Další krach dalšího favorita. Kazaši podruhé za sebou uspěli v samostatných nájezdech a porazili úřadující mistry světa Finy

Poté, co úřadující mistři světa z Finska vstoupili do turnaje v Rize výhrou 2:1 nad Američany, chtěli Seveřané na tuto výhru navázat dalším tříbodovým vítězstvím. Zvlášť, když jejich dalším soupeřem byl Kazachstán a papírový favorit i outsider tohoto vzájemného střetnutí tak byl jasný. Jenže postupně musíme zvykat, že letošní světový šampionát na papírové předzápasové předpoklady nebere žádný ohled a nejinak tomu bylo i tentokrát. První gól zápasu sice vstřelili ve 34. minutě Finové zásluhou Antona Lundella, jenže Kazaši dokázali vyrovnat druhý svůj zápas na letošním MS tak dovést až do samostatných nájezdů. A i v neděli na v nich uspěli stejně jako v sobotu proti Lotyšsku. Hrdinou duelu pak je jistě kazašský gólman Nikita Bojarkin, který během tohoto duelu úspěšně hned padesátkrát zakročil.

Tým Suomi hned v první třetině začal poznávat, že ani oni to nebudou mít jednoduché. Sice vyhráli v této části zápasu na střely, ale všech patnáct jejich pokusů dokázal bez problémů pokrýt kazašský gólman Bojarkin. O žádných velkých příležitostech se však nedalo ze strany Finska hovořit.

V první třetině Kazaši prakticky neprověřili kvality finského gólmana Sateriho, ve druhé části hry tomu ale bylo jinak. Ale nadále měl daleko více práce kazašský muž s maskou. Tento dvaadvacetiletý hokejista nakonec inkasoval až ve 34. minutě, kdy dorážel nejmladší hráč ve finském výběru, teprve devatenáctiletý forvard Lundell, 1:0 pro Finy. Hned dvě minuty na to byl však vyloučen Kontiola a svou první početní výhodu v zápase Kazaši beze zbytku využili. Konkrétně se to podařilo přesnou trefou Panjukovovi, 1:1. I když pak do konce základní hrací doby měla obě mužstva nadějné šance k tomu, aby zvrátily výhru za tři body na svou stranu, nakonec se šlo do prodloužení.

Ani v něm se však nerozhodlo a tak si Kazaši podruhé za sebou na letošním MS vyzkoušeli samostatné nájezdy a i tentokrát na jejich konci byli úspěšní. Zatímco v rámci první pěti pokusů uspěli na kazašské straně Valk, Michajlis a Starčenko, za Finy se trefil pouze jediný a to Kaski.

Na mistrovství světa v Rize, které přepisuje historické tabulky, tak poprvé v historii na MS porazili Kazaši Finy.

Mistrovství světa v ledním hokeji v Rize - konečný výsledek (23.5.2021):

SKUPINA B:

Kazachstán - Finsko 2:1 po sam. náj. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)Branky a nahrávky: 36. Panjukov (N. Michajlis), rozhodující nájezd N. Michajlis - 34. Lundell (Lindbohm, Ruohomaa)

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt

Po uplynulé březnové reprezentační fotbalové přestávce nemají příliš dobrou náladu v Rumunsku. Ani jeho reprezentaci se nepodařilo dostat se na světový šampionát poté, co v baráži s Tureckem prohráli 0:1. Tento rumunský neúspěch vyústil v odvolání osmdesátiletého trenéra Mirceu Lucescua. Ten den poté navíc dostal infarkt a ozvaly se mu tak zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl být u týmu při následném přátelském zápase se Slovinskem.

včera

Aktualizováno včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky

Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti

Bylo velikonoční pondělí roku 1946, když poklidné jarní svátky na Frýdlantsku narušila tragická událost. Mezi obcemi Lázně Libverda a Hejnice zaznělo několik výstřelů. V lese zůstala ležet dvě děvčata, kterým nebylo ani osmnáct let. K dopadení jejich vrahů, kteří byli rovněž v dětském věku, došlo ještě téhož dne. Co se v osudné Velikonoce před 80 lety stalo?

včera

Miloš Zeman

Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty

Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.

včera

včera

Jindřich Rajchl

Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu

Koaliční poslanec Jindřich Rajchl (PRO, zvolen za SPD) přišel s nabídkou, která nejspíš nebude vyslyšena. Vládu požádal o mandát, s nímž by vyjel vyjednávat do Ruska o obnovení dodávek ropy a plynu. Rajchl se také vyslovil pro ukončení protiruských sankcí. 

včera

včera

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole

Spojené státy americké a Írán obdržely návrh na příměří. Boje by se mohly zastavit už dnes, přičemž by se zároveň otevřel Hormuzský průliv. Informovala o tom agentura Reuters. S plánem přichází Pákistán, který návrh v noci na pondělí předložil oběma stranám konfliktu. 

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který neváhal použít i sprostá slova. Teherán varoval před mnohem ničivější odvetou, pokud Američané a Izraelci zaútočí na civilní cíle. Trump opakovaně hrozí útokem na energetiku a klíčovou dopravní infrastrukturu. 

včera

Květiny

Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad

Po sérii rekordně teplých dní čeká Česko v nadcházejícím týdnu citelné ochlazení a návrat k typickému dubnovému počasí. Pondělí odstartuje s oblačnou oblohou, přičemž v severovýchodní části území se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, které budou v polohách nad 800 metrů sněhové. Během dne se však oblačnost protrhá na polojasno až skoro jasno s nejvyššími teplotami mezi 11 a 15 °C, na severu Čech bude kolem 10 °C.

5. dubna 2026 21:22

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily

Spojené státy úspěšně dokončily jednu z nejriskantnějších záchranných operací ve své historii. Podařilo se jim z hloubi íránského území evakuovat pohřešovaného člena posádky stíhacího letounu F-15, který byl sestřelen minulý pátek nad jižním Íránem. Prezident Donald Trump v neděli ráno potvrdil, že důstojník, kterého identifikoval jako plukovníka, je v bezpečí, ačkoliv v pozdějším vyjádření dodal, že utrpěl vážná zranění.

5. dubna 2026 19:59

Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď

Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy