Premier League 36. kolo: Kalas si odbyl proti Liverpoolu parádní premiéru, Manchester United poprvé pod Giggsem vyhrál, Everton si dal v duelu se Southamptonem dva vlastní góly

Londýn – Anglická Premier League měla o víkendu na programu 36. kolo a v rámci něho se střetl první Liverpool s druhou londýnskou Chelsea. Do tohoto šlágru kola nastoupila Chelsea v sestavě, která byla oproti semifinálovému duelu Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid z minulého týdne značně pozměněna. Na hrací plochu liverpoolského fotbalového svatostánku nesoucí název Anfield Road tak nastoupili kromě těch, co nemohli hrát odvetu s madridským Atlétikem kvůli kartám, i ti, co doposud seděli vždy pouze na lavičce a na hřiště pokaždé šli jen na pár vteřin. To je přesně případ mladého českého obránce ve službách Blues Tomáše Kalase, jenž tak premiérově o víkendu nastoupil v základní sestavě. Londýnská Chelsea nakonec - až překvapivě – zvítězila venku nad Liverpoolem 0:2. A stále může myslet na zisk titulu. V tomto kole byla fotbalová veřejnost také zvědavá na to, jak si povede Manchester United poté, co ji převzal během minulého týdne po Davidu Moyesovi Ryan Giggs. Žijící legenda Rudých ďáblů svůj debut na lavičce manchesterského velkoklubu zvládla na výbornu, když hráči United zvítězili doma nad Norwichem City vysoko 4:0. A Everton zažil smolný duel v Southamptonu, když si vstřelil dva nešťastné vlastní góly a prohrál tak 2:0.

Zrovna proti vedoucímu Liverpoolu být poprvé v základu londýnské Chelsea. To je pro Tomáše Kalase debut jako hrom. Ani nebylo nijak vidět, že by byl dvacetiletý český zadák nějak nervózní. A Liverpool se v prvních pětačtyřiceti minutách pořádně nedostal do nějaké gólové šance a to i přesto, že vedl ve statistice držení míče. První šance měli hosté v 5. minutě, kdy se zpoza vápna rozhodl ke slušnému zakončení Ashley Cole. Gólman Mignolet se dokázal vytáhnout tak, že střelu Colea nakonec zneškodnil. Na konci prvního dějství pak hráči Blues chtěli po rozhodčím pokutový kop, ale dovolávali se marně. Nutno říct, že penalta se kopat měla, neboť Flanagan skutečně zahrál rukou po střele Salaha. Tomáš Kalas nejen, že bránil, ale dostal se také do zakončení. Po rohovém kopu v závěru prvního poločasu vstřelil balón mimo tři tyče Mignoletovy svatyně. I tak šli nakonec Londýňané do kabin na poločasovou pauzu o něco spokojenější než soupeř. Ve třetí nastavené minutě vstřelil gól do šatny. Obrovskou hrubici předvedl na Anfield Road domácí kapitán Steven Gerrard a k balónu se tak dostal hostující Demba Ba, jenž pak šel sám na Mignoletovu branku. Gólmana pak Ba překonal střelou mezi nohy. Ve druhém poločase se pak liverpoolští snažili o individuální akce, ovšem Chelsea měla v tomto duelu výtečnou obranu. Nakonec se přeci jenom dostali domácí do nebezpečnějšího zakončení. Na Marka Schwarzera, jenž zaskakoval za zraněného Petra Čecha, vystřelil z dálky Allen. Australský gólman však proti této střele výborně zakročil. Šance na zvýšení jednobrankového náskoku měli i svěřenci kouče Josého Mourinha. Nejprve se ke slušnému zakončení po průniku rozhodl Němec Schürrle a brankář domácích Mignolet se přítomným divákům předvedl stejně úspěšně jako před několika chvílemi hostující gólman Schwarzer. Ten musel zanedlouho zasahovat znovu a tím střelcem, který na Australana vyslal svůj pokus, byl stejně jako při předchozí akci Liverpoolu Allen. A opět to bylo z dálky. Následně vyzkoušel Schwarzerovu pozornost i Gerrard, ovšem ani ten na gólmana hostů nevyzrál. Během posledních dvaceti minut šlágru 36. kola svůj tlak Liverpool zvyšoval a zvyšoval, ale obranný val londýnského klubu se nedařilo stále nijak překonat. A tak se Liverpool snažil ohrozit Schwarzera alespoň z dálky. Například se Gerrardovou ránou jak z děla měl Schwarzer plné rukavice práce, neboť musel toto zakončení krotit nadvakrát. Následně střílel opět Gerrard na branku domácích, tentokrát mířil těsně vedle. Gerrard si zřejmě řekl do třetice všeho dobrého a za chvilku hlavičkoval na branku Blues. Gólmana hostů tento pokus nikterak nepřekvapil. V závěrečných minutách duelu na Anfield Road se ještě snažil něco s výsledkem udělat i Suárez, jenže gólmana Schwarzera by v tomto zápase nepřekonal ani superrobot. Liverpoolští se nakonec vytouženého srovnání skóre nedočkali, naopak ještě v samotném závěru inkasovali. Ve 4. minutě nastavení obral předposledního hráče o balón Willian a pak společně s Torresem běžel na branku domácích. Španělský reprezentant pak předal právě Willianovi a ten už úspěšně zakončil. Chelsea nakonec zvítězila venku proti Liverpoolu i s Kalasem v sestavě 0:2 a souboj o titul bude tak napínavý až do konce.

Duel mezi Manchesterem United a Norwichem City byl zajímavý hlavně tím, jak si povede jako trenér Rudých ďáblů Ryan Giggs. Ten se tohoto úřadu ujmul poté, co po předchozím kole vedení manchesterského klubu odvolalo po neúspěších Davida Moyese. A premiéra to byla pro Giggse na lavičce více než vydařená. Ovšem hráči United začali tento zápas poněkud rozpačitěji. K první šanci se domácí dostali až ve 14. minutě, když se Welbeck rozhodl vyslat střelu z těžkého úhlu. Gólman Ruddy však toto zakončení zneškodnil. To bylo tak ze strany Rudých ďáblů všechno a hráli jako doposud, když byl na lavičce neoblíbený Moyes. Další větší vzrušení přišlo na Old Trafford ve 38. minutě, kdy se ke střeleckému pokusu rozhodl Kagawa, ale opravdu to byl spíše jenom pokus. Prvních 40 minut nebylo v Manchesteru téměř nic k vidění a kdo třeba mezi diváky usnul, nikdo se mu nemohl divit. To i pondělní záchranářský duel v české lize mezi Příbramí a Znojmem byl zajímavější než první čtyřicetiminutovka na jednom z nejslavnějších pažitů v Anglii. Těsně před pauzou pak probudil obecenstvo Welbeck, když vyslal nepříjemnou střelu zprava na branku hostů. Následně pak tento hráč přihrál pád v pokutovém území a Manchester United kopal penaltu. K té se postavil Wayne Rooney a ten tak dostal svoje mužstvo do jednobrankového vedení. Jak nudná byla půle první, v té druhé jakoby hráči domácích byli vyměnění. Již ve 48. minutě vstřelil druhý gól Wayne Rooney, jenž se mohl radovat po skvěle provedeném „angličáku". Obrana hostujících pak už moc dobře nebránila a zanedlouho Welbeck střílel ze střední vzdálenosti, následovala hlavička Vidiče po rohovém kopu a také první pokus o hattrick pro Waynea Rooneyho. Gól si mohli fanoušci United zakřičet pak až v 63. minutě, když byl úspěšným střelcem Juan Mata, hráč, který na hřiště přišel před několika málo vteřinami. Mata se pak trefil přesně i v minutě třiasedmdesáté. To Valencia chtěl sice přihrát Hernandézovi,před něj ale vběhl právě Mata, k tomu se balón dostal a pak se v prostoru malého vápna rozhodl zakončit. A bylo to 4:0. Hostující mužstvo chtělo ještě nepříznivé skóre nějak zkorigovat, jenže Johnson si se svou dalekonosnou střelou na gólmana De Geu nepřišel. Následná Olssonova střela pak skončila na břevně. Konečný stav utkání tak nakonec byl 4:0 pro Manchester United.

Everton chtěl po zápase v Southamptonu určitě slavit tři body za vítězství a to i proto, že by tyto tři body přiblížily klub z Liverpoolu k evropským pohárům. Jenže začátek duelu byl pro Everton snad ten nejhorší, jaký kdy zažil. V první minutě si totiž vlastní gól poté, co zleva odcentroval do pokutového území domácí Lambert. Tím nešťastníkem, který si vstřelil míč do vlastní sítě, byl Alcaraz, jenž si do své branky balón kuriózně odhlavičkoval. Po tomto momentu se hrálo nahoru-dolů. Během první půle se toho událo docela dost. Například Gallagher se dožadoval u hlavního arbitra pokutového kopu, následně Lukaku mířil nad branku soupeře. Hráči Evertonu neustále hledali cestu k tomu, aby odpověděli na brzký gól Southamptonu. Ve 21. minutě tohoto zápasu se do protiútoku chystala dvojice z domácího mužstva Lambert-Davis, když poté, co první jmenovaný skvěle sebral balón po chybě hostující obrany, následně přihrál Davisovi, ale nakonec z toho nic nebylo. Southampton byl v úvodních části prvního poločasu o něco lepší než tým bojující o evropské poháry. Nakonec se v prvních pětačtyřiceti minutách dočkali druhého gólu. A naneštěstí pro Everton to byl gól opět vlastní. Ve 31. minutě nacentroval zprava Clyne a Coleman až nepochopitelně pro většinu přihlížejících svou hlavičkou zařídil soupeři gól na 2:0. Klub z Liverpoolu ale mohl být relativně v klidu, neboť podle předchozích statistik se už několikrát Southamptonu povedlo to, že neudržel pro něj příznivý výsledek 2:0. Jenže fotbalisté Evertonu jakoby nevěřili tomu, co se na St. Mary´s Stadium vlastně odehrává. A tak po hodině hry to už mohlo být 3:0 pro domácí. A to poté, co po přímém kopu mohl vstřelit gól přízemní ranou aktivní Lambert. Ten nakonec trefil levou tyč. Ani hlavička Lukakua v 64. minutě nebyla nijak úspěšná. Pro Southampton hrálo i štěstí, neboť mohli v této části hry hosté kopat hned dvě penalty, ovšem sudí do píšťalky ani v jednom případě nezapískal. V závěru zápasu už se toho moc nedělo a tak díky dvěma vlastním gólům fotbalistů Evertonu tak Southampton zvítězil 2:0.

Konečné výsledky 36. kola anglické Premier League:

Arsenal - Newcastle 3:0Branky: 26. Koscielny, 42. Özil, 66. Giroud

Crystal Palace - Manchester City 0:2Branky: 4. Džeko, 43. Yaya Touré

Liverpool - Chelsea 0:2Branky: 45.+3. Demba Ba, 90.+4. Willian

Sunderland - Cardiff City 4:0Branky: 26. a 86. Wickham, 45.+2. Borini, 76. Giaccherini

Manchester United - Norwich City 4:0Branky: 41. (z pen.) a 48. Rooney, 63. a 73. Mata

West Bromwich Albion - West Ham United 1:0Branka: 11. Berahino

Stoke City - Tottenham Hotspur 0:1Branka: 33. Rose

Fulham - Hull City 2:2Branky: 55. Dejagah, 58. Amorebieta - 75. Jelavič, 87. Long

Swansea City - Aston Villa 4:1Branky: 10. a 90.+4. (z pen.) Wilfried, 26. Shelvey, 73. Hernández - 22. Agbonlahor

Southampton - Everton 2:0Branky: 1. Alcaraz (vl.), 31. Coleman (vl.)