Mangiapane hrdinou Kanady. Díky němu se po počátečním trápení na turnaji dostala až do finále

V sobotu jsou na programu letošního světového šampionátu semifinálové zápasy. Jako první se představili v Rize ve svém druhém vzájemném zápase na tomto MS Kanaďané a Američané. Tento ryze zámořský souboj, který mimochodem poprvé na MS rozhodovala i ryze zámořská rozhodcovská čtveřice, nakonec lépe zvládli Kanaďané, kteří tak očividně už dávno zapomněli na své trápení z úvodu tohoto turnaje a poté, co dokázali ve čtvrtfinále přehrát Rusko, postoupili do finále poté, co v semifinále pro změnu přehráli Američany. Velkou zásluhu měl na tom především Andrew Mangiapane, jenž vstřelil hned dvě branky během pouhých šesti duelů tak vstřelil nejen sedm branek, ale na pět také přihrál.

Mangiapane se tak poté, co posílil kanadský výběr během tohoto turnaje, stal největší útočnou zbraní mužstva. V sobotním semifinále s USA nejprve vrátil Kanadě jednobrankové vedení, když dorážkou vstřelil gól na 2:1, pak po svém individuální akci, kdy jel sám na americkou branku, zvýšil na 3:1. Proti americkému muži s maskou Calvinu Petersenovi se blýskl nejen jeho vymícháním, ale následně i blafákem. Ze strany Američanů se podařilo už pouze snížit na 2:3 zásluhou Chmeleského, na víc už se ale Spojené státy nezmohly.

Dodejme, že před tím se skóre podařilo otevřít Kanaďanům už po třech minutách, kdy se trefil Pirri, do konce první třetiny se ale Američanům povedlo vyrovnat díky teči Colina Blackwella. Ten tak mimochodem navázal na čtvrtfinálový souboj se Slováky, proti kterým se trefil hned dvakrát.

To byl začátek zápasu, poté, co se pak stav zápasu změnil na 3:2 pro Kanaďany, se Američané snažili vyrovnat a směřovat tak k otočení stavu, který by znamenal po letech konečně první finálovou účast pro Hvězdy a pruhy od doby, co se na MS hraje systém play-off. Nakonec ale Justin Danforth zvýšil na konečných 4:2 střelou do prázdné branky.

Kanaďané si tak zopakují finálovou účast z posledního světového šampionátu, který se hrál před dvěma lety na Slovensku.

Mistrovství světa v ledním hokeji v Rize –konečný výsledek (5.6.2021):

SEMIFINÁLE:

USA - Kanada 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)Branky a nahrávky: 18. Blackwell (Wolanin, Labanc), 44. Chmelevski (Rooney, Mackey) - 3. Pirri (Walker, N. Paul), 25. Mangiapane (Connor Brown), 41. Mangiapane (Connor Brown, Kuemper), 60. Danforth (N. Paul)

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Lodní doprava, ilustrační foto

Není kam utéct. Na palubě vědecké lodi se šíří smrtelný virus

Na palubě expediční lodi MV Hondius, která se plavila z Argentiny na Kapverdy, vypukla nákaza nebezpečným hantavirem. Tato tragická událost si vyžádala již tři oběti na životech, zatímco pět dalších osob onemocnělo. Mezi mrtvými je nizozemský pár; sedmdesátiletý muž zemřel po náhlých horečkách a bolestech břicha při příjezdu na ostrov Svatá Helena, jeho devětašedesátiletá partnerka pak podlehla nemoci v nemocnici v Johannesburgu.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ozbrojené síly Spojených států začnou od pondělního rána blízkovýchodního času vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu. Tato klíčová námořní cesta, která slouží pro přepravu ropy, plynu i kontejnerového zboží, byla po týdnech íránských útoků a následné americké blokády fakticky neprůjezdná. Podle šéfa Mezinárodní námořní organizace zůstalo v této oblasti od začátku konfliktu mezi USA a Íránem uvězněno přibližně 2 000 lodí a 20 000 námořníků.

před 3 hodinami

Počasí

Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku

Do Česka v úvodních květnových dnech předčasně dorazilo letní počasí a definitivně ukončilo zimu. I na hřebeni Krkonoš o víkendu roztála souvislá sněhová pokrývka. Sníh tak zmizel z našich nejvyšších hor výrazně dříve, než bývá zvykem, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje

Druhým dnem pokračuje v Národním parku České Švýcarsko boj s rozsáhlým lesním požárem. Hasiči povolali posily z okolních krajů, do akce se v neděli zapojí až sedm vrtulníků. V Česku nadále platí varování meteorologů před rizikem vzniku a šíření požárů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy