V rámci sobotního olympijského programu v Paříži byl i silniční závod cyklistů. Ten nakonec ovládl Belgičan Remco Evenepoel, jenž tak přespal olympijskou historii, když jako první cyklista vyhrál na jedné olympiádě jak časovku, tak i silniční závod. Druhý a třetí pak dojeli k radosti domácích fanoušků francouzští cyklisté Valentin Madouas a Christophe Laporte. Vidět byl i český závodník Mathias Vacek, který poté co v časovce obsadil jedenáctou pozici, se neztratil ani na silnici a do cíle pod Eiffelovou věží dojel jako čtrnáctý.
Vedle dalšího Belgičana Wouta van Aerta, Nizozemce Mathieuho van der Poela nebo Dána Madse Pedersena byl Evenepoel jedním z favoritů tohoto silničního závodu měřícího 272 kilometrů. Nakonec využil toho, že jeho Van der Poel zaútočil dřív, než měl a kdy byl po útoku na kostkách při stoupání na Montmartre značně vyčerpán. Na zareagování na útok Evenepoela tak už tedy Vad der Poel dvacet kilometrů před cílem neměl dostatek sil a jediný závodníkem, který se držel Evenepoela jak staré košile, byl domácí Valentin Madouas.
Postupem času se Evenepoel odtrhl i od něj a už si suverénně dojel pro nejcennější kov. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od GrandTourových akcích neměli tentokrát sluchátka v uších a nevěděli tak informace od svého týmu, jak si kdo v závodě stojí, bylo vidět, jak se nejenom Evenepoel ptal posádek motocyklů doprovázejících cyklisty, jaký náskok vlastně má. Nerozhodilo ho to a nerozhodilo ho ani možná pro někoho nervy drásající výměna kola pouhé tři kilometry před cílem.
Za ním Madouasovi už ubývaly síly, ovšem cítil tíhu tlaku, který na něj vytvořili francouzští fanoušci, a nechtěl je zklamat. S vypětím všech sil nakonec pro stříbro dojel. Když se v cíli otočil, sledoval skupinu cyklistů v čele s jeho reprezentačním kolegou Laportem, který to v cílové rovince už nikomu z pronásledujících soků nepředal a k radosti domácích příznivců tak Francie získala z tohoto závodu i bronz.
Jednoho zástupce v tomto závodě měla i Česká republika v osobě Mathiase Vacka, který navázal na svůj výkon z časovky a byl vidět i nyní. V jeden moment táhl i balík pelotonu, v němž se nacházel po většinu závodu a nakonec dojel do cíle na parádním čtrnáctém místě.
Související
Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Prezident Pavel pogratuloval českým sportovcům k jejich výkonům na olympiádě
letní olympijské hry 2024 v Paříži , Remco Evenepoel
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák