V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.

Od čtvrtka vstoupilo v platnost 25% clo na dovážená auta, které je součástí Trumpovy snahy o oživení americké výroby. Kromě toho se plánuje uvalení cel i na dovážené autodíly, což by podle Bank of America mohlo zvýšit náklady na výrobu automobilů v USA o 26 miliard dolarů. To znamená, že cena jednoho vozidla by se mohla průměrně zvýšit o 3 285 dolarů.

I vozidla, která se montují přímo v USA, se pravděpodobně zdraží, protože obsahují velké množství dovážených součástek. Analytici z Goldman Sachs odhadují, že cena vozů vyráběných v zahraničí se kvůli clům zvýší o 5 000 až 15 000 dolarů.

Očekává se, že automobilky část těchto dodatečných nákladů absorbují, ale zbytek přenesou na spotřebitele. To by mohlo vést ke snížení poptávky, protože ceny aut se již nyní pohybují na historických maximech.

Bank of America varuje, že pokud by automobilky promítly plné 25% clo do cen vozidel, prodej aut by mohl klesnout až o 3,2 milionu kusů, což odpovídá přibližně 20% propadu celkového ročního prodeje. Pokud by přenesly pouze 15 % nákladů na zákazníky, pokles by činil 2,5 milionu vozů.

Minulý měsíc Trump údajně varoval automobilové společnosti, že pokud kvůli clům zvýší ceny, uvalí na ně ještě vyšší tarify. Když se ho na to NBC zeptala, popřel, že by na automobilky vyvíjel tlak. „Ne, nikdy jsem to neřekl. Je mi úplně jedno, jestli zvýší ceny, protože lidé začnou kupovat americká auta,“ uvedl Trump.

Fields však označil Trumpovy výroky za nerealistické a přirovnal je k zavedení cenových kontrol. Podle něj jsou podobné hrozby pro automobilky zastrašující. „Když prezident Spojených států řekne: ,Prostě to vydržte a nechte si snížit zisky,‘ jak takovou hrozbu vůbec kvantifikovat?“ ptá se Fields.

Bílý dům tvrdí, že nová cla povedou ke zvýšení výroby aut a růstu pracovních míst v USA. „Povede to ke stavbě mnoha továren. Budou se stavět automobilky, jaké jste nikdy neviděli,“ prohlásil Trump při oznámení cel.

Nicméně podle některých analytiků by cla mohla naopak vést ke ztrátě pracovních míst, pokud v důsledku vyšších cen klesne poptávka po nových automobilech. Například výrobce oceli Cleveland-Cliffs již kvůli clům propustil stovky zaměstnanců v Minnesotě.

Dodavatelé autodílů budou muset přehodnotit své výrobní a logistické strategie, pokud se v důsledku cel zavřou automobilové závody v Mexiku a Kanadě. „Cla na autodíly představují riziko pro dodavatelský řetězec a mohou způsobit přerušení výroby,“ uvedli analytici Bank of America.

Aby zmírnila dopady cel na zákazníky, oznámila společnost Ford, že od 3. dubna do 2. června nabídne všem spotřebitelům ceny, které běžně platí její zaměstnanci. Tyto ceny se pohybují pod úrovní dealerů, což může znamenat úsporu tisíců dolarů.

„Jsme si vědomi, že pro mnohé Američany nastávají nejisté časy,“ uvedl Ford. „Chceme pomoci těm, kteří potřebují spolehlivé vozidlo pro své rodiny.“

Fields předpokládá, že nová cla donutí automobilky přesunout část výroby zpět do Spojených států. Bank of America odhaduje, že by mohlo být přemístěno asi 1 milion vozidel do existujících amerických továren.

Nicméně přesun výroby není jednoduchý ani levný. Rekonfigurace továren trvá dlouho a stavba nových závodů může trvat roky a stát miliardy dolarů. Navíc není jisté, zda bude v USA dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by mohli nové výrobní linky obsluhovat.

„Nikdo neřeší, odkud se vezme pracovní síla,“ upozorňuje Fields. Ford již během hospodářské krize čelil problémům s náborem zaměstnanců do továren, protože práce na montážních linkách je fyzicky náročná a vyžaduje určité dovednosti.

Zdražení se pravděpodobně neomezí jen na nové vozy, ale ovlivní i trh s ojetými auty. Jakmile se sníží nabídka nových vozů, poroste poptávka po ojetinách, což způsobí růst jejich cen.

Podobná situace nastala v roce 2021, kdy globální nedostatek čipů vedl ke snížení výroby aut. Výsledkem byl prudký nárůst cen – nové vozy zdražily o 17 %, zatímco ceny ojetin vzrostly o 32 %.

Trump tvrdí, že cla podpoří výrobu v USA, ale automobilky zatím nezveřejnily žádné konkrétní plány na přesun výroby zpět do země. Výkonný ředitel General Motors Paul Jacobson varuje, že nejistá obchodní politika jim brání investovat miliardy dolarů do nových továren.

Podobně skeptický je i nejmenovaný manažer jedné automobilky: „Teoreticky je možné všechno, pokud do toho nalijete dostatek peněz. Ale otázkou je, zda je to ekonomicky proveditelné.“

Nová cla mohou zásadně změnit americký automobilový trh. Přestože mohou podpořit výrobu v USA, krátkodobě pravděpodobně povedou ke zdražení vozidel, nižším prodejům a možná i k úbytku pracovních míst. Zda se Trumpova sázka na ochranu domácí výroby vyplatí, ukáže až čas. 

 

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.
Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) clo auto

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy