
Íránské úřady dnes odklonily letadlo směřující do Dubaje, aby zabránily manželce a dceři bývalého kapitána fotbalové reprezentace Alího Daeího opustit zemi. Uvedla to agentura Reuters. Daeí nedávno podpořil boj za práva žen v této islámské zemi, za což mu úřady zabavily pas.
Vláda Íránu letos čelí jedné z největších vln protestů od islámské revoluce z roku 1979. Odstartovala je v polovině září smrt mladé Íránky, kterou předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Podle policie 22letá Mahsá Amíníová utrpěla infarkt, podle její rodiny i dalších zemřela na následky policejní brutality.
Do protestů se vedle řadových občanů zapojily i celebrity včetně těch sportovních, jako je Daeí. Třiapadesátiletý muž, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Portugalci Cristianu Ronaldovi, následky svých slov pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.
Dnes je podle všeho pocítily i jeho žena a dcera. Daeího manželce totiž úřady zakázaly vycestovat, a proto letadlu íránské společnosti Mahan Air, v němž cestovala, nařídily, aby přistálo na íránském ostrově Kiš v Perském zálivu, který leží nedaleko Dubaje.
"Skutečně nevím, co k tomu (úřady) vedlo. Chtěly zatknout teroristu?" ptal se Daeí v reakci pro agenturu ISNA.
Podle organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, bylo kvůli protestům zatčeno už na 18.500 lidí, přes 500 jich přišlo o život. Nejméně desítkám umělců, právníků, novinářů či celebrit bylo zakázáno vycestovat.
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Trumpovo dilema. Existuje šance fatálně zasáhnout Írán i s jaderným programem, ale cena je vysoká
před 49 minutami

Revoluce v moderním válčení. Analytici už rozebírají konflikt mezi Izraelem a Íránem
před 1 hodinou

Rozsáhlé pátrání v Českých Budějovicích. Pohřešuje se devítiletá dívka
před 1 hodinou

Tragédie při protestech v USA. Smrt náhodného kolemjdoucího vyšetřuje policie
před 2 hodinami

Metro na lince C nejezdí. Vlak usmrtil ženu v kolejišti
před 2 hodinami

Izraelci po prvním útoku podcenili možnosti Íránu. Jaderná zařízení jsou mimo dosah
před 3 hodinami

"Zvyšte úsilí." Trump je odhodlán pokračovat v zátazích na přistěhovalce
před 3 hodinami

Diplomacie ustoupila válce. Teherán i Washington mluví o dohodě, místo ní se ale bojuje
před 4 hodinami

Tragický den na silnicích. Nejvážnější nehoda na Domažlicku stála život tři lidi
před 4 hodinami

Měl Chameneí zemřít? Trump údajně Izraelce zastavil, Netanjahu mlží
před 5 hodinami

Novinky ke střelbě v Kostelci nad Černými lesy. Policie má pracovat s jednou verzí
před 5 hodinami

Nejintenzivnější noc od vypuknutí války: Íránci míří na civilisty, Izraelci cílili na gardisty. Obětí přibývá
před 6 hodinami

Největší pátrání v dějinách státu je u konce. Policie dopadla střelce z Minnesoty
před 7 hodinami

Počasí na příští víkend. Tropických hodnot by teploty dosáhnout neměly
včera

GP Kanady: George Russell slaví triumf, McLareny se střetly v dramatickém souboji
Aktualizováno včera

Záhada zřícení letu AI171: Druhá černá skříňka letadla Air India nalezena
včera

Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
včera

Tragická střelba v Kostelci nad Černými lesy. Dva mrtví, policie má podezřelého
včera

Italská fotbalová reprezentace už má mít nového trenéra. Po Spallettim ji má převzít Gattuso
včera
Trumpovy finance pod lupou. Šéf Bílého domu prozradil, co mu vydělává
Ve veřejné zprávě o finančním majetku, která byla zveřejněna v pátek, uvedl americký prezident Donald Trump příjmy přesahující 600 milionů dolarů. Tyto příjmy mají dle zprávy pocházet z kryptoměn, golfových resortů, či licenčních poplatků.
Zdroj: Tereza Marešová