
Německo se postavilo proti novým clům na dovoz automobilů, která oznámil americký prezident Donald Trump, a uvedlo, že "neustoupí" a že Evropa musí na tuto hrozbu reagovat pevně a jednotně.
Trumpův krok, který zavádí 25% daň na dovážená auta a automobilové součástky, vyvolal ostré reakce i v dalších světových ekonomikách. Francie označila tento krok za "velmi špatnou zprávu", Kanada ho nazvala "přímým útokem" a Čína obvinila Spojené státy z porušení mezinárodních obchodních pravidel.
Oznámení tarifů způsobilo propad akcií hlavních automobilových výrobců. Ve Frankfurtu se ve čtvrtek ráno prudce snížila hodnota akcií společností Porsche, Mercedes a BMW, podobný pokles zaznamenala i francouzská firma Stellantis, výrobce značek Jeep, Peugeot a Fiat. Trump zároveň pohrozil zavedením "ještě větších" cel, pokud by Evropa spolupracovala s Kanadou na opatřeních, která by mohla poškodit americkou ekonomiku.
Nová cla na dovážená auta vstoupí v platnost 2. dubna, přičemž daně pro společnosti dovážející vozidla začnou platit následující den. Poplatky za automobilové díly by měly následovat v květnu nebo později. Trump dlouhodobě tvrdí, že tato opatření jsou součástí jeho snahy podpořit americký průmysl, a prohlásil, že pokud budou auta vyráběna přímo v USA, nebude na ně uvaleno žádné clo.
Cla jsou daně, které se vybírají za zboží dovezené z jiných zemí. Tato opatření mohou chránit domácí výrobce, ale zároveň zvyšují náklady společnostem, které jsou závislé na dovážených součástkách. Firmy dovážející zboží do USA musí tyto poplatky odvádět vládě, a často je pak přenášejí na spotřebitele formou vyšších cen.
Spojené státy v loňském roce dovezly přibližně osm milionů automobilů v hodnotě asi 240 miliard dolarů, což představuje zhruba polovinu celkových prodejů. Největším dodavatelem automobilů do USA je Mexiko, následují Jižní Korea, Japonsko, Kanada a Německo. Podle analýzy Anderson Economic Group by cla na součástky z Kanady a Mexika mohla zvýšit náklady na jedno vozidlo o 4 000 až 10 000 dolarů v závislosti na modelu.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck zdůraznil, že Evropská unie musí "reagovat pevně". "Musí být jasné, že neustoupíme Spojeným státům. Musíme ukázat sílu a sebevědomí," prohlásil. Podobný postoj zaujala i Francie, jejíž ministr financí Eric Lombard uvedl, že jediným řešením je odveta zavedením cel na americké produkty. "Buď to přijmeme, a pak to nikdy neskončí, nebo odpovíme," řekl Lombard s tím, že je třeba "vyrovnat podmínky" a přimět USA k jednání.
Kanadský premiér Mark Carney označil cla za "přímý útok" na kanadský automobilový průmysl a uvedl, že jeho vláda zvažuje obchodní protiopatření. Ve Spojeném království označila asociace výrobců a prodejců automobilů (SMMT) Trumpova cla za "nepřekvapivá, ale přesto zklamání". Zakladatel společnosti Uniparts John Neill varoval, že tato opatření jsou "darem pro Čínu", protože spotřebitelé by v reakci na obchodní válku mohli začít preferovat čínské alternativy.
Čína obvinila Spojené státy z porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). "V obchodní válce nebo celní válce nejsou žádní vítězové. Žádná země nedosáhla rozvoje a prosperity uvalením cel," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Japonsko rovněž varovalo před "významným dopadem" na své ekonomické vztahy se Spojenými státy a požádalo o výjimku z těchto opatření.
V předvečer zavedení nových cel oznámila jihokorejská automobilka Hyundai investici 21 miliard dolarů do Spojených států a plán na výstavbu nové ocelárny v Louisianě. Trump tento krok označil za "jasný důkaz, že cla fungují".
Německá společnost Bosch, která je jedním z největších dodavatelů automobilových součástek, uvedla, že nadále věří v "dlouhodobý potenciál" severoamerického trhu a plánuje rozšířit své aktivity v regionu.
Související

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
auto , clo , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
před 1 hodinou

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
před 2 hodinami

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
před 3 hodinami

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
před 4 hodinami

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
před 5 hodinami

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
před 6 hodinami

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
před 6 hodinami

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
před 7 hodinami

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno před 8 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 8 hodinami

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
před 10 hodinami

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
před 11 hodinami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 12 hodinami

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
před 13 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 13 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 15 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera
Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti.
Zdroj: Jan Hrabě