Vstoupí saúdskoarabský princ do Premier League? Katařani jsou proti a poslali dopis

Na poli anglické fotbalové Premier League dochází k souboji mezi Katarem a Saúdskou Arábií. Že se vám to zdá nesmyslné? Je tomu však opravdu tak. Katarská televizní společnosti beiN, jež má k dispozici vysílací práva na anglickou nejvyšší fotbalovou soutěž, je proti tomu, aby fotbalový klub Newcastle koupila investiční skupina saúdskoarabského prince Muhammada bin Salmána. To především proto, že Saúdská Arábie podle katarské televizní společnosti nezákonně vysílá přímé přenosy z Premier League díky jejímu pirátskému kanálu beoutQ a tak odeslali Katařané dopis nejen samotnému vedení ligy, ale hned všem účastníkům této soutěže s prosbou, aby se snažili adresovaní tuto koupi Newcastelu zastavit. Vedle toho pak proti vstupu saúdskoarabského prince do Premier League protestuje i Amnesty International, jelikož se jim nepozdává porušování práv v Saúdské Arábii.

Je to právě katarská televizní společnost beiN, která je největším zahraničním partnerem anglické Premier League a které se tedy nelíbí možný vstup saúdskoarabského prince do jedné z nejlepších a nejsledovanějích fotbalových soutěží v Evropě. „Nebezpečí plánované akvizice spočívá v kontrole a zisku materiálního podílu, ať přímého nebo nepřímého, v jednom z hlavních klubů Premier League firmou, která je ve skutečnosti přímo spojena se saudskoarabskou vládou," stojí mimo jiné ve zmíněném dopise odeslaný všem účastníkům soutěže a vedení ligy společností beIN.

„Vzhledem k pokračujícím i minulým nezákonným jednáním země a jejich přímému dopadu na obchodní zájmy Premier League, členských klubů, vysílacích partnerů a fotbalu obecně tento plánovaný krok nelze ignorovat. Jako dlouholetý partner a obrovský investor Premier League Vás žádáme, abyste pečlivě zvážili všechny důsledky takového jednání," pokračuje v dopise.

Výkonný ředitel beIN Sports Júsif Al Obajdlí, jenž je zároveň i členem správní rady francouzského klubu Paris Saint Germain, který vlastní taktéž šejkové z Kataru, se pak nechal slyšet: "V žádném případě nepřeháníme, když řekneme, že budoucí ekonomický model fotbalu je v ohrožení. Tohle všechno se děje v době, kdy kvůli zničujícímu ekonomickém dopadu pandemie koronaviru na sportovní průmysl musí fotbalové kluby co nejvíce chránit své příjmy z vysílání."

Dodejme, že televize beIN Sports vlastní televizní práva na Premier League pro region Blízkého východu a severní Afriky a poukazuje na fakt, že v Saúdské Arábii vysílá Premier League neprávem pirátská stanice beoutQ a že za tyto přenosy pak musí draze platit.

Jak uvádějí britská média, koupě Newcastlu právě touto saúdskoarabskou investiční skupinou pro klubového majitele Mikea Ashleyho znamená zisk hned kolem 300 milionů liber, což je v přepočtu přes 9 miliard korun. Díky tomuto kontraktu by se tak stal rázem klub, který se aktuálně nachází až na 13. místě anglické ligy a ve kterém třeba působí i exsparťanský brankář Martin Dúbravka, vůbec nejbohatším v Premier League.

Televizní společnost beIN není ovšem jediná, kdo si stěžuje na možný vstup saúdskoarabského monarchy do Premier League. Třeba Amnesty International už vyzvala vedení soutěže, aby prověřovala porušování lidských práv v království nacházejícím se na Arabském poloostrově.

Stačí si třeba vzpomenout na kauzu zavražděného novináře Chášukdžího v saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, ke kterému došlo 2. října 2018. Přestože od začátku saúdskoarabský princ odmítal, že by měl s tímto případem něco společného, spekuluje o tom, že zneškodnit tohoto saúdskoarabského investigativního novináře měli vrahové na příkaz samotného prince Muhammada bin Salmána. Dodejme, že v případu bylo nakonec obviněno 11 osob, přičemž v prosinci loňského roku bylo odsouzeno pět lidí k trestu smrti a tři pak byli posláni do vězení. Zároveň ale soud osvobodil dva hlavní podezřelé a to bývalého poradce korunního prince Saúda Kahtáního a exnáměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahamda Asírího.

"Dokud zůstanou otázky ohledně dodržování lidských práv Saúdy nezodpovězeny, Premier League se vystavuje riziku, že snadno naletí těm, kteří chtějí využít její půvab a prestiž, aby zakryli činy, které jsou vysoce nemorální a jsou v rozporu s mezinárodním právem a hodnotami Premier League a celosvětovou fotbalovou komunitou," píše v dopise řediteli Premier League Richardu Mastersovi Kate Allenová, ředitelka britské pobočky Amnesty International.

Jak ale píše deník Daily Mail, podle jejich dobře informovaných zdrojů blízkých zákulisnímu dění v Premier League koupi Newcastlu saúdskoarabským princem prakticky už nic nebrání. A podle informací vedení soutěže nehodlá do toho nijak vstupovat.

Připomeňme, že právě Saúdská Arábie a Katar jsou od roku 2017 v politickém a diplomettickém sporu. Před třemi lety totiž Saúdská Arábie obvinila Katar z podpory terorismu, na základě čehož další arabské země včetně Spojených arabských emirátů, Egypta a Bahrajnu s Katarem přerušily diplomatické vztahy.

Související

Ronaldo, Cristiano

Chování Ronalda je na legendu Manchesteru United moc. Vyzvala ho k odchodu z klubu

Kolem hvězdného portugalského fotbalového útočníka Cristiana Ronalda je v posledních dnech živo a to především proto že před pár dny opustil předčasně lavičku a odešel tak do kabiny ještě před koncem ligového duelu s Tottenhamem. Kouč Rudých ďáblů Erik ten Hag na to reagoval tak, že ho nenominoval na další ligový duel s Chelsea, na čež se Ronaldo za své chování omluvil. Podle klubové legendy Garyho Nevilllea by pro United bylo nejlepší, kdyby s Ronaldem okamžitě ukončila spolupráci.
Chelsea FC

Prohra se Záhřebem byla poslední kapkou. Vedení Chelsea se rozloučilo s Tuchelem

Fotbalistům londýnské Chelsea se nevydařil vstup nejen do nové sezóny anglické Premier League, na jejímž začátku ze sedmi dosavadních kol Londýňané vyhráli jen třikrát a nachází se tak aktuálně na šestém místě ligové tabulky, ale i do nové sezóny Ligy mistrů. Hned v prvním zápase totiž na hřišti Dinama Záhřeb prohráli 0:1 a to už bylo na vedení Blues příliš a rozhodli se tak ukončit spolupráci s koučem Thomasem Tuchelem.

Více souvisejících

Premier league Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Katar Fotbal

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy