Vědci vyvíjejí novou léčbu na bolestivou menstruaci

Britští vědci vyvíjejí novou léčbu na endometriózou, tedy onemocnění provázené silnou bolestí při menstruaci. V rámci průlomové klinické studie ženám podají lék dichloroacetát, aby zjistili, zda pomáhá zmírnit bolest. 

V případě úspěchu by se jednalo o první nehormonální a nechirurgickou terapii endometriózy, která postihuje zhruba jednu z deseti žen v reprodukčním věku, napsal list The Guardian.

"Víme, že ženy s endometriózou si zoufale přejí více možností léčby a lepší způsoby, jak zvládat často vysilující bolest, kterou způsobuje," uvedla lékařka Lucy Whitakerová. "Náš dosavadní výzkum ukazuje slibné výsledky, že dichloroacetát může přinést obrovské změny. Doufám, že naše nová studie to potvrdí a dá ženám naději, že nové léky a lepší kvalita života jsou na obzoru," dodala.

Endometriózou vzniká, když tkáň podobná děložní sliznici roste na jiných místech těla. Během menstruace tyto buňky krvácejí, což způsobuje záněty, bolesti a tvorbu jizev.

Nedostatečná informovanost o tomto onemocnění spolu s tím, že endometriózu je třeba často potvrdit laparoskopií, způsobuje, že ženy v Británii čekají na diagnózu obvykle osm let poté, co se u nich poprvé objeví příznaky.

Současné možnosti léčby zahrnují běžná analgetika, hormonální antikoncepci a chirurgický zákrok. Hormonální léčba však má vedlejší účinky a není vhodná pro každého, včetně těch, kteří se snaží otěhotnět. Operace s sebou nese rizika a není vždy dlouhodobě účinná, přičemž studie ukazují, že přibližně u poloviny operovaných se do pěti let příznaky vrátí.

"Je naprosto nepřijatelné, že za 40 let nebyla zavedena žádná nová léčba endometriózy," řekla Janet Lindsayová, výkonná ředitelka charitativní organizace Wellbeing of Women, která spolu se skotskou vládou financuje tuto studii. "Příliš mnoho žen a dívek trpí vysilujícími příznaky, jako jsou chronické pánevní bolesti, únava a dokonce i problémy s plodností, a současná hormonální a chirurgická léčba není vhodná pro všechny," dodala.

Nejnovější studie vychází z předchozího výzkumu, který ukázal, že buňky z pánevní stěny žen s endometriózou vytvářejí vyšší množství laktátu, potenciálně škodlivého odpadního produktu, který normálně produkují svaly a červené krvinky, když má tělo během cvičení nedostatek kyslíku. Laboratorní experimenty naznačily, že u endometriózy vytváří laktát prostředí, které podporuje vývoj a růst endometriální tkáně.

Když byly buňky ošetřeny dichloroacetátem, v laboratoři a v pokusech na myších se produkce laktátu snížila na normální úroveň a velikost endometriózních lézí se zmenšila. Tento lék je již registrován jako lék k léčbě vzácných dětských metabolických poruch a různých druhů rakoviny. V pilotní studii, které se zúčastnilo 30 žen, byly hlavními vedlejšími účinky mírná žaludeční nevolnost při zahájení léčby a pocit brnění v prstech.

Plánované klinické studie se účastní 100 žen v Edinburghu a Londýně, polovina z nich bude ostávat dichloroacetát a polovina placebo a tablety budou užívat 12 týdnů. V průběhu dvou a půl roku budou účastnice vyplňovat řadu dotazníků a odebírat vzorky krve, aby se zjistilo, zda je léčba účinná při zmírňování bolesti a dalších příznaků.

Související

Gynekolog: Případů předčasné menopauzy přibývá, ženám hrozí nemoci srdce, osteoporóza a deprese

Gynekolog: Případů předčasné menopauzy přibývá. Ženám hrozí nemoci srdce, osteoporóza a deprese

Vyšší riziko srdečních chorob, osteoporóza, nárůst tělesné hmotnosti či deprese. To jsou zdravotní neduhy, které s sebou může nést takzvaná předčasná menopauza. Tak lékaři označují stav, kdy se klimakterium ženě dostaví už před 40. narozeninami. Ačkoliv není brzký přechod úplně běžný, podle renomovaného sexuologa a gynekologa MUDr. Pavla Turčana případů přibývá. Proč tomu tak je? Jak se předčasná menopauza řeší? A mohou se jí ženy vyhnout? Nad tím se zamýšlí ve svém komentáři.
menstruace

Jak vypadá zdravá menstruace? Gynekolog odpovídá na zásadní otázky

Míra menstruačního krvácení může kolísat. Změnu cyklu způsobuje přibývající věk, váha, těhotenství, stres nebo špatný životní styl. Příliš silná nebo slabá menstruace přitom často znamená vážné zdravotní problémy. Jak poznat správný menstruační cyklus, jaké nemoci může změna krvácení předznamenávat a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Na otázky odpovídá ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Více souvisejících

menstruace ženy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 26 minutami

před 38 minutami

před 52 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy