Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo

Vytáhněte svatební album, poslechněte si písničku, která vám hrála k prvnímu tanci nebo znovu navštivte místa, kam jste dřív chodívali na schůzky a zavzpomínejte na váš první polibek. Podle vědců je totiž nostalgie klíčem ke šťastnému vztahu, napsal list The Times.

Některé studie naznačují, že vzpomínky na klíčové okamžiky vašeho vztahu s partnerem mohou vyvolat smutek, pokud vám připomínají štěstí, které se mezitím ztratilo. Nejnovější analýza však zjistila, že ohlédnutí zpět s "romantickou nostalgií" nebo "toužebnou náklonností" v takových chvílích s větší pravděpodobností "oživí ony mlhavé pocity" a pomůže upevnit vzájemné pouto.

"První rande, svatba a první polibek jsou příklady významných událostí ve vztahu," píše se ve studii, kterou publikoval odborný žurnál Current Opinion in Psychology.

"Prožívání nostalgie v souvislosti s těmito významnými momenty slouží jako připomínka éterických pocitů, které lidi spojují, a také cesty, kterou vztah ušel. Tyto vzpomínky mohou následně sloužit k jeho posílení, nápravě, udržení a zlepšení jeho fungování," píší autoři výzkumu ve studii.

Výzkumníci z Houstonské univerzity ve Spojených státech a Manitobské univerzity v Kanadě prošli řadu dřívějších studií zabývajících se silou nostalgie a zjistili, že "lidé, kteří rádi sdílejí historky o svém vztahu se svými partnery, dosahují vyšších výsledků v oblasti spokojenosti, intimity a oddanosti".

Nostalgie může být pro vztah přínosná i v případě, že někdo vzpomíná na bývalého partnera, naznačuje výzkum. "Zdá se, že stesk po rozchodu dává minulému vztahu smysl a pocit růstu, což mohou partneři využít ke zvládnutí rozchodu a dokonce to přenést i do svých současných vztahů," uvádí studie. Dodala ale, že uchovávání fotek bývalého partnera může být také spojeno s "horší porozchodovou adaptací" ve srovnání s "vymazáním takových památek".

Analýza přišla s varováním, že "romantická nostalgie může posílit kvalitu vztahu, ale ne napravit problémy", zejména v případech, kdy je mezi dvěma lidmi nesoulad.

"Při sdílení nostalgie existuje možnost, že se věci zvrtnou," varují autoři studie. Například v případech, kdy partneři nevnímají stejné události jako nostalgické. Nebo když vzpomínky partnerů na stejné události obsahují odlišné detaily.

"Nostalgie může být také škodlivá, pokud se zaměřuje na pocit ‘stesku’ nebo ztráty ‘spíše než na toužebnou náklonnost’, protože může zdůraznit pocit ‘zhoršení trajektorie romantických vztahů’," uvádí studie.

Celkově však přínosy převažují nad škodami, uzavřeli vědci. "Romantická nostalgie může sloužit jako protilátka proti záludným každodenním frustracím romantických vztahů, jako jsou drobné hádky, a to tím, že jedincům připomene, proč svého partnera milují i přes tyto problémy," uzavírají výzkumníci.

Související

Lidé

Slovenská vláda navrhla posílení práv partnerů včetně LGBT+, kteří neuzavřeli sňatek

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona na zlepšení některých životních situací párů, které neuzavřely sňatek, včetně členů komunity LGBT+. Předlohu, která nepočítá se zavedením registrovaných partnerství, už dříve jako nedostatečnou kritizovaly některé nevládní organizace. Premiér Eduard Heger novinářům řekl, že cílem bylo připravit takový návrh, který sněmovna schválí. Vláda nemá většinu v parlamentu.

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy