OH 2016: Keňa má první zlatou olympijskou medaili z maratonu, Vrabcová-Nývltová skončila dvacátá šestá

Rio de Janeiro - Třetí den atletických soutěží pod pěti olympijskými kruhy v brazilském Riu de Janeiro začal dle brazilského času dopoledním programem a to tedy ženským maratonem. Ten nejlépe zvládla Jemima Sumgongová z Keni, která tak pro svou vlast vybojovala vůbec první zlatou olympijskou medaili z maratonu. Druhá skončila se ztrátou devíti sekund Eunice Kirwaová z Bahrajnu. Tohoto závodu se mimo jiné zúčastnila i česká závodnice Eva Vrabcová-Nývltová, která nakonec do cíle doběhla na 26. místě a to s časem 2:33:51.

Pro Vrabcovou-Nývltovou to byla sice vůbec první účast na Letních olympijských her, ovšem i tak je to velmi zkuušená olympionička. V minulosti se totiž objevila hned na třech Zimních olympijských hrách coby lyžařka. Nyní se tedy představuje jako vytrvalkyně, která na olympijském maratonu v Riu de Janeiro zaznamenala již výše uvedený čas 2:33:51 a tak tedy nakonec nevylepšila svůj osobní rekor d, za kterým zaostala 3 minuty a 41 vteřin.

Co se týče čela závodu, tak do 35. kilometru v něm bylo k vidění hned sedm závodnic, přičemž poté, co se tempo zrychlilo, zbyla na čele pouze trojice vytrvalkyň. A byly to ty, které si nakonec mezi sebou rozdělily medaile. Že na ty úplně nejcennější kovy nebude mít Dibabaová, se ukázalo poté, co jako první z této vedoucí trojice odpadla. Na Keňanku Sumgongovou pak postupně ztrácela i druhá Bahrajnka.

Keňanka Sumgongová tak vrátila zpět svým soupeřkám porážku z loňském MS v Pekingu, kde skončila čtvrtá a kdy tehdy ztrácela jednak tři vteřiny na třetí Kirwaovou jednak sedm vteřin na tehdejší vítězku Dibabaovou.

Výsledky atletiky na olympiádě v Riu de Janeiru

Maraton - ženy:

1. Sumgongová (Keňa) 2:24:04, 2. Kirwaová (Bahr.) 2:24:13, 3. M. Dibabaová 2:24:30, 4. Tsegayeová (obě Et.) 2:24:47, 5. Mazuronaková (Běl.) 2:24:48, 6. Flanaganová 2:25:26, 7. Lindenová (obě USA) 2:26:08, 8. Chelimová (Bahr.) 2:27:36, ...26. Vrabcová-Nývltová (ČR) 2:33:51

Související

Box (ilustrační foto)

Některé boxerské zápasy na olympiádě v Riu byly zmanipulované, tvrdí McLaren

Vyšetřovatel Richard McLaren se ve čtvrtek nechal slyšet, že některé boxerské zápasy na Letních olympijských hrách v Riu de Janeiro před pěti lety byly zmanipulované. Tento kanadský vyšetřovatel byl letos v červnu pověřen Mezinárodní boxerskou organizací AIBA, aby možné ovlivňování výsledků boxerských zápasů z roku 2016 prošetřil.
XXXI. letní olympijské hry 2016 v Riu

Olympiáda byla podplacená. Bývalý guvernér přiznal korupci

Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro Sérgio Cabral u soudu přiznal, že si kupoval hlasy členů Mezinárodního olympijského výboru před volbou dějiště her v roce 2016. Úplatky v celkové výši dva miliony dolarů podle něj byly pro devět členů MOV, mimo jiné pro legendárního ukrajinského tyčkaře Sergeje Bubku a ruského plavce Alexandera Popova. Oba obvinění odmítli a budou se bránit právní cestou.

Více souvisejících

Olympijské hry 2016 Eva Vrabcová-Nývltová (lyžařka)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy