Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů

Spojené státy chystají dramatický zásah do globálního automobilového trhu. Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu oznámil, že od 2. dubna plánuje uvalit 25% cla na veškerý dovoz automobilů do země. Opatření má motivovat zahraniční výrobce k přesunu produkce přímo na americkou půdu.

Podle informací serveru Politico, který se odvolává na data ministerstva obchodu, činil v roce 2024 objem dovezených automobilů do USA 214 miliard dolarů. „Začínáme na 2,5 %, kde jsme byli, a jdeme na 25 %,“ uvedl Trump s tím, že chce „ochránit americký průmysl a přimět firmy, aby investovaly do továren v USA“.

Dodal také, že byl v kontaktu se zástupci automobilek Stellantis, Ford a General Motors, které podle něj krok vítají – zejména pokud již v USA mají výrobní základnu. „Pokud tu mají továrny, jsou nadšení. Pokud ne, budou je muset postavit,“ prohlásil.

Důležitým datem je také 2. duben – tehdy vyprší výjimka z celních poplatků pro zboží z Kanady a Mexika. Spojené státy podle dostupných informací zvažují, že i na tento import opět uvalí 25% cla.

Trump krok označil za férový vůči americkým výrobcům: „Dal jsem americkým automobilkám úlevu, protože by bylo nespravedlivé, kdybych to neudělal.“

Například americká stanice CNN píše o hrozící eskalaci globální obchodní války, která by mohla mít dopad nejen na ceny vozidel, ale i na celkové ekonomické vztahy Spojených států se zbytkem světa.

Zatím není jasné, zda se 25% cla plánovaná od 2. dubna dotknou i automobilových náhradních dílů. Pokud ano, podle odborníků hrozí prudký růst cen nejen nových vozidel, ale i oprav. Think tank Anderson Economic Group odhaduje, že by náklady na výrobu vozů v USA mohly vzrůst až o 150 tisíc korun na jednotku.

I v případě, že se cla budou týkat výhradně kompletně smontovaných vozidel, dopady na trh nebudou zanedbatelné. Vyšší cla totiž omezí dovoz levnějších modelů, což povede ke zdražení průměrné ceny vozidel na americkém trhu.

Významně by mohla být zasažena auta montovaná v Mexiku, jako například Chevrolet Blazer nebo Honda HR-V. Tyto modely automobilky často vyrábějí mimo USA kvůli nižším mzdám a nízké marži. S novými cly se ale podle analytiků může stát, že výrobci některé modely zcela stáhnou z nabídky, místo aby je přesouvali do dražších amerických továren.

Trumpova celní politika tak může zasáhnout i vozy, které si spotřebitelé s dovozem běžně nespojují – například pick-upy Ram ve verzi Heavy Duty, vyráběné v mexickém Saltillu. Některé varianty Chevroletu Silverado rovněž pocházejí z Mexika a jejich cena může nově vystřelit vzhůru.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) auto

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 3 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 4 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 5 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 6 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy