Zemřela zřejmě poslední vdova po vojákovi z občanské války v USA, bylo jí 101 let

Ve Spojených státech ve věku 101 let zemřela žena, která byla podle všeho poslední vdovou po vojákovi z občanské války z let 1861 až 1865. Neobvyklý pár, kdy ženichovi Jamesi Bolinovi bylo 93 let a nevěstě Helen Viole Jacksonové pouhých 17, měl svatbu v roce 1936.

Jacksonová podle agentury AP zemřela v polovině prosince v domově pro seniory ve městě Marshfield v Missouri. Ve stejném státě její manžel coby vojín jezdectva během občanské války bojoval na straně Unie.

Helen Viola Jackson, believed to be the last Civil War widow, passed away at 101 years old. Back in 1936, as a 17-year-old girl, she married 93-year-old James Bolin as a way for him to pay her back for her caretaking.https://t.co/1ATsY4N85h

— ABC News 4 (@ABCNews4) January 8, 2021

Jacksonová spolu s devíti sourozenci vyrůstala v missourském městečku Niangua, zatímco vdovec a bývalý voják Bolin žil poblíž. Pečovala o Bolina a pomáhala mu s každodenními pracemi. Aby jí její laskavost oplatil, navrhl jí, že se s ní ožení. Mladá žena by tak po jeho smrti získala nárok na jeho vojenskou penzi, což podle AP v době velké hospodářské krize znamenalo lákavou nabídku. Jacksonová s ní souhlasila do značné míry proto, že "cítila, že díky její péči Bolin žije déle".

Manželství trvalo do roku 1939, kdy muž zemřel. O svatbě nikomu ze svých příbuzných Jacksonová nikdy neřekla, s manželem ve stejné domácnosti nežila a neměli spolu žádné intimní styky. Už se znovu nevdala a o penzi po svém manželovi se nepřihlásila.

The last documented widow of a Civil War #veteran has passed. ?????? #SUVCW #CivilWarHistory #USArmy #militaryhistory #usmilitary #missouri #missourihistory pic.twitter.com/8yKl2pxHrV

— SUVCW National HQ (@SUVCW) January 3, 2021

Uvědomovala si prý, jaké stigma by na ní ulpělo, kdyby se prozradilo, že si ještě coby dívka vzala devadesátníka. V roce 2018 vysvětlila, že o svém manželství s Bolinem nikdy nemluvila, aby ochránila pověst jeho i svoji. "Hluboce jsem pana Bolina respektovala a nechtěla jsem, aby mu ublížily jedovaté řeči," uvedla Jacksonová.

Podle pastora Nicholase Inmana, který byl dlouholetým přítelem Jacksonové, začala o své minulosti mluvit teprve v posledních třech letech svého života. Měla prý radost z uznání, jakého se po desítkách let utajování dočkala. Vysloužila si místo na missourském chodníku slávy a dostávala bezpočet pohlednic a dopisů s přáním všeho nejlepšího. "Pro Helen to byl svého druhu ozdravný proces: kvůli něčemu, o čem si myslela, že se pro ni stane stigmatem, byla ve skutečnosti na sklonku života oslavována," řekl Inman.

Tento pastor byl prvním člověkem, kterému Jacksonová o svém manželství v prosinci 2017 pověděla. Její příběh ověřil a zjistil, že je pravdivý. Měla také bibli, kterou jí Bolin daroval a ve které psal o jejich manželství. To stačilo k tomu, aby veteránské organizace uznaly roli, jakou Jacksonová sehrála v dějinách. Když se o ní dozvěděli Bolinovi příbuzní, donesli jí do domova seniorů jeho zarámovanou fotografii. Rozplakala se, stále se obrázku dotýkala a svěřila se, že Bolin byl jediným mužem, který ji kdy miloval.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) úmrtí občanská válka zajímavosti historie Helen Viola Jackson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy