Problém pro počítačovou hru FIFA? Do sporu s EA Sports jde prý 300 fotbalistů

Všechno to začalo tento týden v úterý, kdy se jedna ze světových fotbalových hvězd Zlatan Ibrahimovič nechal slyšet, že bez toho, aniž by se ho někdo na to ptal, hra EA Sports FIFA vydělává na jeho jméně a podobizně. Nevyloučil tak, že půjde se společností EA Sports do sporu. Nyní Ibrahimovičův agent Mino Raiola uvedl, že na jejich straně je hned 300 fotbalistů a podle jeho slov se celá věc bude řešit právně.

"Kdo dovolil EA Sports FIFA používat mé jméno a podobiznu? FIFPro? Nejsem si vědom, že bych byl členem FIFPro (celosvětová hráčská asociace), a pokud jsem, stalo se tak bez mého vědomí nějakým divným způsobem," uvedl konkréně na svém twitterovém účtu švédský útčník hrající za AC Milán Zlatan Ibrahimovič a pokračoval: "A určitě jsem nedovolil federaci FIFA ani FIFPro, aby na mně vydělávaly peníze. Někdo vydělává celé ty roky na mém jménu a podobizně bez jakékoliv domluvy. Je čas to vyšetřit."

Bez zajímavbosti určitě není ten fakt, že Ibrahimovič figuruje ve hře FIFA už od roku 2002, tedy od dob, kdy ještě oblékal dres Ajaxu Amsterdam.

Na začátku toho všeho mohla být před pár dny uzavřená smlouva na tři roky jiné fotbalové legendy a Zlatanova bývalého spoluhráče Davida Beckhama právě se společností EA Sports. Obě strany smluvně strvdili dohodu o tom, že hra bude mít jeho podobiznu na obalu FIFA 2021. Díky tomu si tak přijde Beckham na 40 milionů liber (cca. 1,2 miliardy korun).

Nyní se ke Zlatanu Ibrahimovičovi přidávají do tohoto sporu dalších 300 fotbalistů a jak prozradil Ibrahimovičův agent Riaola, mezi nimi můžeme nalézt i Garetha Balea. „Není to pouze o Zlatanovi nebo Garethu Baleovi. Máme už asi 300 žádostí od dalších hráčů. Pokud to bude nezbytné, půjdeme proti FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací) a FIFPro (asociace hráčů) a všem, kteří prodávají něco, na co nemají práva," řekl Riaola v rozhovoru pro britský deník Daily Telegraph.

„Zlatan není loutka. A není někdo, komu můžete říkat, aby dělal něco, co dělat nechce. Otázka je velmi jednoduchá. FIFA a FIFPro těží z toho, že EA od nich vesele kupuje práva, které oni nevlastní," upozornil Riaola a pokračoval: „Pokud chce EA Sports pokračovat v byznysu, jak ho dělá doteď, poženeme je k soudu. A nejen to! Poženeme k soudu každého, kdo prodává práva, které nemá. Pokud je to FIFA, budeme žalovat FIFA, pokud FIFPro, budeme žalovat FIFPro."

Ke kauze se už mezitím stihla vyjádřit samotná společnost EA. „Pro ty, kteří sledují tuto kauzu. Toto není náš boj. Nejde o EA Sports, ani o videohry, hráče nebo fanoušky. Je to bitva mezi fotbalovými agenty a FIFPro," napsala ve svém krátkém prohlášení k celé situaci na svém Twitteru.

Související

Více souvisejících

Fotbal Zlatan Ibrahimović FIFA Počítačové hry

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy