Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu

Americký ministr obrany Pete Hegseth si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu, aby obešel bezpečnostní filtry ministerstva a mohl používat aplikaci Signal na svém osobním zařízení. S informací přišla agentura Associated Press, která se odvolává na dva zdroje obeznámené se situací. 

Na americkém ministerstvu obrany běžně fungují dvě oddělené sítě – jedna pro přísně tajné informace a druhá pro běžnou, neklasifikovanou komunikaci. Instalace dalšího, nehlídaného připojení v nejcitlivější části federální správy proto vyvolává závažné bezpečnostní otázky. Podle expertů mohlo dojít k vystavení důvěrných dat hrozbě hackerského útoku nebo odposlechu.

Zjištění přichází jen krátce poté, co veřejnost zasáhla jiná kauza spojená s Hegsethem. Podle dřívějších zpráv používal spolu s dalšími bezpečnostními činiteli aplikaci Signal ke koordinaci útoků na jemenské území. Kauza Signalgate se rozhořela poté, co do soukromé skupiny omylem přidali novináře, který o celé záležitosti informoval.

V druhé kauze Signalgate Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Tato druhá skupinová konverzace vznikla během Hegsethových komplikovaných potvrzovacích slyšení v Senátu a měla sloužit ke koordinaci se spojenci. I po svém jmenování ministrem však Hegseth komunikaci prostřednictvím tohoto kanálu neopustil. Chat údajně čítal více než tucet účastníků. Není však jisté, zda měli všichni přístup k utajovaným informacím.

Podle zdrojů AP měl Hegseth ve své kanceláři až tři počítače, včetně osobního notebooku, přestože je přísně zakázáno vnášet do těchto prostor vlastní elektroniku kvůli riziku špionážního softwaru.

Mluvčí Pentagonu Sean Parnell reagoval prohlášením: „Můžeme potvrdit, že ministr nikdy nepoužíval a v současnosti nepoužívá Signal na vládním zařízení.“ To však nijak nevyvrací, že Signal mohl používat na vlastním zařízení v bezpečnostně střežené budově, což odborníci považují za nepřijatelné.

Bezpečnostní analytici varují, že podobné kroky mohou mít vážné důsledky, a to jak pro důvěryhodnost amerického ministerstva obrany, tak pro samotnou národní bezpečnost. Připomínají přitom i starší kauzy, kdy vysokopostavení činitelé obcházeli předepsané postupy při zacházení s citlivými daty.

Objevují se rovněž otázky, proč byla taková instalace vůbec umožněna, kdo o ní věděl a jak dlouho nechráněné připojení v kanceláři fungovalo. Zatím se ministerstvo obrany k těmto detailům nevyjádřilo.

Případ se možná dostane i před Kongres, kde někteří zákonodárci volají po důkladném prošetření celého incidentu. Demokratická senátorka Tammy Duckworth označila zprávy za „mimořádně znepokojivé“ a požaduje, aby Hegseth osobně vysvětlil své jednání před branným výborem.

Celá aféra se tak dál rozrůstá a ohrožuje pozici jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa v oblasti národní bezpečnosti. Kritici již začali spekulovat o možné rezignaci, zatímco zastánci ministra tvrdí, že šlo pouze o „snahu zvýšit operativnost komunikace“.

Situaci komplikuje vnitřní krize na ministerstvu obrany. Hegseth v uplynulých dnech propustil své nejbližší spolupracovníky — hlavního poradce Dana Caldwella, zástupce náčelníka štábu Darina Selnicka a šéfa kanceláře náměstka ministra obrany Colina Carrolla. Jeho bývalý tiskový mluvčí John Ullyot prohlásil, že Pentagon se kvůli sérii skandálů a vyhazovů ocitl v „totálním chaosu“, který je „zásadním rozptýlením pro prezidenta“.

Hegseth, který čelí i vyšetřování inspektora generála Pentagonu, se podle zdrojů CNN obává dalšího rozšíření kauzy a možného zapojení FBI do vyšetřování úniků informací. Bývalí spolupracovníci, kteří byli nedávno propuštěni, popírají, že by cokoli vyzradili, a stěžují si na šíření nepodložených pomluv.

Související

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.
Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Více souvisejících

Pete Hegseth

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

včera

včera

1. května 2025 21:24

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy