Od poloviny srpna do poloviny listopadu si mohou řidiči na několika místech v Česku nechat zkontrolovat, jestli vidí dobře na dálku. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Besipu Tomáš Neřold. Z důvodu špatné viditelnosti podle Besipu zemře více než sto lidí ročně. Příští týden si řidiči také mohou v některých servisech nechat bezplatně seřídit světlomety.
"Lidé si neuvědomují, že se zrak zhoršuje postupně a pomalu a oko si přivyká oční vadě," upozornil Neřold. Testování zraku v rámci akce Vidíš skvěle se uskuteční nebo uskutečnilo celkem na 28 místech ve všech krajích. Do dnešního dne se řidiči nechali zkontrolovat na 20 akcích. Místa, kde je možné si nechat zrak zkontrolovat, jsou uvedena na stránkách Besipu.
Zájem je podle Neřolda velký. Podle dosavadních výsledků by necelá třetina testovaných neměla vyjíždět na silnici bez nějaké korekce oční vady, například brýlí. Dvě třetiny řidičů nebylo podle Besipu za poslední rok na kontrole zraku. Za volant by vůbec nemělo zasednout 14 procent z testovaných řidičů. Více než polovina lidí si přitom podle Besipu subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.
Příští týden se také od pondělí do čtvrtka uskuteční šestý ročník akce Vidět a být viděn. Ta je zaměřena na bezplatnou kontrolu a seřízení světlometů vozů. Seznam servisů mohou řidiči nalézt na stránkách projektu.
"Více než polovina řidičů nekontroluje světla svých vozů, než vyjede," řekla na tiskové konferenci Ellen Benešová ze společnosti Osram. Světlomety podle ní nemá v pořádku každý pětadvacátý vůz. Cílem akce je upozornit na rizika spojená s provozem vozidla, které nemá správně seřízené nebo funkční světlomety.
Související
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
před 1 hodinou
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
před 2 hodinami
Ukrajina provedla úspěšné útoky na ruská logistická centra, oznámil Zelenskyj
před 4 hodinami
Trump odstartoval největší hazard kariéry. Může skončit pozemní invazí do Íránu, varují experti
před 5 hodinami
Trump obvinil Peking z největšího úniku dat v historii. Pak navrhnul uspořádání MS ve fotbale spolu s Čínou
před 6 hodinami
Vážná nehoda na Znojemsku: Po čelní srážce autobusů jsou desítky zraněných
před 6 hodinami
EU pod tlakem. Klimatické závazky naráží na drsnou realitu, Brusel musel ustoupit
před 8 hodinami
Trump si chystá půdu pro zpochybnění výsledků listopadových voleb
před 9 hodinami
Americká armáda provedla sedmý nepřetržitý útok na Írán
včera
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
včera
Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona
včera
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
včera
Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou
včera
Řidičům zdraží pohonné hmoty. Vládní strop definitivně končí
včera
Policie objasnila, jak to při Turkově nehodě bylo se značením
včera
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
včera
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
včera
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
včera
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
včera
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
Čína ostře reagovala na obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji ve svém čtvrtečním večerním projevu osočil z provedení největšího zneužití volebních dat v historii. Prezident prohlásil, že Peking získal 220 milionů citlivých spisů o amerických voličích a že se na základě neoficiálních zpravodajských informací snažil masově vyrábět nelegální hlasovací lístky. Čínské ministerstvo zahraničí tato tvrzení okamžitě odmítlo s tím, že nemají žádný faktický základ, a zopakovalo, že země striktně dodržuje zásadu nezasahování do vnitřních záležitostí jiných států.
Zdroj: Libor Novák