Praha - Dva týdny před začátkem příprav a měsíc před začátkem samotného hokejového olympijského turnaje v jihokorejském Pchjongčchangu. Právě v takovémto období zveřejnil kouč české hokejové reprezentace Josef Jandač svou nominaci 25 hráčů, kteří odcestují na Korejský poloostrov. Pod pěti olympijskými krughy se tak během letošního února v českém dresu představí například nováčci Dominik Kubalík, Tomáš Mertl nebo Milan Gulaš což jsou všichni forvardi, či vítkovický gólman Patrik Bartošák, jenž bude alespoň z počátku krýt záda svým dvěma kolegům Pavlu Francouzovi a Dominiku Furchovi. V olympijském kádru, jenž se však může během následujících dní do začátku Zimních olympijských her změnit, však můžeme nalézt i zkušenost v podobě Romana Červenky či Martina Erata, tedy hokejisty v současné době hrajícího za úřadujícího tuzemského šampiona z Brna, pro kterého to tak bude již čtvrtá olympijská účast v jeho kariéře a který tak i proto bude kapitánem celého tohoto týmu. Mezi aktuálně 25 vyvolenými pak nenajdeme taková jména, jakými jsou i dříve uvažovaný Jaromír Jágr, jemuž se v Calgary v současnosti úplně nedaří podle jeho představ, Martin Růžička, jemuž se celkem zdařila poslední reprezentační akce v Soči (Pohár Prvního programu) či Zbyněk Michálek. „Jsme poměrně zkušené mužstvo, vyvážené v obraně i útoku. Věřím, že budeme dostávat málo branek a zároveň jsme přesvědčeni, že máme na to být dost produktivní," řekl ke svému výběru Jandač.
Vedle výše zmiňovaných, tedy Zbyňka Michálka a Martina Růžičky, pak v týmu pro nadcházející olympijské hry nenalezneme tak trochu překvapivě ani Jakuba Klepiše, pětinásobného účastníka světových šampionátů. Zda dát či nedát do nominace právě poslední dva jmenované, to byl pro realizační tým v čele s Josefem Jandačem ten nejtěžší oříšek na rozlousknutí. "U Růžičky to byla velmi těžká volba. Je to kluk, který hraje v Třinci velmi dobrou sezónu, je to snajpr. Byl s námi na Channel One Cupu, Finsku na něm dal hattrick. Na druhou stranu jsme ale zvažovali i jeho použitelnost při hře pět na pět, v přesilovkách a oslabení. Miska vah se přiklonila na jiné borce," uvedl kouč k Martinu Růžičkovi, u nějž zná i jeho rodinu. "Byla to těžká volba, i po osobní stránce. Stejně jako já je rodákem z Berouna, znám i jeho otce, na to jsem ale nemohl koukat. Pro Martina to teď nebude jednoduché, ale do turnaje zbývá měsíc a může se stát, že se v nominaci nakonec v případě zranění někoho z nominovaných objeví," dodal totiž kouč.
"I o Klepišovi jsme hodně diskutovali, jestli ho vzít, nebo ne. Listopadový turnaj Karjala se mu povedl výborně, chtěli jsme ho i v prosinci do Moskvy, to byl ale nemocný. Máme ozkoušené určité vazby do útoku, proto se nám do finální nominace Kuba nakonec nevešel. Ale i on se ještě může do nominace dostat," řekl pak Jandač ke Klepišovi.
Na Korejský poloostrov nakonec neodcestuje ani Robin Hanzl hrající za ruský Nižněkamsk a to kvůli svým několika zdravotním problémům. Poté, co se zlepšil stav jeho srdce, přivodil si natržení postranního vazu v koleni. A i když od začátku letošního roku zase hraje, není v takové patřičné formě, aby mohl v únoru na OH reprezentovat.
Nečas si pro účast v A-týmu musí vylepšit svou muskulaturu
Svou premiérovou olympiádu nezažije juniorský talent Martin Nečas z Brna. Hráč, jenž zářil na nedávném úspěšném světovém šampionátu "dvacítek" v Buffalu, si tak musí na svůj první velký turnaj mezi seniory nadále počkat. „Dvacítky mu vyšly parádně. Je to obrovský talent a věřím, že v budoucnu bude hrát v nároďáku prim. Mluvil jsem o něm s Liborem Zábranským i Filipem Pešánem, oba mi ho doporučovali. Hodně jsme to zvažovali, ale seniorský hokej je jiný, než ten juniorský. Martinova muskulatura je navíc zatím ještě spíš juniorská, na seniorský hokej, hlavně v obranném pásmu, ještě není stoprocentně připravený," vysvětluje aktuální absenci nadějného devatenáctiletého útočníka v tomto kádru.
I tak ale o nováčcích v týmu není rozhodně nouze. Na první velký reprezentační turnaj se teď můžou těšit dva plzeňští hokejisté Milan Gulaš (v současnosti nejproduktivnější hráč české extraligy) a Tomáš Mertl (pro změnu aktuálně nejlepší střelec tuzemské nejvyšší soutěže). Stejně tak si na Korejském poloostrově ve svém prvním velkém turnaji představí gólmanská trojka Patrik Bartošák, beci Vojtěch Mozík a Adam Polášek či útočník Dominik Kubalík.
Kapitánem olympijského mužstva bude ten nejzkušenější
Nejstarším a zároveň nejzkušenějším členem tohoto kádru pak je brněnský útočník Martin Erat, jenž logicky bude nést na dresu i kapitánské céčko. Pro tohoto šestatřicetiletého hokejového veterána to bude již čtvrtá účast pod pěti olympijskými kruhy, přičemž v minulosti reprezentoval již v Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014. Mimochodem, druhým nejzkušenějším v tomto ohledu pak je další z forvardů Roman Červenka, jenž se zúčastnil dvou posledních olympiád.
Dodejme, že vzhledem k tomu, že se kanadsko-americká NHL nerozhodla vyslat své hvězdy na olympiádu, musel se tak tým složit z hráčů z KHL, dalších evropských soutěží a z české extraligy. Proto tak vedle tří hokejistů působící ve Švýcarsku a sedm hráčů z extraligy, najdeme v mužstvu hned 15 jmen hrajících v ruské KHL.
Připomeňme, že 11. února je na programu generálka před Zimními olympijskými hrami, ve které se Jandačovi svěřenci střetnou s Finskem a uskuteční se tak v jihokorejské metropoli, tedy v Soulu. Den na to se celý tým přesune již do dějiště Her a olympijský hokejový turnaj, v jehož skuopibnové fázi se utkáme s domácí Koreou, Švýcarskem a Kanadou, pak začne 15. února.
Nominace české hokejové reprezentace pro ZOH 2018:
Brankáři:
Patrik Bartošák (Vítkovice)Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL)Dominik Furch (Omsk/KHL)
Obránci:
Michal Jordán (Chabarovsk/KHL)Jan Kolář (Chabarovsk/KHL)Tomáš Kundrátek (Novgorod/KHL)Vojtěch Mozík (Podolsk/KHL)Jakub Nakládal (Jaroslavl/KHL)Ondřej Němec (Kometa Brno)Adam Polášek (Soči/KHL)Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk/KHL)
Útočníci:
Michal Birner (Fribourg/Švýc.)Roman Červenka (Fribourg/Švýc.)Martin Erat (Kometa Brno)Milan Gulaš (Plzeň)Roman Horák (Podolsk/KHL)Petr Koukal (Hradec Králové)Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL)Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.)Tomáš Mertl (Plzeň)Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL)Michal Řepík (Slovan Bratislava/KHL)Jiří Sekáč (Kazaň/KHL)Michal Vondrka (Chomutov)Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL)
Související
Slovo roku na českém internetu? Byla zveřejněna statistika vyhledávání
Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou
Olympijské hry 2018 , hokej , olympiáda
Aktuálně se děje
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
včera
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
včera
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
včera
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
včera
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
včera
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
7. července 2026 22:01
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
Překvapily vás včera či dnes otevřené obchody? I po letech si Češi nejsou jistí tím, kdy je během svátků otevřeno a kdy naopak zavřeno. Kdy se provozovatelé budou opět podřizovat platnému zákonu? Dvakrát je to čeká na podzim.
Zdroj: Jan Hrabě