Kolik stojí běžné servisní úkony na autě?

Sice to není tak dlouho, co jste poprvé usedli za volant svého plechového kamaráda, ale blíží se čas, kdy s ním budete muset poprvé do servisu? Přemýšlíte, co vás čeká a kladete si otázku, kolik to všechno bude stát?

Není servis jako servis

Vyrazit s autem do servisu není jen tak. Většinou si vybíráme, do kterého se vydáme. Vybírat můžeme mezi autorizovanými a neautorizovanými servisy, které se liší specializací na konkrétní značky automobilů i cenou. Výběr není lehký, často tak návštěvu servisu odkládáme. To ale není zrovna ta správná cesta.

Kdy vyrazit do servisu?

Pokud máte nové auto, vaše první cesta do servisu bude s největší pravděpodobností ta na garanční prohlídku. Tu je třeba u nových vozů provádět v intervalu stanoveném výrobcem, abyste nepřišli o záruku na auto. Výrobce také stanoví, co je její součástí.

Víte, že garanční prohlídku byste právě kvůli zachování záruky měli absolvovat u autorizovaného servisu?

U ojetého auta už je to něco jiného, plán údržby by už měl být přece jenom o něco přísnější. Přece jenom už má vozidlo něco za sebou a kdo by chtěl zůstat někde nečekaně viset a řešit třeba i odtah auta?

V každém případě platí, že ideálem je dodržovat pro servisní prohlídky interval 15 000 najetých kilometrů nebo jeden rok podle toho, co nastane dřív. Díky tomu můžete předejít i drahým opravám. Pokud se vám něco nezdá nebo má auto potíže, samozřejmě se do servisu vydejte i mimo tento interval. Co pravidelný servis auta zahrnuje?

Výměna oleje každých 15 000 km, u zatěžovaných vozidel každých 10 000 km. Pravidelná výměna oleje je důležitá pro správnou funkčnost motoru a jeho maximální životnost. Pravidelná údržba kol a pneumatik, která zahrnuje kontrolu vyváženosti kol, stavu disku, správného tlaku v pneumatice a stavu a hloubky jejího dezénu. Diagnostika řídících jednotek, díky které se dá už v počátku odhalit možná závada, která vyžaduje nápravu. Kontrola brzd a případná výměna brzdových destiček, aby nedošlo k jejich úplnému opotřebení, což by vedlo k vzniku dalších, zbytečných, závad. Kontrola a servis klimatizace, pokud ji v autě máte. Zanedbání její údržby by mohlo vést k poškození kompresoru. Každý rok se kontroluje olej a chladiva, jednou za dva nebo tři roky se mění i filtr s vysoušečem a kontroluje se těsnost systému. Čistí se také výparník.

Proč dát přednost autorizovanému servisu?

U autorizovaného servisu máte jistotu, že se o auto, ať už jde o nové nebo ojeté auto, postarají technici, kteří jsou na něj proškoleni, mají k dispozici potřebné vybavení a náhradní díly. Sice se může zdát, že je autorizovaný servis dražší než ten neautorizovaný, ve výsledku ale můžete i ušetřit.

V neautorizovaném servisu se klidně může stát, že budou muset kontaktovat kolegy z autorizovaného servisu, což stojí peníze i čas navíc.

Mechanici z autorizovaného servisu také pravidelně absolvují školení od výrobce, používají speciální „nářadí“, diagnostiku a také nejnovější přístroje. 

Související

Ilustrační foto

Kvalita prací v autoservisech se loni zhoršila napříč celým Českem

Kvalita prací v tuzemských autoservisech se v minulém roce zhoršila. Práce a opravy vykazovaly velké rozdíly v kvalitě. Nekvalitní práci odváděly loni servisy napříč republikou včetně Prahy. Množství pochybení bylo zhruba stejné v autorizovaných i neautorizovaných servisech, avšak v neautorizovaných se vyskytovaly častěji závažnější prohřešky, zatímco v autorizovaných šlo více o prohřešky drobné a formální. Vyplývá to z pravidelného auditu společnosti Cebia.
Ilustrační foto

Jak reklamovat opravy v autoservisu?

Vyrazíte automobilem na výlet či do práce, ale při odjezdu vás výstražná kontrolka na palubní desce nasměruje do nejbližšího autoservisu. Jak postupovat v případě, že servis sice vadu zdánlivě odstranil, ale po pár ujetých kilometrech se projeví znovu? A co když vám podnikatel bude chtít navýšit předem dohodnutou cenu? Ve kterých případech je tento postup možný?

Více souvisejících

autoservis

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy