Barák podal první vysvětlení, proč nenastupuje za reprezentaci. Šilhavému se omluvil a chce se vrátit

V úvodu kvalifikace na mistrovství Evropy se fotbalista Antonín Barák ještě v nominaci objevil. Právě během duelu s Polskem v Edenu ale přišel důvod toho, proč už nebyl nominovaný koučem Jaroslavem Šilhavým na další reprezentační srazy. Za své chování se měl v říjnu samotnému trenérovi a manažerovi národního týmu Tomáši Pešírovi telefonicky omluvit, přičemž ale, jak sám Barák říká, si není vědom, že by došlo z jeho strany k porušení interních pravidel. Chuť reprezentovat má dál. 

Připomeňme, že v domácím zápase s Polskem (3:1) hrál Barák až od 71. minuty, což se mu nemělo líbit. V následujícím nevydařeném zápase v Moldavsku (0:0) už v základu hrál a stažen byl až v 73. minutě. To se stalo letos v březnu. Od té doby se Barák už v národním dresu neobjevil, přičemž kouč Šilhavý to odůvodnil nevhodným chováním v týmu.

"Před říjnovým srazem pan Šilhavý přes média uvedl, že je řada na mně, že já bych se měl ozvat. Já ten krok udělal, hned druhý den jsem panu Šilhavému volal. U telefonátu byl přítomen i manažer týmu Tomáš Pešír. Telefonát trval asi 20 minut, třikrát po sobě jsem se pana Šilhavého zeptal, jaká interní pravidla jsem porušil. Řekl, že už mi bylo vše řečeno na předchozích srazech. Pár pohovorů jsme spolu vedli, ale nebyl jsem si vědom porušení pravidel. Vždy jsem se choval jako profesionál, ať už v tréninkovém procesu, na mítinky jsem chodil včas, žádný konflikt jsem neměl," vysvětluje nyní Barák, jak probíhal říjnový telefonát. "Pak do toho vstoupil pan Pešír a odůvodnil to tak, že jsme měli pohovor v Moldavsku po zápase s Polskem. Byl to druhý pohovor na tom srazu. První jsme měli před zápasem s Polskem, kde mi trenéři řekli, že nebudu hrát. Přiznávám a přiznal jsem to do telefonátu i panu Šilhavému, že je to jediný moment, za který mi mohou něco říct. Že nebudu proti Polsku hrát, jsem v tu chvíli nějak emočně nezvládl, byl jsem naštvaný. Start kvalifikace, cítil jsem se skvěle a cítil jsem, že v tu chvíli mám týmu co dát. Za to jsem se panu Šilhavému v tom telefonátu omluvil.“

Právě zmiňovaný pohovor má být podle Baráka tím hlavním důvodem, proč už následně nebyl nominován. "Pan Pešír mi v tom telefonátu říkal, že jsem po pohovoru v Moldavsku vypadal, že si o nich myslím, že jsou úplní debilové. Já mu řekl: Vy máte veřejné výstupy založené na domněnkách? Telefonát pak vyústil v to, že mi pan Šilhavý řekl, že je rád, že jsem se ozval, a ukončili jsme telefonát. Přišlo mi, že situace nabrala nějaký směr. Ještě jsem je v tom telefonátu poprosil, ať jakoukoli komunikaci řešíme jako chlapi, ne přes média," prozradil dále Barák.

Proč tak tedy nyní záložník Fiorentiny přišel s tímto vysvětlováním? "Čekal jsem na listopadovou nominaci, protože si přejete reprezentovat. Nebyl jsem v ní, nemám s tím žádný problém. Na otázku směrem ke mně ale pan Šilhavý řekl, že se situace nijak neposunula. V tu chvíli jsem dostal impulz k tomu, že se musím vyjádřit. Byl bych hrozně rád, aby tenhle výstup uzavřel ten kruh, ve kterém se delší dobu plácáme. Chci, aby to dnešním dnem celé skončilo a byl klid, aby se v médiích neřešilo, že Tonda Barák je rebel. Osobně vám říkám, že Tonda Barák je naprosto v pohodě, nic si nebere osobně, má čistý stůl, čisté svědomí a chuť reprezentovat," ujišťoval osmadvacetiletý rodák z Příbrami.

Ten se pak ještě ohradil proti tomu, že by snad měl problém se spoluhráči v národním týmu. "Před finále (Evropské konferenční ligy) s West Hamem se mluvilo o tom, že bych měl mít problém s některými hráči, jmenoval se Vláďa Coufal, Tomáš Souček i další jména. Čistě za sebe můžu říct, že jsem s nikým žádný problém neměl, fyzický ani verbální. Dokonce si troufnu říct, že skoro se všemi, možná úplně se všemi v týmu, mám nadstandardní vztahy," zakončil Barák.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Co nejdříve po Novém roce má být jasno o novém kouči národního týmu. Řeč přišla i na zahraničního trenéra

Jen den po oznámení rezignace kouče národního týmu Jaroslava Šilhavého na svou funkci se k nastalé situaci vyjádřil na tiskové konferenci v Olomouci po mimořádném zasedání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) šéf českého fotbalu Petr Fousek. Novinářům řekl, jakým způsobem bude probíhat proces výběru nového kouče, do kdy chce mít o novém jménu jasno a že varianta se zahraničním koučem je „okrajová záležitost“. Je tak jasné, že na los skupin Eura 2024 na začátku prosince pojede česká delegace bez hlavního kouče, ale zatím není jasné, nad jakými případnými jmény na uvolněný post trenéra bude asociace v nejbližších dnech a týdnech uvažovat.

Více souvisejících

Fotbal

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 15 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy