ZOH - hokejový turnaj, 2. den: Tentokrát favorité své duely zvládli. S přehledem vyhráli Finové, Kanaďané i Švédové

Pchjongčchang - Svým druhým hracím dnem pokračuje ve čtvrtek hokejový olympijský turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu a v rámci něj bylo na programu kromě úvodního duelu české hokejové reprezentace, která vybojovala tři body s domácí Jižní Koreou (2:1), další tři duely. V rámci "české" skupiny A se spolu střetli Švýcaři a Kanaďané, kteří obhajují zlato z minulých Her, jež se konaly v roce 2014 v Soči. A byli to právě zámořští hokejisté, kteří v tomto zápase potvrdili roli favorita nejen tohoto duelu, ale i celého turnaje. Nad hokejisty ze země helvétského kříže totiž vyhráli jasně 5:1 a ujali se vedení skupiny A. Své dva duely samozřejmě měla na programu skupina C, ve které se nachází pro změnu obhjáce bronzové olympijské medaile Finsko. To zvítězilo nad Německem 5:2. Dalším duelem pak bylo severské derby mezi Norskem a Švédskem, které zvládli hokejisté Tre Kronor. Zatímco oni nasázeli soupeřům čtyři branky, sami neinkasovali ani jednou.

Že to Švýcaři v duelu s favorizovanou Kanadou nebudou mít zrovna nejjednodušší, tak to se ukázalo už po třech minutách hry, když Bourque u branky tečoval nabídku od Leeho. Prakticky od úvodního vhazování se nacházeli Švýcaři v tlaku, ze kterého se jim podařilo vymanit až ve chvíli, když Kanaďan Goloubef musel na trestnou lavici. Tuto početní výhodu se ale švýcarským hokejistům využít nepovedlo, naopak zanedlouho seděl za katrem Rüfenacht a tehdy Kanaďané svým soupeřům ukázali, jak se využívají přesilovky. Do střelecké listiny se tentokrát svou střelou od modré zapsal Moreau, 2:0.

Sotva se Evropané stačili po návratu z kabiny na led po první pauze rozkoukat, už jim zámořští hráči nasázeli hned dvě další přesné trefy. Poprvé to bylo opět v přesilovce, kterou Švýcaři nabídli "javorovým listům" svým špatným střídáním, když na kluziště poslali hned šest svých hráčů. Tehdy zvýšil na 3:0 opět Bourque, jenž tak všem ukazoval, kde je jeho silná stránka: ve hře v předbrankovém prostoru. Od tohoto momentu uteklo pouhých 52 vteřin a Kanada vedla už 4:0 poté, co z pravého křídla skóroval Wolski, jenž tak vyhnal z branky gólmana Genoniho, jehož pak vystřídal Hiller.

To byl nový impuls pro Švýcaři, kteří se pak pomalu zvedali a přeci jenom nakonec překazili čisté konto kanadskému gólmanovi Scrivensovi, v 48. minutě z dorážky zvýšil na 5:0 Moser, který využil přesilovou hru. Toto snížení na 1:4 už jim ale nepomohlo, naopak Kanaďané ještě zvýšili, když v závěru trefil Wolski prázdnoiu bránu při snaze Švýcarů snížit i s popmocí hry bez brankáře.

Díky třem využitým přesilovkám zahájili Finové úspěšně cestu za obhajobou bronzu ze Soči, čtyřmi body zazářil Tolvanen

Jak umět využít nabídnuté přesilovky, tak to ve svém zápase v rámci skupiny C ukázali Finové, kteří se na úvod střetli s Německem. Tým Suomi totiž první početní výhodu využil už po čtyřech minutách zápasu. Tehdy se radoval Lepistö, když dokázal svou střelou procpat puk do branky i přes velké množství osob, které se pohybovaly před gólmanem Aus den Birkenem, který tak vůbec nic neviděl. Další přesilovka, kterou měli Finové k discpozici, byla hned čtyřminutová, ovšem tu využít nedokázali, naopak v jejím závěru pro změnu fauloval Fin Lajunen a to byl také důvod, proč se v 9. minutě povedlo Němcům vyrovnat. Tehdy Ehrhoff oslovil na levém kruhu pohybujícího se Maceka a byl to tedy on, kdo skóroval, 1:1. Seveřqanům vrátil vedení Pyörälä, jenž dorazil předešlou střelu Lajunena.

Po zahájení druhé třetiny mohl zvýšit na 3:1 Peltola, ale ten ve své šanci neuspěl, stejně neúspěšní pak byli Němci, kteří nedokázali využít hned dvě přesilovky. To když pak byl na trestné lavici Schütz, Finové soupeřovu síť rozvlnili a to zásluhou Tolvanenova zakončení z pravého kruhu. O 82 vteřin později se pak z gólu pro změnu radoval Kukkonen.

Na 4:2 se pak podařilo z kraje třetí dvacetiminutovky snížit Hördlerovi a Němci tak doufali v dramatizování zápasu, jenže v 53. minutě tu opět byla další finská přesilovka a po dalším Tolvanenově bodu zakončil Kemmpainen a ustanovil tak skóre na konečných 5:2.

"Hráli jsme dobře a je to pro nás důležité vítězství na úvod turnaje. Dali jsme hned na začátku první třetiny gól v přesilové hře a to mi pomohlo," okomentoval výkon finského týmu Tolvanen, pro kterého to byla premiéra v reprezentačním dresu na velkém mezinárodním turnaji a který v zápase zaznamenal hned čtyři body. Němci pak tedy doplatili na nedisciplinovanost a neuvyžívání svých početních výhod. "Nemůžete vyhrát, když jste pořád na trestné lavici. Hlavně proti týmům, jako je tento. Dokázali to využít. A také naše přesilové hry musí být lepší," řekl k zápasu německý kouč Marco Sturm.

První čisté konto na turnaji si připsal švédský gólman

Taktéž Švédové, kteří si šli proti Norům za jasným vítězstvím, v tomto severském derby na první gól nemuseli čekat dlouho. Konkrétně už v 6. minutě díky Lindholmovi. Postupně pak Lander, Everberg a Wikstrand zvýšovali stav tak, že učnili skóre 4:0 konečným. Norům pak k odstranění čistého konta, které si jako první gólman na tomto turnaji nakonec vychytal Švéd  Viktor Fasth, nepomohl ani Nor známý extraligovým fanouškům Alexander Reichenberg z pražské Sparty.

Hokejový turnaj - Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018 (15.2.2018):

SKUPINA A:

Švýcarsko - Kanada 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)Branky a nahrávky: 48. S. Moser (Rüfenacht, Ambühl) - 3. Bourque (Lee, Roy), 8. Noreau (Lee, Roy), 25. Bourque (Roy), 26. Wolski (Noreau), 55. Wolski (Kelly, Ebbett)

SKUPINA C:

Finsko - Německo 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)Branky a nahrávky: 4. Lepistö (Kontiola, Tolvanen), 16. Pyörälä (J. Lajunen, Manninen), 38. Tolvanen (Hartikainen, Kemppainen), 39. Kukkonen (Kontiola, Tolvanen), 53. Kemppainen (Tolvanen, Lepistö) - 9. Macek (Ehrhoff, Wolf), 42. Hördler

Norsko - Švédsko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)Branky a nahrávky: 6. P. Lindholm (Omark, Möller), 17. Lander (Bertilsson), 49. Everberg (Omark, Fransson), 50. Wikstrand (Omark, Everberg)

Související

Češi vítají na Staroměstském náměstí naše olympioniky

Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou

Praha - Úspěšní čeští sportovci ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu stále nedostali odměny za medaile, i když jim premiér v demisi Andrej Babiš 23. dubna předal symbolické šeky. Peníze by měli obdržet zhruba v červenci. Ve vyjádření pro ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga. Zpoždění souvisí s tím, že odměny poprvé vyplácí přímo ministerstvo místo Českého olympijského výboru (ČOV). Musí se kvůli tomu schválit nové nařízení vlády.

Více souvisejících

Olympijské hry 2018 hokej

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Francouzské námořnictvo

„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil mohutné posílení vojenské přítomnosti své země ve východním Středomoří a v oblasti Rudého moře. Francie se rozhodla nasadit celkem deset válečných lodí, včetně osmi fregat a dvou obojživelných vrtulníkových lodí. Hlavním pilířem této operace je vyslání jaderné letadlové lodi Charles de Gaulle.

před 2 hodinami

Saúdská Arábie

Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu

Saúdská Arábie vydala ostré varování adresované Teheránu, ve kterém označila Írán za budoucího „největšího poraženého“ v případě další eskalace probíhajícího konfliktu. Rijád ve svém oficiálním prohlášení odsoudil dlouhodobou kampaň íránské agrese, která je namířena nejen proti Království, ale i proti dalším členským zemím Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC).

před 4 hodinami

Ropa, ilustrační fotografie

Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes

Světová ekonomika se ocitla na prahu vážné krize. Pondělní prudký nárůst cen ropy vyvolal masivní výprodeje na předních světových burzách a mezi ekonomy sílí obavy, že probíhající válka mezi USA, Izraelem a Íránem se stane rozbuškou pro globální ekonomický šok. Situace v Perském zálivu totiž vyústila v energetickou krizi, která s sebou nese hrozivé riziko stagflace.

před 5 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk

Nové video zveřejněné polooficiální íránskou tiskovou agenturou Mehr přineslo zásadní důkazy v kauze tragického útoku v íránském městě Mináb. Záběry pořízené z blízkého staveniště zachycují okamžik, kdy střela s plochou dráhou letu zasáhla námořní základnu Islámských revolučních gard (IRGC). Tato základna se nachází v bezprostředním sousedství školy Šadžare Tajjiba, kde podle íránských úřadů zahynulo nejméně 168 dětí a 14 dospělých.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi

Světová ekonomika čelí hrozbě, která by svým rozsahem mohla překonat všechny dosavadní energetické krize v historii, varuje BBC. Ceny ropy se v pondělí ráno utrhly ze řetězů a bleskově překonaly hranici 100 dolarů za barel, přičemž v jednu chvíli atakovaly i úroveň 115 dolarů. Tento dramatický nárůst je přímým důsledkem eskalujícího konfliktu v Perském zálivu, který fakticky zastavil export klíčové suroviny z jednoho z nejdůležitějších regionů světa.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny

Ukrajina vyslala do Jordánska své experty a flotilu speciálních záchytných dronů, aby pomohla Spojeným státům s ochranou jejich vojenských základen. Prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro deník New York Times, zveřejněném 9. března, uvedl, že k tomuto kroku došlo po přímé žádosti z Washingtonu. Spojené státy o pomoc požádaly 5. března v reakci na prudkou eskalaci napětí na Blízkém východě, která následovala po úderech na Írán.

před 8 hodinami

Modžtaba Chámeneí

Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci

Jmenování Modžtaby Chameneího novým nejvyšším vůdcem Íránu vyvolalo v zemi hluboké emoce, které se pohybují na škále od organizovaného nadšení v ulicích až po mrazivý odpor v soukromí íránských domovů. Zatímco režimní příznivci oslavují zachování kontinuity, pro velkou část populace představuje tento krok začátek éry, která může být ještě temnější než ta předchozí.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka

Válka mezi Spojenými státy a Íránem se začíná nebezpečně dotýkat i hranic Severoatlantické aliance. Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že v pondělí krátce po 13. hodině zlikvidovaly systémy protivzdušné obrany NATO íránskou balistickou raketu, která pronikla do tureckého vzdušného prostoru. Trosky munice dopadly na neobydlené území u jihozápadního města Gaziantep. Podle oficiálních zpráv nedošlo k žádným zraněním ani obětem na životech.

před 10 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování

Vztahy mezi Moskvou a Teheránem se v posledních letech zdály být nerozbitné. Společné vojenské zájmy, dodávky íránských dronů pro ruskou agresi na Ukrajině a odpor k západní hegemonii vytvořily iluzi hlubokého spojenectví. Nicméně brutální realita devátého dne války v Íránu odhalila tuto vazbu v její skutečné podobě: jako čistě pragmatické partnerství, kde slova o podpoře končí tam, kde začínají létat rakety.

před 11 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie

Evropská unie se nachází v bodě, kdy musí „urychleně a radikálně“ přehodnotit svůj přístup k zahraniční politice. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to prohlásila v pondělí během setkání s unijními velvyslanci v Bruselu. Podle ní je současné geopolitické klima natolik nestabilní, že dosavadní spoléhání na konsenzus a kompromis může být pro akceschopnost bloku spíše přítěží než pomocí.

před 12 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru pro The Times of Israel objasnil svou vizi ukončení současného válečného konfliktu. Podle jeho slov bude rozhodnutí o tom, kdy operace proti Íránu skončí, „vzájemnou“ záležitostí, kterou učiní společně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prezident však zároveň naznačil, že konečné slovo bude mít on sám, až nastane ten správný čas.

před 13 hodinami

Pete Hegseth

Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku

Nástup Peta Hegsetha do čela amerického Pentagonu vyvolává vlnu zděšení a ostré kritiky. Bývalý moderátor stanice Fox News, kterého Donald Trump jmenoval ministrem obrany – a příznačně jej přejmenoval na „ministra války“ – se stal tváří probíhajícího konfliktu s Íránem. Místo rozvážného státnického přístupu však Hegseth volí rétoriku, kterou kritici přirovnávají k chování „kresleného rváče“.

před 14 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky

Válka v Íránu, kterou rozpoutala administrativa Donalda Trumpa společně s Izraelem, vtahuje podle analýzy CNN zbytek světa do chaotického víru politiky postavené na boření zavedených pořádků. Přístup Spojených států ke svým spojencům v předvečer konfliktu připomínal nápis na slavné bundě Melanie Trumpové: „Mně je to jedno. A vám?“ Washington totiž nejenže nehledal diplomatickou legitimitu, ale své nejbližší partnery o zahájení ofenzivy často ani neinformoval.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Princ Andrew

Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám

Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety. 

včera

včera

Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá

Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy