Pchjongčchang - Pokud jsme psali v ranním přehledu o tom, že organizátory letošních zimních her stále trápí silný vítr a opět se tak odložila jedna z disciplín alpského lyžování (slalom žen), tak nikterak jinak tomu nebylo ani během dalších hodin středečního dne, neboť pořadatalé ze stejného důvodu odložili na čtvrtek vytrvalostní závod biatlonistek. Ten se tak tedy nakonec pojede ve čtvrtek v 9:15 středoevropského času, přičemž potom bude na programu i individuální závod biatlonistů. Kdo ale ve středu bojoval o medaile, tak to byli sdruženáři. Po skocích na středním můstku desetikilometrovém klasickém běhu tento závod nakonec ovládl Němec Eric Frenzel. O další zlato pro Nizozemsko z rychlobruslařského oválu se pak postarala Jorien Ter Morsová, která vyhrála nna trati dlouhé 1000 metrů i díky olympijskému rekordu, který posunula na 1:13,56. Vedle těcho závodů se pak konaly i další duely v curlingových turnajích mužů i žen, dvě finálové jízdy pak odjely i sáňkářské mužské dvojice.
Hned čtyři Češi se zúčastnili olympijské severské kombinace, tedy závodů sdruženářů, který spojuje následující disciplíny: skoky na lyžích na středním můstku a desetikilometrový klasický běh. Obě disciplíny ale abosolvovala jen trojice z tohoto kvarteta reprezentantů a to proto, že jeden z nich, Lukáš Daněk, byl po svém skoku rozhodčími diskvalifikován kvůli neodpovídající váze. To Ondřej Pažout, který byl po skocích nejlepším Čech v průběžném pořadí poté, co skočil 97,5 metru, Miroslav Dvořák (95,5 metru) a Tomáš Portyk (89,5 metru) mohli v závodě pokračovat i nadále.
Na čelo závodu však před běžeckou části tato zmiňovaná trojice čechů ztrácela docela výrazně, zatímco Pažout změl ztrátu +2:19, tak Dvořák +2:43 a Portyk +2:45. Po skocích byl překvapivě nejlepším závodníkem vycházející rakouská hvězda Franz-Josef Rehrl, jenž na středním můstku předvedl skok daleký až 112 metrů. Druhý po skokanské části skončil Jarl Magnus Riiber (+0:15) a třetí pak byl Akito Watabe (+0:28).
Rakouská kometa Rehrl je sice skvělý skokan, nikoli už tak dobrý běžec na lyžích, což se ukázalo ve druhé části této severské kombinace. Těžká trať s několika dlouhými táhlými kopci naopak nevadila obhájci zlata ze Soči 2014 Ericu Frenzelovi z Německa, který udával tempo svým ostatním soupeřům, přičemž jeho nejbližším pronásledovatelem byl od začátku běžecké části Japonec Watabe, přičemž i on posléze pochopil, že akceptovat Němcem nastavené tempo nemá smysl. Přitom to byl právě tento japonský závodník, který nakonec bral stříbrný cenný kov, stejně tak, jak tomu bylo pod pěti kruhy před čtyřmi lety. Nejpřekvapivější pak bylo umístění Rakušana Lukase Klapfera na bronzové pozici.
Dodejme, že nejlepším českým sdruženářem byl jednadvacátý Miroslav Dvořák, o tři místa za ním pak skončil Portyk, čtyřiatřicátý byl Pažout. Rakušan Rehrl, jenž vedl severskou kombinanci po skokanské části, se nakonec umístil na 13. místě.
Ter Morsová ulovila na rychlobruslařském oválu další zlato pro Nizozemsku. A to i díky novému olympijskému rekordu
Čeští fanoušci vkládali na kilometrové rychlobruslařské trati největší naděje do nejlepší tuzemské sprinterky Karolíny Erbanové, ta však jela jen krátce poté, co Nizozemka Ter Morsová předvedla jízdu, na kterou se jen tak nezapomíná. Přestože tato Nizozemka v rámci letošního Světového poháru ani jednou netriumfovala, stejně patřila k nejžhavějším kandidátkám na zlatou olympijskou medaili, kterou nakonec opravdu získala. Osmadvacetiletá závodnice navíc vystřihla nový olympijský rekord, čímž tedy překonala ten starý olympijský rekord ze Salt Lake City 2002.
V dalších jízdách po té, ve které jela i Ter Morsová, která tedy dojela do cíle v čase 1:13,56, to sice chvílemi vypadalo, že by mohly některé závodnice tento spektakulární výkon Nizozemky překonat, přeci jen to ale byla Ter Morsová, která byla po závodě ta nejšťastnější.
Srovnatelný čas s tím, který předvedla Ter Morsová, mělo hned několik rychlobruslařek a jednou z nich byla i česká reprezentantka Karolína Erbanová. Pětadvacetiletá závodnice jela svou jízdu ve společnosti s Japonkou Miho Takagiovou, jednou z největších favoritek na zlato, což se dalo říct i o další Japonce Nao Kodairaové. Ta na kilometrové distanci triumfovala v rámci letošního Světového poháru hned třikrát.
Přestože do Erbanové se vkládala naděje ze strany českých fanoušků, bylo přeci jenom znát, že tato reprezentantka je daleko silnější na trati o polovinu kratší a proto pak nebylo divu, že ve druhé polovině kilometrové trati už tuhla a nakonec za nizozemskou šampionkou zaostala o 29 setin. "Momentálně mám trochu mix pocity. Je to můj nejrychlejší kilák v sezoně, ale kvalita ženského bruslení je teď ve sprintu tak vysoká, že se nestačím divit, co tady Jorien předvedla," nechápala Erbanová, která se představí ještě v neděli na pětistovce, olympijský rekord Ter Morsové a pokračovala: "Odjela jsem si to, co jsem chtěla. Prvních 800 metrů jsem jela dobře a s prvním kolem i rozběhem jsem opravdu spokojená. V poslední zatáčce mi ale došlo."
Připomeňme, že na druhém místě skončila Japonka Kodairaová s výkonem 1:13,82 minuty, o dalších šestnáct setin za ní pak na bronzovém stupínku skončila její krajanka Tagakiová. Další česká reprezentantka Nikola Zdráhalová pak skončila devatenáctá.
Stejně jako v Soči. Sáňkařští bratři Brožovi skončili třináctí, triumfovali Němci
Své dvě finálové jízdy absolvovali i sáňskařské mužské dvojice. Závodu se zúčastnily i dvě české posádky a zatímco Matěj Kvíčala s Jaromírem Kuderou skončili osmnáctí, bratři Brožovi - Lukáš a Antonín - zopakovali stejníé umístění jako v ruském Soči před čtyřmi lety, tedy 13. místo. Ze zlaté medaile se pak radovali Němci Tobias Wendl a Tobias Arlt.
Zmiňovaní bratři Brožovi však se třináctým méístem spokojeni nebyli, pomýšleli na vyšší příčky. "Desítka by pro nás byla vymodlená," řekl po závodě Lukáš Brož a dodal: "Sáňky jsme měli postavené na mráz a docela jsme se s ním dobře vypořádali. Doufali jsme, že když bude dráha tvrdá, bude rychlejší a těžší, soupeři budou kazit a my toho využijeme a skončíme do desítky. Bohužel, počasí je takové, jaké je a každý to sjel, což se celý týden nedělo."
Neveselé pozávodní pocity měl i jeho bratr Antonín. "Určitě jsem naštvaný. Máme tuhle sezonu pech. Kdyby led měl minus devět, tak si myslím, že do té desítky jsme, ale měl minus pět...," řekl.
ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČCHANGU 2018 - konečné výsledky (14.2.2018):
Severská kombinace (střední můstek/10 km):
1. Frenzel (Něm.) 24:51,42. A. Watabe (Jap.) -4,83. Klapfer (Rak.) -18,14. Riiber (Nor.) -22,55. Rydzek (Něm.) -27,96. Hirvonen (Fin.) -51,67. Riessle (Něm.) -1:05,38. Herola (Fin.) -1:05,59. Geiger (Něm.) -1:05,510. Andersen (Nor.) -1:13,7
...
21. Dvořák -2:32,024. Portyk -2:40,034. Pažout -3:14,4Daněk diskvalifikován
Rychlobruslení, ženy - 1000 metrů:
1. Ter Morsová (Niz.) 1:13,562. Kodairaová 1:13,823. Takagiová (obě Jap.) 1:13,984. Boweová (USA) 1:14,365. Herzogová (Rak.) 1:14,476. Leenstraová (Niz.) 1:14,857. Erbanová (ČR) 1:14,958. Bergsmaová (USA) 1:15,159. Wüstová (Niz.) 1:15,3210. Njatunová (Nor.) 1:15,43
...
19. Zdráhalová (ČR) 1:16,43
Saně - dvojice:
1. Wendl, Arlt (Něm.) 1:31,697 (45,820+45,877)2. Penz, Fischler (Rak.) -0,088 (45,891+45,894)3. Eggert, Benecken (Něm.) -0,290 (45,931+46,056)4. Steu, Koller (Rak.) -0,587 (46,172+46,112)5. Walker, Snith (Kan.) -0,672 (46,134+46,235)6. A. Sics, J. Sics (Lot.) -0,745 (46,336+46,106)7. Nagler, Malleier (It.) -0,866 (46,320+46,243)8. Krewson, Sherk (USA) -0,955 (46,310+46,342)9. Pak Čin-jong, Čo Čung-mjong (Korea) -0,975 (46,396+46,276)10. Mortensen, Terdiman (USA) -0,990 (46,244+46,443)
...
13. L. Brož, A. Brož -1,455 (46,570+46,582)18. Kvíčala, Kudera (všichni ČR) -2,031 (46,818+46,910)
Curling:
Muži: Švédsko - Dánsko 9:5, USA - Korea 11:7, Kanada - Itálie 5:3, Velká Británie - Švýcarsko 6:5, Kanada - Velká Británie 6:4, Korea - Švédsko 2:7, Itálie - Švýcarsko 7:4, Japonsko - Norsko 6:4.
Ženy: Japonsko - USA 10:5, Velká Británie - OSR 10:3, Švédsko - Dánsko 9:3, Čína - Švýcarsko 7:2
Lední hokej, ženy:
SKUPINA B:
Korea - Japonsko 1:4
Související
Slovo roku na českém internetu? Byla zveřejněna statistika vyhledávání
Sportovci nemají ani několik týdnů po olympiádě odměny za medaile. A další měsíce je nedostanou
Aktuálně se děje
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
včera
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
včera
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
včera
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
včera
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
včera
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
včera
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
9. července 2026 21:13
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
9. července 2026 21:03
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
9. července 2026 19:51
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně.
Zdroj: Libor Novák