Jak reklamovat opravy v autoservisu?

Vyrazíte automobilem na výlet či do práce, ale při odjezdu vás výstražná kontrolka na palubní desce nasměruje do nejbližšího autoservisu. Jak postupovat v případě, že servis sice vadu zdánlivě odstranil, ale po pár ujetých kilometrech se projeví znovu? A co když vám podnikatel bude chtít navýšit předem dohodnutou cenu? Ve kterých případech je tento postup možný?

Při mimozáruční opravě automobilu v autoservisu dochází mezi vámi a autoservisem k uzavření tzv. smlouvy o dílo. U provedené opravy však není zákonem dána záruční doba, jako je tomu u smlouvy kupní. Uplatnit práva z vadného plnění lze pouze ohledně vad, které jsou na díle v okamžiku převzetí, ale tato vada se může projevit i později. Podle zákona má dílo vadu, pokud neodpovídá smlouvě. Proto je dobré co nejpřesněji vymezit, jakou vadu má servis odstranit, a to ideálně v písemné formě. Je sice možné smlouvu se servisem uzavřít pouze ústně, nicméně v případě sporu lze jen velmi těžko prokázat, co konkrétně bylo mezi stranami ujednáno. „Pokud servis vytýkanou vadu řádně neodstraní, jde o vadu díla a opravu je tedy možné reklamovat,“ uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová a podotkla, že vada by měla být servisu oznámena bez zbytečného odkladu, nejpozději do dvou let od předání opraveného vozidla. Co se týče práv z vadného plnění, použijí se obdobně pravidla pro reklamaci u kupní smlouvy. „Nejčastěji tedy bude připadat v úvahu oprava vadně provedeného díla, případně výměna vadné součástky či přiměřená sleva. V některých případech je také možné od smlouvy odstoupit,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Pokud servis poskytne za jakost díla záruku, opět se použijí ustanovení týkající se kupní smlouvy.

V případě, že servis opatří nové náhradní díly či jiné doplňky, má ohledně této věci postavení prodávajícího. Na tyto věci se pak uplatní zákonná ustanovení týkající se kupní smlouvy, včetně například zákonné záruky. Na věci použité při opravě tedy máte dvouletou záruku. Výjimka se může uplatnit v případě, že bylo využita použitá věc. V takovém případě je možné sjednat zkrácení záruční doby na polovinu zákonné doby, tedy na 12 měsíců.

A co dělat v případě, že jste si se servisem sjednali určitou cenu opravy, ale servis požaduje zaplacení ceny vyšší? „Stejně jako u samotné smlouvy, lze i u ceny doporučit její výši sjednat písemně. Opět je tak možné předejít sporům o to, zda byla dohodnuta částka o několik tisíc korun vyšší či nižší,“ doporučuje ředitelka dTestu. Samotná cena může být určena několika způsoby. Jedním z nich je určení ceny díla odhadem. V případě, že servis zjistí, že takto určenou cenu bude třeba podstatně překročit, musí vám to oznámit bez zbytečného odkladu poté, co potřebu zvýšení ceny zjistil, nebo zjistit měl a mohl, s odůvodněným určením nové ceny. Podstatným překročením ceny je zvýšení o 10 až 20 %. Pokud toto oznámení servis neprovede, nemá právo na zaplacení rozdílu v ceně. „Pokud je zvýšení ceny oznámeno, ale nesouhlasíte s ním, můžete od smlouvy odstoupit. Servisu byste však museli zaplatit poměrnou část původní ceny, pokud máte z částečného plnění prospěch,“ informovala Eduarda Hekšová. Dalším možným určením ceny je sjednání ceny pevné. V takovém případě nemůže servis požadovat změnu ceny ani v případě, že si dílo vyžádalo jiné náklady, než byly předpokládány. Stejná situace platí u ceny dané rozpočtem, který je součástí smlouvy. Jediná výjimka platí, nastane-li zcela mimořádná nepředvídatelná okolnost, která dokončení díla podstatně ztěžuje. V takovém případě může soud rozhodnout o spravedlivém zvýšení ceny. Pokud byla cena určena rozpočtem s výhradou toho, že se nezaručuje jeho úplnost či že je rozpočet nezávazný, může servis požadovat zvýšení ceny. Zvýšení ceny u rozpočtu s výhradou neúplnosti připadá v úvahu, pokud se objeví potřeba činností do rozpočtu nezahrnutých a tyto činnosti nebyly předvídatelné v době uzavření smlouvy. V případě rozpočtu s výhradou nezávaznosti může být cena zvýšena o náklady účelně vynaložené zhotovitelem, které převyšují náklady zahrnuté do rozpočtu. Nesouhlasíte-li se zvýšením ceny, může určit zvýšení ceny na návrh servisu soud. Servis opět musí oznámit nutnost překročení bez zbytečného odkladu poté, co se ukázala jeho nevyhnutelnost. Pokud k oznámení nedojde, servisu nevzniká nárok na určení zvýšení ceny. Pokud jde o zvýšení o více než 10 %, máte právo bez zbytečného odkladu odstoupit od smlouvy. Jako v předchozím případě by pak měl servis nárok na poměrnou část původní ceny, pokud máte z částečného plnění prospěch.

„Dalším nepříjemným překvapením může být to, že v rámci sjednané opravy dojde k poškození jiné věci než té, která měla být opravena. V takovém případě připadá v úvahu nárok na náhradu škody na převzaté věci,“ uzavírá Hekšová. Podle zákona každý, kdo od jiného převzal věc, která má být předmětem jeho závazku, nahradí její poškození, ztrátu nebo zničení, neprokáže-li, že by ke škodě došlo i jinak. Tímto závazkem bude právě uzavřená smlouva o dílo. Co se týče škody, obecně se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Pokud to není možné, případně požádáte-li o to, hradí se škoda v penězích.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest autoservis

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy