Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy

Německo se postavilo proti novým clům na dovoz automobilů, která oznámil americký prezident Donald Trump, a uvedlo, že "neustoupí" a že Evropa musí na tuto hrozbu reagovat pevně a jednotně. 

Trumpův krok, který zavádí 25% daň na dovážená auta a automobilové součástky, vyvolal ostré reakce i v dalších světových ekonomikách. Francie označila tento krok za "velmi špatnou zprávu", Kanada ho nazvala "přímým útokem" a Čína obvinila Spojené státy z porušení mezinárodních obchodních pravidel.

Oznámení tarifů způsobilo propad akcií hlavních automobilových výrobců. Ve Frankfurtu se ve čtvrtek ráno prudce snížila hodnota akcií společností Porsche, Mercedes a BMW, podobný pokles zaznamenala i francouzská firma Stellantis, výrobce značek Jeep, Peugeot a Fiat. Trump zároveň pohrozil zavedením "ještě větších" cel, pokud by Evropa spolupracovala s Kanadou na opatřeních, která by mohla poškodit americkou ekonomiku.

Nová cla na dovážená auta vstoupí v platnost 2. dubna, přičemž daně pro společnosti dovážející vozidla začnou platit následující den. Poplatky za automobilové díly by měly následovat v květnu nebo později. Trump dlouhodobě tvrdí, že tato opatření jsou součástí jeho snahy podpořit americký průmysl, a prohlásil, že pokud budou auta vyráběna přímo v USA, nebude na ně uvaleno žádné clo.

Cla jsou daně, které se vybírají za zboží dovezené z jiných zemí. Tato opatření mohou chránit domácí výrobce, ale zároveň zvyšují náklady společnostem, které jsou závislé na dovážených součástkách. Firmy dovážející zboží do USA musí tyto poplatky odvádět vládě, a často je pak přenášejí na spotřebitele formou vyšších cen.

Spojené státy v loňském roce dovezly přibližně osm milionů automobilů v hodnotě asi 240 miliard dolarů, což představuje zhruba polovinu celkových prodejů. Největším dodavatelem automobilů do USA je Mexiko, následují Jižní Korea, Japonsko, Kanada a Německo. Podle analýzy Anderson Economic Group by cla na součástky z Kanady a Mexika mohla zvýšit náklady na jedno vozidlo o 4 000 až 10 000 dolarů v závislosti na modelu.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck zdůraznil, že Evropská unie musí "reagovat pevně". "Musí být jasné, že neustoupíme Spojeným státům. Musíme ukázat sílu a sebevědomí," prohlásil. Podobný postoj zaujala i Francie, jejíž ministr financí Eric Lombard uvedl, že jediným řešením je odveta zavedením cel na americké produkty. "Buď to přijmeme, a pak to nikdy neskončí, nebo odpovíme," řekl Lombard s tím, že je třeba "vyrovnat podmínky" a přimět USA k jednání.

Kanadský premiér Mark Carney označil cla za "přímý útok" na kanadský automobilový průmysl a uvedl, že jeho vláda zvažuje obchodní protiopatření. Ve Spojeném království označila asociace výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Trumpova cla za "nepřekvapivá, ale přesto zklamání". Zakladatel společnosti Uniparts John Neill varoval, že tato opatření jsou "darem pro Čínu", protože spotřebitelé by v reakci na obchodní válku mohli začít preferovat čínské alternativy.

Čína obvinila Spojené státy z porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). "V obchodní válce nebo celní válce nejsou žádní vítězové. Žádná země nedosáhla rozvoje a prosperity uvalením cel," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Japonsko rovněž varovalo před "významným dopadem" na své ekonomické vztahy se Spojenými státy a požádalo o výjimku z těchto opatření.

V předvečer zavedení nových cel oznámila jihokorejská automobilka Hyundai investici 21 miliard dolarů do Spojených států a plán na výstavbu nové ocelárny v Louisianě. Trump tento krok označil za "jasný důkaz, že cla fungují".

Německá společnost Bosch, která je jedním z největších dodavatelů automobilových součástek, uvedla, že nadále věří v "dlouhodobý potenciál" severoamerického trhu a plánuje rozšířit své aktivity v regionu.

Související

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

Více souvisejících

auto clo Donald Trump

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy