Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.
"Pokud by byl návrh přijat ve stávající podobě, bylo by se možné důvodně obávat, že by byl institut hromadných žalob sice formálně zaveden, přes přirozené a zákonné překážky by však k jeho naplnění v praxi docházelo jen zcela výjimečně," sdělila ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
Hromadná žaloba pomáhá vymáhat lidem společně nároky, o které by sami neusilovali, protože částka vynaložená na soudní řízení by byla výrazně vyšší. Takto se celá kauza vyřeší jediným rozsudkem. V Česku zatím tato možnost neexistuje, právní úprava vzniká už delší dobu. V aktuálním návrhu zaslaném do připomínkového řízení ministerstvo zúžilo hromadná řízení jen na spotřebitelské spory, přičemž podávat žaloby by mohly pouze neziskové subjekty zapsané ve zvláštním seznamu.
Podle dTestu "budí velké rozpaky" to, že se ministerstvo přiklonilo k přihlašovacímu režimu namísto k odhlašovacímu. V praxi to znamená, že poškozený věřitel se bude muset v určité lhůtě aktivně přihlásit, pokud se bude chtít hromadného řízení zúčastnit. Podmínkou v návrhu je, aby takových spotřebitelů bylo alespoň 20 a aby si jejich nároky byly právně i skutkově podobné.
"V tomto režimu se případné závěry soudu netýkají všech poškozených spotřebitelů, ale jen těch, kteří se aktivně, včas a stanoveným způsobem k řízení přihlásí, což podstatu hromadného řízení do značné míry paralyzuje," uvedl dTest. Podle organizace lze navíc u nižších škod oprávněně očekávat, že spotřebitelé své nároky uplatňovat nebudou.
"Navrhovaný přihlašovací režim podporuje úvahy šmejdů o ekonomičnosti 'business modelu', na jehož základě úmyslně porušují práva spotřebitelů. V situaci, kdy bude pouze část spotřebitelů žádat a následně snad i získá nějaké odškodnění, zůstane velká část peněz získaných z protiprávního jednání v kapsách šmejda," upozornila Hekšová.
Ministerstvo navrhuje přiznat spotřebitelským organizacím odměnu z vyhraného sporu a odpuštění soudního poplatku. Hekšová ale konstatovala, že financovat hromadné žaloby z vlastních zdrojů je pro spotřebitelské organizace prakticky nemožné. Poukázala na to, že návrh nemyslí na přípravnou fázi hromadného řízení, sběr dat a jejich vyhodnocení. "Pokryty by nebyly ani případy, kdy si spotřebitelská organizace z analýzy získaných podnětů vyhodnotí, že nejsou důvody pro podání hromadné žaloby,“ doplnila.
"V této souvislosti je třeba také vzít v potaz neziskovou povahu spotřebitelských organizací, které obvykle nedokážou vytvářet rezervy, protože v případě dotací od státu, na kterých je většina spotřebitelských organizací závislá, je tvorba zisku zcela zakázána," dodala ředitelka.
Ministerstvo chce, aby navržená pravidla fungovala od 25. června příštího roku. Hromadná řízení mají mít dvě fáze. V té první soud rozhodne usnesením o tom, zda je hromadná žaloba vůbec přípustná - tedy že v dané věci dává smysl a že není například jen zneužitím práva ve snaze zlikvidovat konkurenci. Až ve druhé fázi pak soud bude řešit spor. Úřad očekává, že hromadné spory nebudou příliš časté a ročně jich začne v řádu jednotek.
Ve většině evropských států je možné podávat hromadné žaloby nejen ohledně nároků, které vzniknou spotřebitelům nekalým či protiprávním jednáním podnikatelů, ale lze jimi vznést i nároky vzešlé z porušení práva životního prostředí nebo z pracovněprávních vztahů.
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Jak vrátit nevhodný vánoční dárek?
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě