V Británii byla po vypuknutí pedofilního skandálu zřízena speciální linka. Nahlásilo se již 350 obětí

Londýn - Celkem 860 hovorů. Tolik jich zaznamenala za svůj první týden fungování mezi 23. a 29. listopadem nově zřízená speciální linka spadající pod dětskou charitu NSPCC, jež je určená pro oběti sexuálního zneužívání v mládežnickém anglickém fotbale poté, co právě v listopadu vyplul na povrch pedofilní skandál, kde ústřední roli hrál kouč mládežnického fotbalu Barry Bennell. Právě on měl v 80. letech minulého století hned několik mladých fotbalistů sexuálně zneužívat. Vyšlo tak také najevo, že během prvních tří dnů fungování již zmiňované speciální linky, předala dětská charita NSPCC policii více než 60 případů, což je hned trojnásobek toho, kolik se takových případů za tři dny předalo v kauze moderátora BBC Jimmyho Savilea.

Po zveřejnění zprávy týkající se bývalého fotbalisty Bury a Sheffieldu Andy Woodward, jenž to byl právě on, kdo jako první 18. listopadu vyšel z anonymity a britskému deníku The Guardian se svěřil se svou nelehkou minulostí, se tento pedofilní skandál rozrostl a postupně se ukazuje, že v minulosti bylo více takových případů v různých klubech a že některé kluby - a to včetně i těch prvoligových - tyto případy tajily. Anglická Fotbalová asociace tak tedy rozjela vlastní vyšetřování, neboť přibývaly další zpovědi dalších bývalých fotbalistů, který si v 70. a 80. letech prošli stejným osudem jako Andy Woodward. Mimochodem, své vyšetřování nerozjela pouze samotná Fotbalová asociace, ale i kluby, kterých se tento skandál dotkl a to konkrétně Crewe, Newcastle, Chelsea nebo třeba i Manchester City.

Zpět ale ke speciální lince. Na tu se za zmiňovaný první týden svého fungování dovolalo celkem 860 lidí, přičemž obětí sexuálního zneužívání v mládežnickém fotbale ze 70. a 80. let se nahlásilo hned 350. A ještě jedno číslo: za první dvě hodiny provozu této linky na ni zavolalo 50 lidí. „Počet vysoce postavených fotbalistů, kteří promluvili o jejich utrpení, právem upoutal pozornost celé země," řekl Peter Wanless, výkonný ředitel dětské charity NSPCC, jehož tak znepokojuje nemalý rozsah zneužívání napříč sportem. Že to rozhodně není malý skandál dokazuje i to, že v současné době vyšetřuje tyto případy hned 15 policejních jednotek. K tomu řekl pracovník z NSPCC John Brown to, že ne všechny hovory se týkaly onoho sexuálního zneužívání ze 70. a 80. let, mnoho z nich se týkalo i zneužívání ze současné doby.

Posledním fotbalistou, který vystoupil z anonymity a v médiích přiznal, že i on byl obětí zneužívání, byl bývalý hráč Newcastlu, jemuž je nyní 40 let, David Eatock. Ten měl být mezi svým 18. a 21. rokem obtěžován trenérem Georgem Ormondem, jenž byl nakonec v roce 2002 odsouzen na šest let. Ovšem obtěžování Eatocka nebylo tím, co tehdy poslalo „dravého násilníka mladých chlapců" Ormonda za mříže. Případ se tehdy týkal jeho obtěžování skupiny chlapců, jejíž součástí Eatock nebyl.

Eatock, jenž se svým osudem svěřil své manželce, ale na policii s tím vůbec jít nechtěl, byl navíc zneužíván v době, kdy on sám neprožíval nejradostnější období. V tu dobu totiž jeho otec měl rakovinu tlustého střeva. „Nikdy jsem neměl důvod vidět se s Ormondem, ale on mě vyhledával." prozradil Eatock, jehož si Ormond všiml už v předešlém klubu. V současné době Eatock navštěvuje terapeuta.

Co se týče mladežnického trenéra, kolem kterého celý tento pedofilní skandál v anglickém fotbale vypukl, Barryho Bennella, tak ten se nyní nachází v nemocnici poté, co ho minulý týden v pátek nalezli v bezvědomí v hotelu na adrese Knebworth Park ve městě Stevenage, kam přijela i policie, jež se obávala o jeho zdraví.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

FAČR vyhlásila soutěž na využití areálu na Strahově. Může vzniknout nový stadion

Buď tréninkové centrum, nebo nový stadion, klidně konečně ten národní. To všechno může být výsledek mezinárodní soutěže vyhlášené Fotbalovou asociací ČR (FAČR) na sportovní využití chátrajícího areálu na Strahově se stadionem Evžena Rošického. Na něm ještě před dvěma lety mimo jiné trénovala česká reprezentace, protože je ale od loňského roku nevyužíván, v současnosti se nachází v havarijním stavu.
SK Slavia Praha, stadion v Edenu.

Fotbalové Slavii má pomoct k finiši za titulem navrátilec. Dohodla se se stoperem Zimou

Návrat, o kterém se v posledních dnech spekulovalo, se stal nakonec skutečností. Reprezentační stoper David Zima se vrací do pražské Slavie poté, co ho měl sešívaný klub koupit za 4 miliony eur (v přepočtu zhruba za 100 milionů korun) z FC Turín, což z něj tak činí jednoho z nejdražších fotbalistů, který kdy do Slavie přišel. Jak uvádí slávistický web, fotbalista se s klubem dohodl na smlouvě až do června roku 2028.

Více souvisejících

Fotbal

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy