Český fotbal má šanci na dva kluby v Lize mistrů. Sparta i Slavia uspěly v odvetách 3. předkola

Český fotbal může zažít velmi zajímavý podzim. Sparta i Slavia totiž i po 3. předkole nadále zůstávají ve hře o účast v hlavní fázi prestižní milionářské soutěže Ligy mistrů. Úřadující český mistr z Letné si poradil s nelehkou atmosférou na stadionu v Bukurešti, když po poločase až neuvěřitelně snadno vedl 3:0, aby pak ale přišel na řadu nervózní druhý poločas, jenž ustanovil konečný výsledek 3:2 pro Pražany. Slavia měla o dost klidnější odvetu v Belgii proti tamnímu Unionu St.Gilloise, se kterým nejenže udržela dvoubrankový náskok po domácí výhře 3:1, ale ještě jednu branku k němu přidala.

Sparťanští fanoušci mohli mít oprávněné obavy po domácí remíze 1:1, že může být odveta v Bukurešti hodně těžká, o to víc je jistě překvapilo, s jakou lehkostí Pražané propluli první pětačtyřicetiminutovkou. Prakticky od úvodních minut byli svěřenci kouče Larse Friise daleko lepším a aktivnějším mužstvem než obávaný soupeř. Vyvrcholením toho byla gólová akce ze 13. minuty, kdy sice nejprve hlavičkoval kapitán Sörensen po Haraslínově rohovém kopu, aby se pak po zabránění od Lixandrua v závaru v předbrankovém prostoru nejlépe zorientoval Birmančevič a právě on tak tedy otevřel skóre, 1:0.

Příjemné překvapení pro sparťanské fanoušky, kteří ale ještě nevěděli, jaký první poločas je ještě čeká. O vyrovnání se za chvíli pokoušel na druhé straně Ngezana, který ale mířil pouze do rukavic brankáře Vindahla. Ten následně předvedl daleký přesný výhoz na nabíhajícího Olatunjiho, proti němuž ale výtečně zabránil brance gólman Tarnovanu.

Třináct minut po prvním gólu přišel na řadu ten druhý, který Pražané vstřelili díky nařízené penaltě. Ta byla odpískána po zákroku Dawa na Olatunjiho při vzájemném hlavičkovém souboji. K rozehrávce z puntíku se postavil střelec první branky Birmančevič, pro kterého nebyl problém přidat druhou, 2:0.

Když se psala 37. minuta, kanonýr Birmančevič se tentokrát převtělil do role nahrávače, aby svým centrem adresoval balon na Haraslína ve vápně a ten pak parádním zakončením ke vzdálenější tyči zvýšil na pro sparťanské fanoušky neuvěřitelných 3:0. A nemuselo zůstat jen u toho. Záhy mohl klidně čtvrtou branku přidat Olatunji, ovšem hlavičkou přestřelil. Poté předvedli Pražané kombinaci, na jejímž konci byl opět Haraslín, jenž tentokrát vypálil do boční sítě.

Druhý poločas už ale tak snový pro sparťany nebyl. Postupem času přebíral rumunský celek iniciativu, z čehož nakonec vyplynul snižující gól po hodině hry, o který se postaral domácí kapitán Olaru. Přestože měli v této části hry domácí častěji míč na kopačkách, dlouho se jim vstřelit další branku nepodařilo. Až pět minut před koncem Olaru poslal centr do vápna, kde přesně hlavičkoval Edjouma, jenž tak ještě zadělal na drama, 3:2.

Závěrečná pasáž zápasu ale naštěstí kýženou branku pro FCSB, která by duel poslala do prodloužení, nepřinesl a sparťanská radost z postupu mohla propuknout.

To Slavia drama nepřipustila. V odvetě v Belgii navíc přidala ještě jednu branku

Po úvodních třinácti minutách hry se mohlo měnit skóre i v duelu Unionu St. Gilloise s dalším českým pohárovým zástupcem - pražskou Slavií. To se tehdy zpoza šestnáctky rozhodl ke střele z levé strany Diouf, na gólmana Morise si ale nepřišel, jelikož svým zákrokem tuto střelu vyrazil nad branku na roh. Formálně domácí tým, který ovšem musí své domácí pohárové zápasy hrát na stadionu Anderlechtu Brusel, se ukázal výrazně poprvé až po devětatřiceti minutách hry, kdy hlavičkoval David tak nebezpečně, že se jeho zakončení otřelo o vrchní část břevna. 

Fotbalisté St.Gilloise doháněli dvoubrankové manko z prvního zápasu, kdy prohráli 1:3, a tak není divu, že předváděli aktivní hru. O změnu bezbrankového skóre se již ve druhém poločase proto snažil Puertas, proti němuž ale zakročil gólman Kinský. Následně byl blízko ke skórování David, ale naštěstí pro slávisty se nedokázal zorientovat a Pražané tak odehráli na rohový kop.

Čas se tak rychle krátil a bylo tak jasné čím dál více, že se domácím nepodaří obrat v celkovém skóre tohoto dvojzápasu. Pražanům se dařilo v závěru držet míč na kopačkách a navíc v 84. minutě přišlo definitivní rozhodnutí. Tehdy se po Chorého překažení domácí rozehrávky dostal míč k Provodovi, aby ten předal balon na hranici malého vápna Jurečkovi a pro něj už nebyla žádná velká práce se skórováním, 1:0 pro Slavii. Mimochodem, Jurečka byl na hřišti teprve dvě minuty.

Jakkoli se domácí v závěru snažili, bylo to marné počínání, a to i proto, že podržel Pražany opět gólman Kinský. Proto tak nadále pokračují ve svém tažení o účast v hlavní fázi Ligy mistrů k radosti českého fotbalu oba čeští zástupci.

Konečné výsledky odvetných zápasů 3. předkola Ligy mistrů UEFA (13.8.2024):

FCSB – Sparta Praha 2:3 (0:3)
Branky:
60. Olaru, 85. Edjouma – 13. a 28. z pen. Birmančevič, 37. Haraslín. Rozhodčí: Krogh – Rasmussen, Bramsen (všichni Dán.) – van Boekel (video, Niz.). ŽK: Olaru, Baluta, Charalambus (trenér), Lixandru, Tarnovanu – Preciado, Sörensen, Birmančevič, Kuchta, Friis (trenér). Diváci: 28 875. První zápas: 1:1, postoupila Sparta

FCSB: Tarnovanu – Cretu, Dawa, Ngezana, Radunovič – Sut (46. Edjouma), Lixandru (71. Alhassan) – Stefanescu (46. Baeten), Olaru, Baluta (46. Popa) – Miculescu. Trenér: Charalambus

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Zelený – Preciado (53. Wiesner), Laci (84. Sadílek), Kairinen, Ryneš – Birmančevič (83. Solbakken), Haraslín (68. Daněk) – Olatunji (68. Kuchta). Trenér: Friis

Union Saint-Gilloise – Slavia Praha 0:1 (0:0)
Branka:
84. Jurečka. Rozhodčí: Jovanovič – Stojkovič, Mihajlovič - Markovič (video, všichni Srb.). ŽK: Vanhoutte, David – Zima, Diouf. Diváci: 7249. První zápas: 1:3, postoupila Slavia

Saint-Gillloise: Moris – Mac Allister, Vanhoutte, Machida – Castro-Montes, Sadiki, Ait El Hadj (65. Rasmussen), Puertas, Teklab (69. Terho) – Rodríguez (69. Kabangu), David (81. Eckert Ayensa). Trenér: Pocognoli

Slavia: Kinský – Holeš, Ogbu, Zima - Masopust (64. Douděra), Zafeiris (64. Prebsl), Oscar, Diouf (82. Bořil) – Schranz (82. Jurečka), Provod (90. Jurásek) – Chorý. Trenér: Trpišovský

Související

SK Slavia Praha, stadion v Edenu Glosa

Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla

Osmibodový náskok v čele ligové soutěže dával fotbalové Slavii naději, že by po vítězném derby se Spartou mohla už v sobotu slavit ligový titul. Dopředu bylo jasné, že se o něj může  připravit už jen sama. Počítalo se však s tím, že by se o trofej mohla připravit sportovně. Jenže nakonec se o něj málem připravila ryze nesportovní cestou, avšak jen a jen vlastní vinou. Její příznivci totiž vběhli z Tribuny Sever na hrací plochu pouhé tři minuty před koncem derby, v němž sešívaní vedli 3:2 a tím tak předčasně duel ukončili. Rozhodně tím svým miláčkům nepomohli, naopak hodili na ně dost možná věčný cejch někoho, kdo zase jednou výrazně poškodil jméno českého fotbalu, který dělal vše možné pro to, aby se stal civilizovanou soutěží.
Slávisté vtrhli na hřiště a napadli hráče Sparty

Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat

Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.

Více souvisejících

Fotbal Liga mistrů AC Sparta Praha sk slavia praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

král Jindřich VIII.

Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku

Bylo 19. května roku 1536, když se v londýnském Toweru odehrála poprava. Na tom by nebylo až tak nic neobvyklého, kdyby se nejednalo o popravu královny, kterou navíc na popraviště dostal její vlastní manžel a král Jindřich VIII. Proč? A proč nechal o pár let později popravit i svou další ženu?

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy

V nedělním odpoledni a večeru pokračovalo dalšími čtyřmi zápasy hokejové mistrovství světa ve Švýcarsku. V „české“ skupině B ve Fribourgu byl k vidění nejprve severský duel mezi Švédskem a Dánskem. Především díky třem kanadským bodům Raymnoda a také díky premiérové trefě na MS Björcka si Švédové celkem v pohodě došli k jasnému vítězství 6:2. Tři kanadské body za tři góly si pak v této skupině připsal norský reprezentant Berglund, díky němuž tak pomohl Norsku k tomu, aby si Slovinci nepřipsali druhou výhru v řadě na turnaji poté, co v sobotu dokázali porazit Čechy. V rámci skupiny A se uskutečnil rakousko-uherský souboj, v němž i přes rakouský profesorský hokej nakonec naši jižní sousedé potvrdili roli favorita. Večer si pak v této skupině poradili Lotyši s Němci.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby

Pohraniční město Suej-fen-che, které leží v ekonomicky oslabené průmyslové oblasti na severovýchodě Číny, se stalo mikrokosmem vyvíjejících se obchodních vztahů mezi Pekingem a Moskvou. Od vypuknutí plnohodnotné invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a následného prohlášení obou lídrů o partnerství bez hranic se vazby mezi oběma státy výrazně prohloubily. Bilaterální obchod dosahuje rekordních maxim, což vyvolává nevoli západních představitelů, kteří Peking obviňují z poskytování ekonomické záchranné sítě pro Moskvu. Čína však západní sankce odmítá s tím, že neodpovídají mezinárodnímu právu, a trvá na tom, že běžná spolupráce mezi čínskými a ruskými podniky by neměla být omezována.

včera

Ilustrační foto

Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy

Klimatický fenomén El Niño se v Tichém oceánu formuje výrazně rychleji, než vědci původně předpokládali. Podle nejnovější aktualizace Centra pro předpověď klimatu (CPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), navíc rapidně rostou šance, že by tento jev mohl do podzimu či zimy dosáhnout historické síly. Meteorologové v této souvislosti podle CNN hovoří o možnosti vzniku vzácného takzvaného super El Niña, přičemž pravděpodobnost, že anomálie dosáhne silné nebo velmi silné intenzity, je aktuálně odhadována na 66 procent.

Aktualizováno včera

včera

WHO

WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjádřil hluboké znepokojení nad rozsahem a rychlostí, s jakou se šíří nová epidemie eboly v Demokratické republice Kongo. Od začátku nynějšího propuknutí nákazy úřady v zemi zaznamenaly již nejméně 500 podezřelých případů a 130 úmrtí. V severovýchodní konžské provincii Ituri bylo laboratorně potvrzeno 30 případů, přičemž nákaza pronikla i do ugandského hlavního města Kampala, kde byl potvrzen jeden případ a jedno úmrtí. Pozitivní test měl také jeden občan Spojených států, který byl následně přepraven k léčbě do Německa.

včera

včera

Ebola, ilustrační fotografie

Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje

V konžské provincii Ituri vyvolal návrat eboly vlnu paniky mezi místními obyvateli, kteří se obávají jak samotného šíření nemoci, tak drtivých ekonomických dopadů. K nové epidemii dochází téměř šest let poté, co v tomto regionu skončilo předchozí šíření nákazy. Lidé v hornických městech i větších centrech o hrozbě neustále diskutují ve veřejné dopravě i barech, přičemž situaci dramaticky zhoršuje fakt, že pro aktuální kmen Bundibugyo neexistuje schválená očkovací látka.

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví

Epidemie eboly, která si v Demokratické republice Kongo vyžádala již nejméně 131 lidských životů, se možná šíří mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Varování v úterý vydala zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) doktorka Anne Ancia. Podle jejích slov se s postupujícím vyšetřováním ukazuje, že se nákaza stihla rozšířit do dalších oblastí. V Demokratické republice Kongo úřady k úternímu dni evidují již více než 513 podezřelých případů, přičemž jedno úmrtí na tuto chorobu potvrdila také sousední Uganda.

včera

Ropná rafinerie

Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy

Americký ministr financí Scott Bessent oznámil, že Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy až do poloviny června. K tomuto rozhodnutí došlo během pondělního zasedání ministrů financí zemí G7 v Paříži, přičemž evropské spojence Washingtonu tento krok překvapil. Evropská komise a představitelé Kyjeva totiž dlouhodobě naléhají na USA, aby platnost sankcí obnovily a omezily tak válečné příjmy ruského prezidenta Vladimira Putina.

včera

Brexit, ilustrační foto

V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU

Debata o brexitu a možném návratu Spojeného království do Evropské unie se vrací do popředí britské politiky v době značné vnitropolitické nestability. Bývalý ministr zdravotnictví Wes Streeting, který rezignoval kvůli nedostatku důvěry v premiéra Keira Starmera, o víkendu prohlásil, že odchod z unie byl katastrofální chybou. Podle jeho slov brexit zanechal zemi méně bohatou a s menším vlivem než kdykoli před průmyslovou revolucí. Streeting vyzval k vytvoření nového speciálního vztahu s unií s tím, že budoucnost Británie leží v Evropě a jednoho dne i zpět v evropském bloku.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán

Americký prezident Donald Trump oznámil odložení plánovaného vojenského úderu na Írán, který se měl uskutečnit v nejbližších hodinách. Důvodem tohoto kroku jsou nová vyjednávání vyvolaná nejnovějším íránským návrhem na definitivní ukončení války na Blízkém východě. Šéf Bílého domu uvedl, že ho o odklad útoku požádali lídři několika zemí Perského zálivu, konkrétně Kataru, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Podle něj existuje šance na dosažení dohody, která by byla pro Washington přijatelná a zabránila by Teheránu v získání jaderné zbraně. Trump nicméně nařídil armádním velitelům, aby byli připraveni zahájit rozsáhlý útok na Írán v případě okamžitého rozkazu.

včera

Afghanistán

Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru

V afghánské provincii Gór se za úsvitu shromažďují stovky mužů na prašném náměstí v Čagčaránu. Lemují krajnici s nadějí, že jim někdo nabídne jakoukoli práci, která rozhodne o tom, zda se jejich rodiny ten den najedí. Pravděpodobnost úspěchu je však velmi nízká. Pětatřicetiletý Juma Khan našel za posledních šest týdnů práci pouze na tři dny, přičemž denní výdělek se pohyboval mezi 150 až 200 afghání. Jeho děti šly spát tři noci po sobě hladové a manželka i potomci plakali, načež musel poprosit souseda o peníze na mouku. Žije v neustálém strachu, že jeho rodina zemře hlady.

včera

Aktualizováno 18. května 2026 23:02

MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3

Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.

Zdroj: David Holub

Další zprávy