V pondělí byly ve švýcarském Curychu vyhlášeny výsledky ankety o nejlepšího fotbalistu Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Tu po roce opět ovládl Polák hrající za Bayern Mnichov Robert Lewandowski, jenž si tak triumfem v této anketě spravil chuť poté, co před časem nevyhrál anketu Zlatý míč. Za třiatřicetiletým kanonýrem pak skončil na druhém místě Argentinec Lionel Messi z Paris Saint Germain, třetí pak skončil Egypťan Mohammed Salah z Liverpoolu. Kromě této nejsledovaněj kategorie celého ceremoniálu se v Curychu také vyhlásily kategorie vedlejší, třeba ta o nejhezčí gól FIFA loňského roku. V ní se do nejužší trojice probojoval i český reprezentant Patrik Schick svým gólem z půlky proti Skotsku na loňsém mistrovství Evropy, tuto kategorii ale nakonec ovládl Erik Lamela z Tottenhamu.
Stejně jako loni, i tentokráte se celý ceremoniál uskutečnil kvůli koronaviru ve virtuálním módu. Tradičně se hlasování v této anketě zúčastnili nejen kapitáni a trenéři národních týmů, ale i fanoušci a novináři.
Právě ti všichni hodnotili fotbalisty dle jejich výkonů mezi říjnem 2020 a srpnem 2021. Právě během minulé sezóny se Lewandowskimu povedlo dotáhnout svůj Bayern Mnichov k již devátému mistrovskému titulu v Bundeslize. Pomohl k tomu konkrétně svými 41 přesnými zásahy a podařilo se mu tak díky tomu překonat rekord ze sezóny 1971/72, jenž byl dosud v držení Gerda Müllera. Německé legendy, která loni v létě opustila tento svět.
"Jsem poctěn, že jsem získal tuhle trofej, a cítím hrdost. Vím, že patří mým spoluhráčům a trenérům. Všichni tvrdě pracujeme na tom, abychom vyhrávali. Pracovat s takovými lidmi je pro mě výjimečné. Nikdy jsem nesnil o tom, že překonám Müllerův rekord. Dát 41 gólů ve 29 zápasech? Kdybyste se mě před několika lety zeptali, zda je to možné, tak bych odpověděl, že ne. Také děkuji Gerdovi. Stanovil mnoho rekordů a pro mě bylo vždy motivací pokusit se je překonat," uvedl v děkovné řeči rodák z Varšavy.
V curyšské centrále FIFA pak byli vyhášeni vítězové dalších kategorií. Například trenérem roku byl podle FIFA zvolen německý stratég londýnské Chelsea Thomas Tuchel. Tomu se jeho svěřence v minulé sezóně podařilo dovést k triumfu v Lize mistrů. Gólman Londýňanů Édouard Mendy byl pak vyhlášen nejlepším brankářem.
Z českého pohledu byla určitě nejsledovanější kategorie "nejhezčí gól roku 2021", kde o triumf v ní bojoval i český reprezentant Patrik Schick. Jeho památná trefa z půlky proti Skotsku neuspěla, to tzv. "rabona" Erika Lamely z Tottenhamu, kterou zaznamenal v duelu proti Arsenalu byla podle FIFA ještě hezčí.
Své kategorie měly také ženy. Nejlepší hráčkou loňského roku byla vyhlášena španělská záložnice Alexia Putellasová (Barcelona) a navázala tak na úspěch z posledního Zlatého míče. Trenérkou roku pak byla podle FIFA Angličanka Emma Hayesová (Chelsea).Mezi gólmankami nejvce vynikla Christiane Endlerová z Chile (Lyon).
Cenou Fair play pak byli oceněni zdravotníci, hráči další členové dánského národního týmu, kteří měli výrazný podíl na loňské záchraně dánského záložníka Christiana Eriksena, jenž zkolaboval během duelu s Finskem na posledním Euru.
Související
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 1 hodinou
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 2 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 2 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 3 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 4 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 5 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 6 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
včera
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
včera
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.
Zdroj: Jan Hrabě