Další zádrhel na D11! Stát se nedohodl se sestrou farmářky

Hradec Králové - Přestože se stát po 17 letech tahanic dohodl na koupi pozemků u Hradce Králové od farmářky Ludmily Havránkové, dálnici D11 stále stojí v cestě soukromý majetek o rozloze přibližně čtvrt hektaru. Jeho majitelka Jaroslava Štrosová, sestra Ludmily Havránkové, se totiž dosud se státem na prodeji nedohodla, uvedl v úterý v Hradci Králové ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Pokud do konce roku nepřijme nabídku, kterou obdržela před dvěma týdny, je stát připraven v krajním případě pozemek vyvlastnit."Pokud se dostojí těm podmínkám, které ze strany ministerstva dopravy jsou plněny a budou splněny, tak jak bylo slíbeno, tak by tomu nic nemělo stát v cestě. Pokud by nebyly plněny, pak samozřejmě přichází v úvahu poslední možnost a tou je vyvlastňovací řízení," doplnil ministr dopravy s tím, že by to v žádném případě nebránilo archeologickým a geologickým průzkumům.Naproti tomu pozemky farmářky Havránkové v rozloze zhruba 124 hektarů stát již směnil za své pozemky o zhruba stejné rozloze a to s doplatkem 94 milionů korun."Můžeme říci, že celý proces směny pozemků paní Havránkové je u konce, čekáme na zápis do listu vlastnictví. V tuto chvíli je alokována částka 50 milionů korun na archeologický a geologický průzkum, které mohou na pozemcích probíhat," uvedl po úterním jednání s farmářkou Havránkovou ministr Dobeš s tím, že samotná stavba D11 by měla začít v roce 2013 nebo 2014.Průzkumné práce by měly začít v průběhu příštího roku a dostavba dálnice D11 ke krajskému městu, která bude stát zhruba 1,5 miliardy korun, pak v letech 2013 a 2014.Bývalý ministr dopravy Vít Bárta, který se také úterního jednání na statku Havránkové částečně účastnil, ocenil, že stále platí dohoda o směně pozemků s Ludmilou Havránkovou, se kterou si podal ruku před rokem a dvěma měsíci.„Já pevně doufám, že v této nelehké době, kdy se všichni bojíme, co bude s českou zemičkou, o to víc bude takovýchto dobrých gest, kdy si budeme moct věřit,“ uvedl Bárta.Kauza dostavby dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové se táhne zhruba 17 let. Dálnice se před koncem roku 2006 od Poděbrad přiblížila na zhruba pět kilometrů k Hradci Králové a nátlak na rodinu farmářky Havránkové sílil. Místo nabídky k jednání dostávali statkáři od státních úřadů zprávy, že pokud neprodají, stát je vyvlastní. S tím ale ŘSD neuspělo - úředníci královéhradeckého magistrátu už v první instanci vyvlastňovací řízení přerušili, protože stát nesplnil zákonnou povinnost s majitelem pozemku jednat. Mezitím Ludmila Havránková prodala za symbolickou cenu cestu u polí 66 ekologickým aktivistům, jako pojistku proti případnému vyvlastňování.Konečná znění všech smluv měla být původně parafována do 8. dubna 2010. Do 23. dubna pak měly být smlouvy předloženy vládě k projednání, což se nestihlo. Vláda následně v květnu prohlásila, že znovu nastartuje proces vyvlastnění.Dostavba dálnice D11 by měla s rychlostní silnicí R35 odlehčit přetížené D1 a spojit severní a východní Čechy s Moravou. Na R35, která povede z Liberce do Olomouce a je hotová teprve z třetiny, čeká stát další složitá jednání ohledně výkupu pozemků.

Související

Pavel Dobeš

Exministr Dobeš chce do vesmíru, už má monstr-projekt

Praha - Zájmové sdružení GNSS Centre of Excellence, které založil bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš, se uchází o provozování prvního českého podnikatelského inkubátoru určeného pro kosmický byznys. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.
Ilustrační foto

Peake a Bárta se zhádali přímo u Moravce. Kvůli Nagyové

Praha - Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, která je ve vazbě, měla zřejmě vliv i na setrvání někdejšího člena Věcí veřejných a ministra dopravy Pavla Dobeše ve vládě. V pořadu České televize to dnes řekl předseda VV Vít Bárta.

Více souvisejících

Pavel Dobeš Dálnice

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy

Dánsko se reálně připravovalo na možnou americkou invazi do Grónska. Vojáci, které Kodaň v lednu vyslala na ostrov, byli připraveni poškodit klíčové letištní dráhy. Tvrdí to dánský veřejnoprávní vysílatel DR, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy