auto

Dálnice, ilustrační fotografie.

Dálniční známka v roce 2024: Přehled změn. Stát zavede nové ceny i kupóny

Roční dálniční známce v minulosti končila platnost s koncem ledna, takže řidiči na přelomu roku už mysleli na koupi nové. Dnes je známka elektronická a dá se zakoupit kdykoliv. V příštím roce s letopočtem 2024 přesto nastanou některé změny, a to nejen ohledně prodeje jednotlivých kupónů. Stát například zavede nové ceny tří dosavadních tarifů.
Ilustrační fotografie. Komentář

Spory o emisní normy a Česko proti Euro 7. Jaká auta budeme řídit?

To, že náš život ovlivňují často maličkosti, není jistě třeba připomínat. Právě probíhající vášnivé diskuse o nových emisních normách Evropské unie jsou toho dobrým příkladem. Škoda jen, že kvůli maličkostem nám mezi prsty zbytečně protékají ty „velké“ a „důležité“ skutečnosti. Připomíná to totiž jeden velmi známý „kus“: Mnoho povyku (možná) pro nic. Hodně důležitá otázka, která může člověka napadnout je, zda je skutečně nějaké to množství určitých látek z výfukových plynů motorů ve všech možných souvislostech důležitější než (nadneseně) čistší a zdravější ovzduší na planetě Zemi?
Elektromobil, ilustrační fotografie.

Sáhneme si kvůli éře elektromobilů hlouběji do peněženek? Studie odhalují, jak se změní ceny aut

Nedávno ukončený Mnichovský autosalon, který ukázal stále se zvětšující náskok zejména čínských výrobců, a i další studie o auto segmentu, otevírají stále naléhavěji řadu otázek. Kolik vlastně budou stát auta? A obstojí evropský automobilový segment v rychle rostoucí konkurenci? Nebo může automobilový prodej potkat stejný trend jako třeba v potravinářství, kdy si lidé budou jen ve větší míře kupovat nové vozy v nějakých cenových akcích? A kdy se třeba srovnají ceny elektromobilů s cenami aut se spalovacím motorem? 
Ilustrační fotografie.

V Rusku registrovaná auta už nesmí do Polska, začal platit zákaz

V Polsku začal od půlnoci ze soboty na neděli platit avizovaný zákaz vjezdu osobních aut, která jsou registrována v Rusku. Varšava tak navázala na dřívější rozhodnutí trojice pobaltských států. Jde o další ze sankcí proti agresorovi, který na konci loňského února započal invazi na sousední Ukrajinu.
Ilustrační foto

Pobaltské státy zakázaly vjezd ruským autům. Rasismus, brání se Moskva

Estonsko, Litva a Lotyšsko zakázaly vjezd automobilů s ruskými poznávacími značkami na své území. Zákaz byl uvalen v rámci pravidel Evropské komise týkajících se sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu a vztahuje se na všechny automobily s ruskými poznávacími značkami bez ohledu na to, zda jsou určeny pro soukromé nebo služební účely.
Francie, Paříž, ilustrační foto

Radním v Paříži došla trpělivost. Řidiči SUV zatěžují město, nově si připlatí

Pařížská radnice schválila opatření, které zavede vyšší parkovací poplatky pro řidiče sportovně užitkových vozů (SUV). Ty budou zohledňovat velikost, hmotnost vozidla a také velikost jeho motoru. Cílem tohoto opatření, které vstoupí v platnost 1. ledna 2024, je snížit znečištění ve francouzském hlavním městě, jak informoval list The Guardian.
Dálnice, ilustrační fotografie.

Na dálnicích se zvýší rychlost, změní se bodový systém. Poslanci schválili změny v silniční dopravě

Na specifických částech dálnic bude umožněno zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Toto zvýšení se nebude vztahovat na všechny úseky, ale pouze na nově vybudované a modernizované části dálnic, které budou schváleny příslušnými úřady. Současně dojde ke zjednodušení systému trestných bodů pro řidiče. Namísto stávajících pěti skupin trestných bodů budou pouze tři kategorie. Některé pokuty za provinění se také zvýší. Další změnou je možnost řídit automobil již od 17 let za přítomnosti mentora, který dohlíží na řidičské schopnosti a chování mladého řidiče. Vyplývá to z vládní novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválila Sněmovna.
Ilustrační foto

V 17 za volant? Francie snižuje věk pro získání řidičského průkazu

Premiérka Élisabeth Borneová dnes oznámila, že ve Francii dojde ke změně v předpisech týkajících se věku řidičů. Nově budou řidiči moci sednout za volant již od 17 let bez nutnosti přítomnosti zkušeného spolujezdce, zatímco dosud byla minimální věková hranice stanovena na 18 let.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy