Paříž - Takový průběh úvodního zápasu letošního evropského šampionátu mezi Francií a Rumunskem čekal málokdo. Od úvodních minut bylo na rumunských reprezentantech vidět, že i když byli pasováni do role outsiderů, proti silnému soupeři a favoritovi celého turnaje hráli nebojácně. V zápase měli nejednu velkou příležitost a přitom ještě hráli velmi chytrý fotbal, který kolikrát zavařil domácí obraně. Proto byla úleva, že Francouzi těmi prvními, kdo vstřelil úvodní branku, Rumuni však zanedlouho z penalty vyrovnali. A protože už se zdálo, že se v tomto duelu schyluje pro Francii k nemilému překvapení, tak si každý asi musel ťukat na čelo, když kouč domácích Didier Deschamps stáhl během druhé půle hned dvě velké hvězdy a to Griezmanna a Pogbu. Francozský stratég však v tu chvíli věděl, proč dělá takovéto kroky.
Ze záběrů bylo vidět, jak jsou oba hráči překvapeni, když zaznamenali, že to jsou zrovna oni, kdo budou ti vystřídaní. Nutno podotknout, že u Pogby byl ten překvapivý výraz celkem pochopitelný, neboť právě na něm bude během turnaje tým stát a právě on je velkým příslibem francouzského fotbalu do budoucna. Griezmann, jenž má být největší současnou hvězdou země galského kohouta, vzhledem k tomu, jaké výkony předváděl v uplynulé sezóně za Atlético Madrid, zůstal po pravdě řečeno pro zatím za očekáváním.
I tak však Didier Deschamps věděl co dělá, když místo těchto borců vyslal během druhého dějství dvojici Kingsley Coman a Anthony Martial. Díky těmto příchodům se totiž pro Payeta uvolnilo místo ve středu pole a právě odtud po tomto zápase národní hrdina krásnou střelou v závěru zápasu zařídil vítězství Francie 2:1. "Udělal jsem rozhodnutí. Do konce už nezbývalo moc času a chtěl jsem posílit ofenzivu. Měli jsme tam čtyři útočníky a k tomu, abych Payeta udržel ve středu zálohy, musel jsem střídat jednoho ze záložníků. Proto jsme zvolil Pogbu," vysvětloval zmiňovaná střídání kouč Deschamps na pozápasové tiskové konferenci.
Díky těmto krokům tak mimo jiné veřejnosti ukázal, jak moc důležitý pro něj Payet je. I když tedy Pogba rozhodně nehrál zas až tak špatně, podle Deschampse má i přesto na víc. "Vím, že jeho potenciál je větší, než co předvedl dnes. Může hrát mnohem lépe," řekl francouzský kouč k hráči, jenž po této sezóně slavil s Juventusem Turín italský ligový titul. Podle kouče se mohla na Pogbovi projevit nervozita jak z prvního duelu, tak i z toho, že se hrálo před domácím publikem. "Byl hodně velký tlak. Všichni očekávali, že vyhrajeme. Z psychologického hlediska to pro nás nebylo snadné, protože hráči vnímají, co se kolem nich děje. Chápu, že pro Rumunsko je těžké vstřebat takovou prohru, ale pro nás to bude povzbuzení našeho sebevědomí a pomůže nám to se uklidnit."
Jak už bylo výše zmíněno, Rumuni na to, že jsou spíše outsidery tohoto turnaje, hráli proti Francouzům výtečně a dokonce mohli po čtyřech minutách hry i vést. Velkou šanci z rohového kopu však Bogdan Stancu neproměnil, naopak nechal vyniknout gólmana Llorise. "Kdyby to dal, změnilo by to celé utkání. Ale i tak jsme zahráli dobrý zápas. Chci hráčům poděkovat, že plnili všechny mé pokyny," řekl kouč Rumunů Anghel Iordanescu.
Proti následujícímu zápasu se Švýcary to už ale může být horší jak s psychikou, tak i s fyzičkou. "Hráči jsou úplně vyčerpaní. Dali do toho všechno, ale stejně prohráli. Proto musíme brát v potaz i psychologický aspekt, který je na takovém turnaji velmi důležitý," uvedl Iordanescu.
Francouzští novináři si všimli, že domácímu výběru to na úvod poněkud haprovalo v obranné fázi. Podle někdejšího beka Alaina Rocheho byl k vidění "extrémní nedostatek komunikace mezi beky". "Chyběla mi větší spolupráce. Obrovský dík patří Llorisovi, který nenechal Rumunsko otevřít skóre," cituje slova Rocheho deník L´Équipe.
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
Související
Děsivý příběh: Francie prohrála, Fidel (27) skočil pod vlak
Čtyři měsíce bez fotbalu. To nyní může čekat Ronalda po finálovém zranění
Euro 2016 , fotbal ME , Didier Deschamps (fotbalista a trenér)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
před 2 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
Středočeští hasiči vyjeli během silvestrovského večera k rozsáhlému požáru bývalého hotelu v obci u Slapské přehrady. Podle posledních informací již došlo k lokalizaci požáru, plameny se tak nadále nešíří.
Zdroj: Jan Hrabě