně testována v průběhu 3 let, poté měla jeden výsledek pozitivní a o rok později byla znovu negativní.

Yersinia pestis je bakterie, která s největší pravděpodobností pochází od hlodavců a jako přenašeč se uvádí blecha. Člověk nakažený bakterií vykazuje příznaky jako bolesti hlavy, horečka a celková slabost. Bakterie zabila kolem 100 miliónů lidí po celém světě, ale dnes již existují účinná antibiotika a tato nemoc zachvátí každý rok pouze okolo 2000 osob. Tři nejvíce zasažené země jsou Demokratická republika Kongo, Madagaskar a Peru.

Server iflscience.com uvádí, že nový výzkum není důvodem k obavám. Je velmi nepravděpodobné, že by pumy americké mohly mor přenést na člověka. „Průměrný člověk má v podstatě nulovou možnost nakazit se od pumy. Nechápejte naše výsledky jako důvod k obavám,“ uvedl pro Live Science vědec Mark Elboch.

V roce 2015 se chlapec v Yellowstonském národním parku nakazil morem, ale podle dostupných výsledků je nepravděpodobné, že se nakazil od pumy. Z toho vyplývá, že mor nebyl strastí jen středověké Evropy, ale že jsou případy nakažení i v současné době možné.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postoj lidí k vakcínám se mění. Uvědomují si nebezpečí covidu-19

03.06.2020 10:31 Tábor těch, kdo odmítají vakcíny, nepřevažuje nad lidmi, kteří by očkování podstoupili. V době…

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak…

02.06.2020 18:18 Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63…

Královská vyjížďka na koni. Alžběta II. poprvé od vypuknutí pandemie na…

01.06.2020 15:42 Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené…

Máte doma "bordel"? Nepořádek probouzí kreativitu, tvrdí psychologové

31.05.2020 17:46 Aktualizováno Neschopnost uspořádat si své věci nesmí být chápána jako vada charakteru, tvrdí četní experti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy