Premier League 30. kolo: Chelsea zvládla duel s Hull City, Bony Wilfried vstřelil první gól za Manchester City. V duelu Liverpoolu s Manchesterem United byl už po 38 vteřinách vyloučen Gerrard

Londýn – O víkendu bylo na programu na britských ostrovech již 30. kolo tamní fotbalové Premier League. Poslední dobou se dvěma hlavním adeptům na anglický titul, tedy Chelsea a Manchesteru City, moc výsledkově nedařilo, v tomto kole se ale dařilo oběma těmto klubům. Zatímco londýnská Chelsea na stadionu týmu Hull City dokázala urvat tři body díky výhře 2:3, tak bleděmodrý manchesterský celek naopak vyhrál na svém stadionu, na kterém hostil West Bromwich Albion. K vítězství přispěl gólově poprvé po příchodu na Etihad Stadium bývalý sparťanský fotbalista Bony Wilfried. Další ostře sledovaný duel se v tomto kole odehrál na Anfield Road, kde domácí Liverpool hostil Manchester United. Tento zápas se hlavně zapíše do dějin červenou kartou pro liverpoolskou legendu Stevena Gerrarda, ten ji dostal už 38 vteřin poté, co přišel během druhého poločasu na hřiště. Duel nakonec vyhráli Rudí ďáblové výsledkem 1:2.

Před duelem Hull City vs. Chelsea měl západolondýnský celek následující bilanci. Za posledních šest zápasů ve všech soutěžích, tedy včetně i anglického poháru, vyhrál dvakrát, to domácí tým Hull City za stejnou porci zápasů se z vítězství radoval pouze jednou odcházel s prázdnou. I tyto statistiky slibovaly to, že vzájemný duel mezi těmito soupeři bude zajímavý. Jenže po devíti minutách už Chelsea vedla o dvě branky. Už ve 2. minutě to bylo 0:1 pro hosty, neboť 40 metrů před domácí branky získal balon Eden Hazard, ten se rozhodl podniknout samostatnou akci, na jejíž konci pak bylo nechytatelné zakončení, na které zkrátka gólman Allan McGregor neměl. Jednobrankové vedení ale Londýňanům nemusel dlouho vydržet. Gólman Thibaut Courtois ale střelu Abela Hernándeze dokázal vychytat. V 9. minutě to tak tedy bylo 0:2 pro Chelsea. To Fábregas poslal míč svému spoluhráči Diegu Costovi, jenž byl přítomen na levém kraji šestnáctky. Tam se Španěl rozhodl ke střele, která nakonec byla gólová. Tým Hullu však potvrdil svou výrtečnou – již zmíněnou – bilanci z posledních zápasů a ještě před tím než uběhla první půlhodina hry dokázal domácí celek vyrovnat. Psala se 26. minuta zápasu, když se míč dostal na zadní tyč, kde číhal Ahmed Elmohamady, ten pak ze šesti metrů poslal míč za záda belgického brankáře ve službách klubu ze Stamford Bridge, 1:2. Následně se s ne úplně výtečnou malou domů předvedl obránce týmu Blues Branislav Ivanovič a právě proto se k míči dostal Hernández, jenž dokázal vypíchnout kulatý nesmysl Thibautu Courtoisovi a tak to bylo ve 28. minutě opět vyrovnané, tentokrát 2:2. Poté se domácí jakoby uvědomili, že i oni můžou hrát i s takovým klubem, jako je Chelsea, vyrovnanou partii. V první půli vůbec byli domácí lepší. O tom vypovídá i fakt, že tým Chelsea vyslal během toho, kdy na světelné tabuli svítil stav 2:2, na domácí svatyni 16 střel, ovšem ani jednou se jim nepodařil duel zvrátit na svou stranu. Ve druhé poločase to už ale byla ze strany hostů jiná písnička. Londýňané byli o mnoho aktivnější. V 77. minutě pak vstřelili rozhodující gól. V tu dobu byl na hřišti pouhé dvě minuty forvard Chelsea Rémy, jenž vystřídal Diega Costu, a právě Rémy dostal v této minutě míč od Williana. Útočník pak dokázal překonat domácího gólmana a tak Chelsea vyhrála duelna stadionu Hullu výsledkem 2:3.

Poté, co Manchester City prohrál předchozí dva duely, tedy duely s Burnley a Barcelonou, se kouč tohoto celku Manuel Pellegrini rozhodl hned k šesti změnám v základní sestavě. Kromě jiných poslal na hřiště od samého začátku do zápasu s West Bromwich Albion i bývalého hráče pražské Sparty Bonyho Wilfrieda. A ten se ve skvělém světle ukázal na Etihad Stadium už po osmnácti vteřinách. Tehdy se totiž dostala posila ze Swansea do rychlé brejkové příležitosti a hostující obránce Dawson musel fotbalistu z Pobřeží slonoviny faulovat. Následně ale rozruch na stadionu vytvořil hlavní rozhodčí. Ten totiž vyloučil nepochopitelně úplně jiného hráče hostů a to McAuleyho. Stalo se tak mimochodem podruhé v jednom měsíci, kdy byl vyloučen za faul nesprávný hráč. Výhodu o jednoho hráče navíc tak domácí snadno bez problémů využili. Běžela 27. minuta utkání, když se Fernando rozhodl ke střele, ta však byla tečovaná a pak si míč zpracoval Bony Wilfried. Ten pak svým nechytatelným zakončením do levého horního rohu hostující svatyně otevřel skóre tohoto duelu, 1:0. Závěr prvního dějství byl v podstatě v režii domácích, neboť hned několik domácích šancí se do konce první pětačtyřicetiminutovky uskutečnilo. Ve 41. minutě se udál ta, která nakonec skončil gólem. To Jesus Navas zahrával rohový kop, míč se po nedrozumění obránce Olssona a gólmana Myhilla dostal k Fernandovi, který už věděl jak tuto příležitost zakončit, 2:0. I druhé dějství byli u míče v podstatě jenom domácí fotbalisté. V jedné obrovské šanci se ocitl Sergio Aguero, jenž se rozhodl zakončit ze tří metrů, jeho střelu ovšem dokázal zneškodnit gólman Myhill. Postupem času se do dalších šancí jak Aguero a Wilfried, jenže oba nastřelili pouze brankovou konstrukci. Ta rozezněla i na druhé straně a to poté, co se do jedné z mála příležitostí hostujících dostal Berahino. Ten totiž poslal míč na břevno. A tak přišla 77. minuta, ve které se ke střele rozhodl Jovetič, ta byla tečovaná a tak zmátla gólmana Myhilla. Manchester City tak vyhrál 3:0.

O víkendu se také odehrál tradiční duel Premier League mezi Liverpoolem a Manchesterem United. Už ve 14. minutě se v tomto zápase měnil stav. To Juana Matu poslal svou přihrávkou Herrera do brejku. Bývalý hráč Chelsea pak vyslal z úhlu střelu, která zamířila ke vzdálenější tyči a tak po čtvrthodině hry vedli hosté 0:1. Jinak ale toho první dějství na věhlasném Anfield Road moc nepřineslo. Do poločasové pauzy chybělo deset minut a Liverpool se dostal do obrovské příležitosti. Tehdy našel svou přesnou příhrou Daniel Sturridge svého kolegu Adama Lallanu, jenž se pohyboval na hranici velkého vápna, Lallana ovšem branku netrefil. I proto se už o poločase kouč týmu Reds Brendan Rodgers rozhodl ke střídání a poslal tak na hrhací plochu místo Lallany Stevena Gerrarda. Liverpoolská legenda ale na hřišti příliš dlouho nepobyla. Konkrétně 38 vteřin. Právě za takovou dobu od úvodu druhé půle Gerrarda vyloučil za ostrý zákrok na Herreru sudí tohoto duelu. Tímto momentem se tak snížila šance Liverpoolu na otočení skóre, neboť jinak toho moc celek z města skupiny Beatles pořádného nepředvedl. Po odehraných šedesáti minutách hry tu pak byl druhý gól Rudých ďáblů. To krásným lobem našel Ángel di María svého spoluhráče Matu a ten svým zakončením z voleje vstřelil svůj druhý gól v tomto utkání, 0:2. I když nehrál Liverpool zrovna ten nejlepší fotbal, podařilo se mu přeci jenom snížit. V 69. minutě se ve středu hřiště dostal k míči Coutinho. Ten pak našel svou přesnou přihrávkou Sturridge a tento forvard pak z ostrého úhlu překonal gólmana De Geu. Domácí celek se tak pokoušel až do úplného konce o vyrovnání tohoto utkání. Protože ale domácí spíše útočili, tak zapomínali přistavět nějakou závoru tak, aby se žádný útok Manchesteru United nedostal do bezprostřední blízkosti branky Liverpoolu. Do jednoho z takových brejků se tak dostal i Daley Blind, který pak v pokutovém území po kontaktu s Emrem Canem spadl a sudí tak odpískal pokutový kop. K tomu se postavil Wayne Rooney, ovšem gólman Mignolet byl v tomto souboji úspěšnější. Jak se blížil konec zápasu, tak byly u některých hráčů domácích čím dál více nervy na pochodu. Tak například Škrtel šlápl na nohu gólmana De Gei, ale žádnou kartu slovenský obránce za tento zákrok neuviděl. Duel nakonec skončil výsledkem 1:2 pro Manchester United.

Konečné výsledky 30. kola anglické Premier League:

Manchester City - West Bromwich Albion 3:0Branky: 27. Wilfried, 40. Fernando, 77. Silva

Aston Villa - Swansea 0:1Branka: 87. Gomis

Newcastle - Arsenal 1:2Branky: 48. Sissoko - 24. a 28. Giroud

Southampton - Burnley 2:0Branky: 37. Long, 58. Shackell (vl.)

Stoke City - Crystal Palace 1:2Branky: 14. Diouf - 41. Murray (z pen.), 45+2. Zaha

Tottenham Hotspur - Leicester 4:3Branky: 6., 13. a 64. (z pen.) Kane - 38. Vardy, 50. Morgan, 90. Nugent

West Ham United - Sunderland 1:0Branka: 88. Sakho

Liverpool - Manchester United 1:2Branky: 69. Sturridge - 14. a 59. Mata

Queens Park Rangers - Everton 1:2Branky: 65. Vargas - 18. Coleman, 77. Lennon

Hull City - Chelsea 2:3Branky: 26. Elmohamady, 28. Hernández - 2. Hazard, 9. Costa, 77. Rémy

POŘADÍ KLUB ZÁPASY SKÓRE BODY 1. Chelsea 29 61:25 67 2. Manchester City 30 62:28 61 3. Arsenal 30 58:31 60 4. Manchester Utd. 30 52:27 59 5. Liverpool 30 44:32 54 6. Southampton 30 42:21 53 7. Tottenham 30 50:45 53 8. Swansea 30 34:38 43 9. West Ham 30 40:37 42 10. Stoke 30 34:37 42 11. Crystal Palace 30 36:41 36 12. Newcastle 30 33:48 35 13. Everton 30 38:42 34 14. West Bromwich 30 27:39 33 15. Hull 30 28:40 28 16. Aston Villa 30 19:39 28 17. Sunderland 30 23:44 26 18. Burnley 30 26:49 25 19. QPR 30 31:54 22 20. Leicester 29 27:48 19

Související

Ronaldo, Cristiano

Chování Ronalda je na legendu Manchesteru United moc. Vyzvala ho k odchodu z klubu

Kolem hvězdného portugalského fotbalového útočníka Cristiana Ronalda je v posledních dnech živo a to především proto že před pár dny opustil předčasně lavičku a odešel tak do kabiny ještě před koncem ligového duelu s Tottenhamem. Kouč Rudých ďáblů Erik ten Hag na to reagoval tak, že ho nenominoval na další ligový duel s Chelsea, na čež se Ronaldo za své chování omluvil. Podle klubové legendy Garyho Nevilllea by pro United bylo nejlepší, kdyby s Ronaldem okamžitě ukončila spolupráci.
Chelsea FC

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s Tuchelem

Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na jejímž začátku ze sedmi dosavadních kol Londýňané vyhráli jen třikrát a nachází se tak aktuálně na šestém místě ligové tabulky, ale i do nové sezóny Ligy mistrů. Hned v prvním zápase totiž na hřišti Dinama Záhřeb prohráli 0:1 a to už bylo na vedení Blues příliš a rozhodli se tak ukončit spolupráci s koučem Thomasem Tuchelem.

Více souvisejících

Premier league Chelsea FC Bony Wilfried

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Íránský ostrov Charg

Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot

Válka v Íránu uvrhla globální energetické trhy do stavu nejistoty, která může vyhnat ceny ropy nad historické maximum z roku 2008, kdy barel stál 147,50 USD. Hlavním ohniskem napětí se stal korálový ostrov Charg, přes který proudí devět z deseti barelů íránské ropy. Americký prezident Donald Trump nařídil o víkendu útok na toto strategické centrum, což označil za odvetu za íránskou blokádu Hormuzského průlivu. Trump navíc v rozhovoru pro NBC News varoval, že pokud Teherán průliv neotevře, může na ostrov udeřit znovu „jen tak pro radost“.

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu

Izraelský útok v jiholibanonské oblasti Sidon zabil v neděli brzy ráno vysokého představitele hnutí Hamás. Informaci potvrdil agentuře AFP zdroj z tohoto palestinského ozbrojeného hnutí, který si přál zůstat v anonymitě. 

před 3 hodinami

Alena Schillerová

Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot

V nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se rozhořela ostrá debata o energetické bezpečnosti České republiky v souvislosti s aktuální krizí na Blízkém východě. Předseda Sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura přišel s návrhem, aby se stát v případě prohlubující se ropné krize nebál nákupu ruské ropy. Jako příklad uvedl postup Slovenska a Maďarska, které tuto cestu využívají k udržení nižších cen pro své občany.

před 4 hodinami

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá

Americký prezident Donald Trump v sobotním telefonickém rozhovoru pro stanici NBC News prohlásil, že Spojené státy zatím nejsou připraveny uzavřít dohodu s Íránem. Přestože Teherán podle něj o vyjednávání usiluje, současné podmínky považuje šéf Bílého domu za nedostatečné. Trump zdůraznil, že jakákoli budoucí dohoda musí obsahovat jasný závazek Íránu k úplnému ukončení jaderných ambicí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán

Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války

Napětí na Blízkém východě o víkendu prudce vzrostlo poté, co Írán pohrozil další eskalací válečného konfliktu. Teherán varoval, že se zaměří na jakékoli zařízení v regionu, které má vazby na Spojené státy. Tato reakce přišla poté, co americký prezident Donald Trump předpověděl, že „mnoho zemí“ vyšle své válečné lodě, aby podpořily americkou snahu o silové otevření Hormuzského průlivu.

před 8 hodinami

Modžtaba Chámeneí

Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro stanici NBC zpochybnil, zda je nový íránský nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí vůbec naživu. Modžtaba, který je synem zabitého předchozího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, se totiž od svého jmenování před téměř týdnem neobjevil na veřejnosti. Svět i samotní Íránci zatím marně čekají, až spatří jeho tvář nebo uslyší jeho hlas v televizi.

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Předávání cen Český lev Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem

V pražském Kongresovém centru se v sobotu večer odehrálo slavnostní udílení 33. ročníku cen Český lev, které oslavilo nejvýraznější filmové a televizní počiny loňského roku. Večerem poprvé provázela stand-up komička Bianca Cristovao, která ceremoniál otevřela futuristickou scénkou z Prahy roku 2050 a následně sál bavila vtipy o české politice i svém slavnějším bratrovi Benovi.

včera

Hormuzský průliv

Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán

Prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že Spojené státy nebudou při znovuotevření Hormuzského průlivu postupovat osamoceně. Podle jeho slov se k americkým silám připojí i „další země“, které vyšlou své válečné lodě, aby společně zajistily bezpečnost této strategické námořní cesty. Trump ve svém příspěvku na síti Truth Social vyjádřil naději, že mezi těmito spojenci budou Čína, Francie, Japonsko, Jižní Korea či Velká Británie.

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?

Už je to téměř týden, co byl Modžtaba Chameneí jmenován novým nejvyšším vůdcem Íránu, přesto zůstává pro veřejnost i pro celý svět neviditelnou postavou. Zatímco země čelí vojenské konfrontaci se Spojenými státy a Izraelem, Íránci svého nového vůdce dosud nespatřili ani neslyšeli jeho hlas. Jediným náznakem jeho působení bylo sáhodlouhé prohlášení, které za něj ve čtvrtek přečetl hlasatel ve státní televizi.

včera

Íránský ostrov Charg

Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit

Ostrov Charg, malý korálový výběžek v Perském zálivu, se v sobotu stal středobodem globální pozornosti. Přestože svou rozlohou nedosahuje ani třetiny plochy Manhattanu, pro Írán představuje nepostradatelnou ekonomickou tepnu. Skrze jeho terminály totiž proudí zhruba 90 % veškerého íránského vývozu ropy, což z něj činí strategický cíl nejvyšší priority.

včera

Íránský ostrov Charg

USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg

Konflikt na Blízkém východě, který trvá již třetí týden, vstoupil do své dosud nejnebezpečnější fáze. Americké síly v noci na sobotu provedly masivní nálety na íránský ostrov Charg, který je považován za „korunní klenot“ íránské ekonomiky. Tento malý ostrov v Perském zálivu totiž slouží jako hlavní terminál pro export ropy a prochází jím více než 90 % veškerého íránského vývozu suroviny.

včera

včera

Ebrahím Azízí

Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly

Íránští představitelé vyslali Kyjevu ostré varování, které dále eskaluje napětí v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Ebrahím Azízí, předseda parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku, prohlásil, že se celá Ukrajina stala „legitimním válečným cílem“ pro íránské síly. Podle Teheránu se země aktivně zapojila do války tím, že poskytla Izraeli své technologie a experty na boj proti bezpilotním letounům.

včera

Hormuzský průliv

Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv

Hormuzský průliv, klíčová tepna světové energetiky, zažívá v posledních hodinách dramatický vývoj, který v sobě mísí nečekaná diplomatická gesta i hrozbu totální námořní války. Íránský velvyslanec v Indii Mohammad Fathalí v sobotu oznámil, že Teherán umožnil některým indickým plavidlům bezpečný průjezd touto strategickou cestou. Jde o vzácnou výjimku v jinak neprodyšné blokádě, kterou Írán zavedl po zahájení masivního amerického a izraelského bombardování.

včera

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí

Válka proti Íránu a jeho spojencům se v současné fázi změnila v testovací pole dvou soupeřících konceptů vojenské eskalace. Zatímco Spojené státy a Izrael sázejí na technologickou převahu, Teherán kontruje strategií, která se snaží konflikt rozšířit geograficky i ekonomicky. Tento vývoj vytváří pro obě strany nebezpečnou past, kdy se útočník může nechat vtáhnout do mnohem složitějšího a nákladnějšího střetu, než se původně předpokládalo.

včera

Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro stanici Fox News Radio odmítl upřesnit časový harmonogram probíhajícího vojenského konfliktu v Íránu. Prohlásil, že boje skončí ve chvíli, kdy to on sám „ucítí v kostech“. Přestože vyjádřil přesvědčení, že válka nebude trvat dlouho, naznačil, že konečné rozhodnutí o jejím závěru závisí na jeho osobním úsudku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy