Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

"Pokud by byl návrh přijat ve stávající podobě, bylo by se možné důvodně obávat, že by byl institut hromadných žalob sice formálně zaveden, přes přirozené a zákonné překážky by však k jeho naplnění v praxi docházelo jen zcela výjimečně," sdělila ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Hromadná žaloba pomáhá vymáhat lidem společně nároky, o které by sami neusilovali, protože částka vynaložená na soudní řízení by byla výrazně vyšší. Takto se celá kauza vyřeší jediným rozsudkem. V Česku zatím tato možnost neexistuje, právní úprava vzniká už delší dobu. V aktuálním návrhu zaslaném do připomínkového řízení ministerstvo zúžilo hromadná řízení jen na spotřebitelské spory, přičemž podávat žaloby by mohly pouze neziskové subjekty zapsané ve zvláštním seznamu.

Podle dTestu "budí velké rozpaky" to, že se ministerstvo přiklonilo k přihlašovacímu režimu namísto k odhlašovacímu. V praxi to znamená, že poškozený věřitel se bude muset v určité lhůtě aktivně přihlásit, pokud se bude chtít hromadného řízení zúčastnit. Podmínkou v návrhu je, aby takových spotřebitelů bylo alespoň 20 a aby si jejich nároky byly právně i skutkově podobné.

"V tomto režimu se případné závěry soudu netýkají všech poškozených spotřebitelů, ale jen těch, kteří se aktivně, včas a stanoveným způsobem k řízení přihlásí, což podstatu hromadného řízení do značné míry paralyzuje," uvedl dTest. Podle organizace lze navíc u nižších škod oprávněně očekávat, že spotřebitelé své nároky uplatňovat nebudou.

"Navrhovaný přihlašovací režim podporuje úvahy šmejdů o ekonomičnosti 'business modelu', na jehož základě úmyslně porušují práva spotřebitelů. V situaci, kdy bude pouze část spotřebitelů žádat a následně snad i získá nějaké odškodnění, zůstane velká část peněz získaných z protiprávního jednání v kapsách šmejda," upozornila Hekšová.

Ministerstvo navrhuje přiznat spotřebitelským organizacím odměnu z vyhraného sporu a odpuštění soudního poplatku. Hekšová ale konstatovala, že financovat hromadné žaloby z vlastních zdrojů je pro spotřebitelské organizace prakticky nemožné. Poukázala na to, že návrh nemyslí na přípravnou fázi hromadného řízení, sběr dat a jejich vyhodnocení. "Pokryty by nebyly ani případy, kdy si spotřebitelská organizace z analýzy získaných podnětů vyhodnotí, že nejsou důvody pro podání hromadné žaloby,“ doplnila.

"V této souvislosti je třeba také vzít v potaz neziskovou povahu spotřebitelských organizací, které obvykle nedokážou vytvářet rezervy, protože v případě dotací od státu, na kterých je většina spotřebitelských organizací závislá, je tvorba zisku zcela zakázána," dodala ředitelka.

Ministerstvo chce, aby navržená pravidla fungovala od 25. června příštího roku. Hromadná řízení mají mít dvě fáze. V té první soud rozhodne usnesením o tom, zda je hromadná žaloba vůbec přípustná - tedy že v dané věci dává smysl a že není například jen zneužitím práva ve snaze zlikvidovat konkurenci. Až ve druhé fázi pak soud bude řešit spor. Úřad očekává, že hromadné spory nebudou příliš časté a ročně jich začne v řádu jednotek.

Ve většině evropských států je možné podávat hromadné žaloby nejen ohledně nároků, které vzniknou spotřebitelům nekalým či protiprávním jednáním podnikatelů, ale lze jimi vznést i nároky vzešlé z porušení práva životního prostředí nebo z pracovněprávních vztahů.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
dárky, Photo by Kira auf der Heide

Jak vrátit nevhodný vánoční dárek?

Vrácení vánočních dárků může potkat každého z nás. Nákup na poslední chvíli, špatný výběr, několik stejných dárků? dTest za vás prošel možnosti, kdy a jakým způsobem mohou být nevhodné dárky vráceny, pokud by se výběr vánočního dárku nepovedl. 

Více souvisejících

dtest soudy

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy