Premier League 26. kolo: Arsenal porazil Leicester díky gólu v nastavení, Tottenham zvítězil na Etihad Stadium. Rudí ďáblové nestačili na Sunderland

Londýn - V rámci 26. kola anglické fotbalové Premier League se odehrály hned dva ostře sledované duely, jelikož se uskutečnil jednak duel mezi třetím a prvním celkem tabulky (Arsenal vs. Leicester) a jednak také duel mezi čtvrtým a druhým celkem tabulky (Manchester City vs. Tottenham). Pořadí se sice po těchto vzájemných duelech nikterak nezměnilo, ovšem londýnskému Arsenalu se - stejně jako dalšímu londýnskému klubu a to Tottenhamu - podařilo přiblížit se k vedoucím Liškám. A to proto, že Kanonýři dokázali doma právě vedoucí Leicester porazit a to díky gólu v samotném závěru 2:1, stejným výsledkem pak zdolali Kohouti na Etihad Stadium svěřence kouče Manuela Pellegriniho. Po tomto kole tedy jak Arsenal, tak i Tottenham ztrácejí už jen dva body na fenomén letošního ročníku Premier League z Leicesteru. Toto kolo také mimo jiné potvrdilo to, že se nedaří Manchesteru United. Na hřišti Sunderlandu totiž tým kouče Louise van Gaala prohrál 2:1.

Jeden z ostře sledovaných zápasů tohoto kola se uskutečnil na Emirates Stadium, kde domácí celek, tedy londýnský Arsenal, hostil vedoucí tým ligové tabulky Leicester. Ten během první pětačtyřicetiminutovky dokázal odolávat kombinačnímu stylu, jenž od úvodního hvizdu Londýňané praktikovali. Když se psala 17. minuta utkání, dostali se svěřenci kouče Claudia Ranieriho i do příležitosti, konkrétně se tehdy v šanci ocitl kanonýr hostů Jamie Vardy. Jeho hlavičku ale gólman Petr Čech na brankové čáře dokázal vychytat. Až krátce před poločasovou pauzou se Vardy radoval z gólu a to poté, co proměnil pokutový kop, který byl nařízen po faulu Nacho Monreala, 0:1. Po obrátce však hráli spíše už jen domácí. Navíc od 54. minuty hráli proti oslabenému mužstvu, jelikož právě v této minutě byl vyloučen po druhé žluté kartě hostující krajní obránce Danny Simpson. Od té doby domácí nepůjčovali Liškám míč a stále se snažili o vstřelení gólu. Ten nakonec přišel na řadu v 70. minutě, kdy se trefil Walcott a to po sklepnutí Oliviera Girouda. Po uběhnutí základní hrací doby rozhodčí nastavil čtyři minuty, ale až v páté minutě nastavení tu byl rozhodující moment. To se po centru trefil Danny Welbeck a tento Angličan, jenž se naposledy v sestavě tohoto londýnského celku představil v dubnu loňského roku, tak zařídil pro Arsenal velmi důležité vítězství 2:1.

Co se týče druhého ostře sledovaného duelu tohoto kola mezi Manchesterem City a Tottenhamem Hotspur, tak tam se všechny důležité okamžiky udály až ve druhém dějství. Ten první okamžik se uskutečnil v 53. minutě, kdy sudí tohoto zápasů Mark Clattenburg odpískal pokutový kop ve prospěch hostujícího týmu a to poté, co v šestnáctce domácích zahrál balón rukou Sterling. K následné penaltě se tedy postavil nejlepší střelec Kohoutů Kane a ten bez větších problémů tuto příležitost proměnil. Do závěrečného hvizdu chybělo čtvrt hodiny, když na 1:1 srovnal domácí forvard Iheanacho, jenž chvíli před tím  přišel na hrací plochu jako střídající hráč. Tehdy tento hráč po spolupráci s Clichym a Silvou vypálil projektil, se kterým nemohl hostující gólman nic dělat a který tak zapadl pod břevno. Nakonec to ale byli hosté, kdo se radoval z výhry. V 83. minutě totiž kolmici za obrannou linii domácích plně zužitkoval Eriksen a právě on tak zařídil již páté ligové vítězství Tottenhamu v řadě a také přiblížení se k vedoucímu Leicesteru na dva body.

Na stadionu Sunderlandu se v rámci tohoto kola představil Manchester United a právě tento manchesterský celek potvrdil, že se mu poslední dobou pod vedením nizozemského kouče Louise van Gaala příliš nedaří. Naopak na straně domácích se výtečně představily hned dvě zimní posily a to hráči, kteří před tím hráli ve francouzské lize, Khazri Wahbi a Lamine Koné. Ti do tohoto celku přestoupili v lednu a právě tito hráči se výrazně podepsali pod celkem překvapivou výhrou nad Rudými ďábly. První gól byl v tomto utkání k vidění už ve 3. minutě, kdy domácí dostali příležitost v podobě volného přímého kopu, ke kterému se postavil jeden ze zmiňovaných nových hráčů Sunderlandu Kharzi Wahbi. Ten se původně pokoušel o centr, jenže kopl ho tak, že si balón ke své levé tyči nešťastně srazil brankář De Gea a tuniský fotbalista, jenž přišel z Bordeaux, se tak mohl radovat z prvního gólu ve svém novém působišti. Až osm minut před koncem zápasu pak přišla chvíle druhé posily, tedy Koného. Tento bývalý hráč Lorientu pocházející z Pobřeží slonoviny využil toho, že nebyl při rohovém kopu dostatečně hlídán Smallingem a tak díky tomu mohl v klidu skórovat na konečných 2:1. Ten jediný manchesterský gólový úspěch přišel ještě v první půli, konkrétně ve 39. minutě. Tehdy se za hosty trefil Martial, jenž dorazil předešlý pokus Juana Maty.

Konečné výsledky 26. kola anglické fotbalové Premier League:

Sunderland - Manchester United 2:1Branky: 3. Khazri, 82. De Gea (vl.) - 39. Martial

Bournemouth - Stoke City 1:3Branky: 57. Ritchie - 9. Imbula, 52. Afellay, 55. Joselu

Crystal Palace - Watford 1:2Branky: 45. Adebayor - 16. (z pen.) a 82. Deeney

Everton - West Bromwich Albion 0:1Branka: 14. Rondón

Norwich City - West Ham United 2:2Branky: 54. Brady, 65. Hoolahan - 74. Payet, 76. Noble

Swansea - Southampton 0:1Branka: 69. Long

Chelsea - Newcastle 5:1Branky: 9. a 59. Pedro, 5. Costa, 17. Willian, 83. Traoré - 90. Townsend

Arsenal - Leicester 2:1Branky: 70. Walcott, 90.+5. Welbeck - 45. Vardy (z pen.)

Aston Villa - Liverpool 0:6Branky: 16. Sturridge, 25. Milner, 58. Can, 63. Origi, 65. Clyne, 71. K. Touré

Manchester City - Tottenham Hotspur 1:2Branky: 74. Iheanacho - 53. Kane (z pen.), 83. Eriksen

POŘADÍ KLUB ZÁPASY SKÓRE BODY 1. Leicester 26 48:29 53 2. Tottenham 26 47:20 51 3. Arsenal 26 41:23 51 4. Manchester City 26 48:28 47 5. Manchester Utd. 26 33:24 41 6. Southampton 26 34:24 40 7. West Ham 26 40:31 40 8. Liverpool 26 38:36 38 9. Watford 26 29:28 36 10. Stoke 26 27:32 36 11. Everton 26 46:35 35 12. Chelsea 26 38:36 33 13. Crystal Palace 26 27:32 32 14. West Bromwich 26 24:32 32 15. Bournemouth 26 30:44 28 16. Swansea 26 24:34 27 17. Norwich 26 30:50 24 18. Newcastle 26 27:49 24 19. Sunderland 26 32:50 23 20. Aston Villa 26 20:46 16

Související

Ronaldo, Cristiano

Chování Ronalda je na legendu Manchesteru United moc. Vyzvala ho k odchodu z klubu

Kolem hvězdného portugalského fotbalového útočníka Cristiana Ronalda je v posledních dnech živo a to především proto že před pár dny opustil předčasně lavičku a odešel tak do kabiny ještě před koncem ligového duelu s Tottenhamem. Kouč Rudých ďáblů Erik ten Hag na to reagoval tak, že ho nenominoval na další ligový duel s Chelsea, na čež se Ronaldo za své chování omluvil. Podle klubové legendy Garyho Nevilllea by pro United bylo nejlepší, kdyby s Ronaldem okamžitě ukončila spolupráci.
Chelsea FC

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s Tuchelem

Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na jejímž začátku ze sedmi dosavadních kol Londýňané vyhráli jen třikrát a nachází se tak aktuálně na šestém místě ligové tabulky, ale i do nové sezóny Ligy mistrů. Hned v prvním zápase totiž na hřišti Dinama Záhřeb prohráli 0:1 a to už bylo na vedení Blues příliš a rozhodli se tak ukončit spolupráci s koučem Thomasem Tuchelem.

Více souvisejících

Premier league Arsenal FC Tottenham Hotspur

Aktuálně se děje

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal

Napětí ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stupňuje. Hradec Králové v prodloužení udolal Mladou Boleslav 3:2 a srovnal stav série na 2:2. O postup se bude bojovat v pondělí. Sparta v dramatickém duelu s Třincem vyrovnala v poslední minutě a v prodloužení rozhodla přesilovkou. Výhrou 4:3 si zajistila mečbol a vrací sérii do Prahy.

včera

důchody

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci

Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Aktualizováno včera

Josef Zíma, český herec, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl. 

včera

Policie ČR

Policisté z kauzy napadení dívky v Praze vyvázli s podmínkami

Policisté, kteří loni v únoru napadli devatenáctiletou teenagerku před barem v Praze na Smíchově, vyvázli s podmíněnými tresty. Muži a ženě je ve čtvrtek udělil Obvodní soud pro Prahu 5, rozhodnutí zatím není pravomocné. Informoval o tom web novinky.cz. 

včera

včera

Donald Trump

Politico: Trump v úřadu je stejný zlom pro svět, jako 11. září a Berlínská zeď

Události posledních týdnů zpečetily konec amerického vedení takzvaného svobodného světa. Politický vývoj ve Washingtonu, především přístup prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta JD Vance k Ukrajině a spojeneckým závazkům, představuje historický zlom, který může být srovnatelný s pádem Berlínské zdi nebo teroristickými útoky z 11. září, uvedl server Politico.

včera

R-360 Neptun (ukrajinsky Р-360 «Непту́н») je ukrajinská podzvuková protilodní střela vyvinutá v Kyjevské konstrukční kanceláři Luč v letech 2012–2020. Střela slouží k ničení válečných lodí a jiných plavidel do výtlaku 5000 tun, popřípadě pozemních cílů.

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Rusko naznačuje možnost omezení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu právě ve chvíli, kdy Ukrajina nasazuje svou novou výkonnou střelu s plochou dráhou letu Long Neptune. Tento nový zbraňový systém představuje významný posun v ukrajinské strategii proti ruské ropné infrastruktuře a může mít dlouhodobý dopad na válečnou dynamiku.

včera

Ilustrační foto

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině

Evropská unie zvažuje nový plán využití rozsáhlých podzemních zásobníků plynu na Ukrajině k urovnání vleklého sporu mezi Bratislavou a Kyjevem. Tento návrh, který byl poprvé projednáván při návštěvě evropských komisařů v Kyjevě minulý měsíc, má pomoci Slovensku kompenzovat ztrátu tranzitních poplatků po ukončení dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu na začátku letošního roku.

včera

Izraelská armáda

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá

Izraelská armáda po dvouměsíčním příměří znovu operuje v Pásmu Gazy. Ostré reakce arabských států na sebe nenechaly dlouho čekat, zatímco Spojené státy izraelskou akci podpořily jako krok k zajištění bezpečnosti. Rusko mezitím zůstává zdrženlivé. Saúdská Arábie a Katar tvrdě odsoudily útoky, zatímco Liga arabských států volá po sankcích.

včera

Elon Musk

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda

Zdánlivě nevinná otázka na sociální síti X (dříve Twitter) spustila v Indii nečekanou digitální lavinu. Uživatel s přezdívkou Toka se Groka zeptal, zda by vypsal deset jeho nejlepších „mutuals“, tedy uživatelů, kteří se navzájem sledují a reagují na své příspěvky. Když chatbot odpověď chvíli zdržoval, Toka neudržel nervy a použil několik expresivních slov.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výkonný příkaz, který nařizuje postupné rozpuštění ministerstva školství. Tento krok představuje realizaci dlouholetého cíle Republikánské strany, která usiluje o převedení pravomocí v oblasti vzdělávání zpět na jednotlivé státy a místní samosprávy. Výnos nařizuje ministryni školství Lindě McMahon, aby „v maximální možné míře a v souladu se zákonem učinila veškeré nezbytné kroky k uzavření ministerstva školství“.

včera

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny s představiteli stran Svobodní, Trikolora a Právo respekt odbornost (PRO). Podle signatářů dokumentu jde o strategické spojenectví, které má zajistit, aby vlastenečtí voliči měli zastoupení v parlamentu a ideálně i v příští vládě. Strany se dohodly, že vytvoří společnou kandidátku a po volbách ustaví společný poslanecký klub.

včera

Tesla Cybertruck

Musk pod tlakem: Tesla stahuje ze silnic Cybertrucky, zatímco čelí sérii útoků na svá vozidla i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

včera

Petr Pavel na Ukrajině (Foto: Zuzana Bönisch)

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem

Prezident České republiky Petr Pavel dorazil na Ukrajinu, kam se přesunul po oficiální návštěvě Moldavska. Cesta české hlavy státu směřovala především do jihoukrajinských regionů, které jsou bezprostředně zasaženy válečným konfliktem. Na svém webu to uvedl Pražský hrad.

včera

Vladislav Surkov

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov

Od začátku války na Ukrajině neposkytl žádný politický rozhovor. Nepronesl žádný veřejný komentář k bojům, které zasáhly srdce Evropy. Vladislav Surkov, jedna z nejzáhadnějších postav Ruska, mlčel. Přesto právě on je tím, kdo „stvořil“ Vladimira Putina, tajemný poradce, jenž inspiroval román Čaroděj Kremlu spisovatele Giuliana da Empoliho. Serveru L'Express se podařilo přiblížit mu a přesvědčit jej k rozhovoru.

včera

včera

Donald Trump

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu

Mírový proces na Ukrajině se ukazuje jako iluze, kterou bere vážně pouze americký prezident Donald Trump. Jeho snaha o ukončení války prostřednictvím přímých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zaskočila Evropu a ochromila její schopnost reagovat. Evropské země se ocitly v nepříjemné situaci, kdy jim nezbývá než sledovat dění zpovzdálí, zatímco Washington rozhoduje o budoucnosti ukrajinského konfliktu.

včera

včera

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Denní maxima podle ČHMÚ.cz vyrostou až na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy