Liberec – Liberecká zoologická zahrada se může pyšnit velkým úspěchem v chovu orla křiklavého. Již podruhé se zde totiž podařilo mládě odchovat a na ZOO Liberec tak lze pohlížet jako na výjimečnou v chovu dravců.
Na konci května se v ZOO Liberec vylíhlo mládě orla křiklavého. Jedná se o teprve třetí mládě tohoto druhu, které v zoologických zahradách přišlo na svět. První se podařilo přirozeně odchovat v roce 1991 v ZOO Riga, druhé pak inseminací v roce 2012 v ZOO Liberec, stejným způsobem bylo odchováno mládě vylíhnuté letos.
První dny je orlí mládě rozkrmováno ošetřovateli, poté poputuje k náhradním rodičům, kteří budou krmit mládě dál sami a zároveň tak vtisknou mláděti příslušnost ke svému živočišnému druhu.
V liberecké ZOO můžete vidět v současné době 11 orlů křiklavých. Jejich původním domovem je euroasijský prostor. V České republice není od roku 1990 potvrzeno úspěšné hnízdění tohoto druhu. Důvodem toho, že se v České republice již nevyskytují, jsou změny krajiny, zejména odvodňování a úbytek vhodných biotopů, a dřívější odstřel orlů křiklavých.
Související
Zoo v Česku jsou zavřené již ode dneška, ztráty počítají na statisíce až desítky milionů
ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 1 hodinou
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
včera
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
včera
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
včera
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
včera
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
včera
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
včera
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
včera
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
včera
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
včera
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
včera
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
včera
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
včera
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
Palli Mahalaxmi vstávala za úsvitu do vzduchu, který byl i v pět hodin ráno těžký a nesnesitelně horký. Ve vesnici Busabhadra v jihoindickém státě Ándhrapradéš nepohodlí nepřestávalo ani během nocí. Padesátiletá žena žila s rodinou v malé betonové místnosti bez oken, kde jediný stropní ventilátor jen těžko vířil teplý vzduch. Po skromné snídani naplnila láhev s vodou a vyrazila na pole. Místní ženy si cestou zahalovaly tváře před sluncem, které slibovalo další den plný spalujícího žáru.
Zdroj: Libor Novák