Tipy na výlety

Související články:

Zámek Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic je kouskem Anglie ve východních Čechách

Romantický zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Nachází se ve východních Čechách, západně od Hradce Králové. Jeho pohádkový vzhled posloužil nejednou jako filmová kulisa. Jeho asi nejznámější role je z pohádky Princ a Večernice. Zajímavostí a krás se zde ale ukrývá mnohem více.
Vodní hrad Švihov

Hrad Švihov patří mezi nejzachovalejší vodní hrady v Evropě

I přes svou středověkou strohost zaujme gotický vodní hrad Švihov svou členitostí a rozmanitostí. Jeho rozlohu ještě znásobuje pozůstatek okružního vodního příkopu, ve kterém se zrcadlí. Díky četným opravám v posledních desetiletí patří Švihov mezi nejzachovalejší vodní hrady v Evropě.
Státní hrad Velhartice

Hrad Velhartice ukrýval nejen české korunovační klenoty, ale i evropský unikát

Malebný hrad Velhartice se nachází jižně od Klatov v západních Čechách. Vypíná se vysoko na skalnaté ostrožně nad Ostružnou v nadmořské výšce 640 m. Dnes zde návštěvníci mohou obdivovat jak poměrně zachovalou středověkou část původního hradu, tak také renesanční palác a jeho interiéry. Obě části přitom spojuje evropský unikát.
Hvězdárna a planetárium Brno nabízí od pondělí obří nafukovací model planety Země

Hvězdárna v Brně nabízí lidem výlet ze Země až na Měsíc

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí od dnešního dne obří nafukovací model planety Země a také Měsíce. ČTK to řekl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Země je na náměstí Míru a Měsíc asi o 300 metrů dál u budovy hvězdárny na Kraví hoře. Lidé tam mohou zažít cestu ze Země na Měsíc. Akce potrvá do neděle. Hvězdárnu loni navštívilo rekordních téměř 170.000 lidí.
Státní zámek Mníšek pod Brdy

Zajímavost v Mníšku pod Brdy. Zámek, který pohřbil hrad

Zámek Mníšek pod Brdy se nachází ve stejnojmenném městečku v okrese Praha-západ. Vypíná se nevysoko nad Zámeckým rybníkem, přesto je při cestě kolem nepřehlédnutelný. Již zdálky zaujme svým situováním a s trojicí nárožních věží, jejichž počet překvapí při faktu, že se jedná o čtyřkřídlí zámek.
Hrad Lauf

Hrad Lauf – západní brána do českých zemích

Byť hrad Lauf dílem císaře a českého krále Karla IV., nenajdeme ho dnes na území České republiky, ale více než 80 km vzdušnou čarou za českými hranicemi, nedaleko města Norimberk. Ve své době však hrad vznikal na českém území, konkrétně v tzv. České Falci či Nových Čechách. Plnil zde roli nejen strážní, ale i reprezentační, neboť byl výstavní bránou do Karlova království.
Písek

Písek: Město zlata, královského hradu a nejstaršího dochovaného kamenného mostu

Vábení zlatavého písku na dně řeky Otavy přilákalo do těchto končin obyvatele již v pravěku. Doklady osídlení mluví mimo jiné o Keltech. Základy dnešního města ovšem spadají až do období vrcholného středověku, kdy zlatonosná řeka přilákala též královský majestát. Král Přemysl Otakar II. zde nechal založit město i královský hrad.
Hrad Jenčov

Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty největší z nich patří mezi dobře známé, ať už je to Bítov, Helfštýn či Rabí. Ale mezi těmito velikány vznikaly i malé, drobné hrady, na Moravě nazývané jako hrádky. Jaké patří mezi nejmenší z nich?
Ilustrační foto

Jede se do Afriky. ZOO Dvůr Králové otevřela safari, začíná hlavní sezona

ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes otevřením areálů afrického a lvího safari zahájila hlavní letní sezonu. V části safari mohou návštěvníci projíždět vlastním autem, safaribusem nebo takzvaným Afrika truckem mezi volně žijícími zvířaty. Na dnešní velikonoční Velký pátek do zoo přišlo přes 5000 lidí, což bylo téměř jako ve špičkových dnech letních prázdnin. "S návštěvou jsme spokojeni, je to výborný vstup do sezony," řekla ČTK mluvčí zoo Andrea Jiroušová.
Zámek Žleby

Tajemství zámku Žleby: Romantická krása skrývající drsné jádro

Nádherný a romanticky vyhlížející zámek se nachází ve Středních Čechách nedaleko Čáslavi. V rámci středočeských památek patří k těm nejnavštěvovanějším. Návštěvníky láká jak jeho pohádková silueta, tak především bohatě zařízené interiéry, dozdobené poutavým příběhem místních pánů. Samotný objekt však prošel bouřlivou historií a ne všechno je zde takové, jak se na první pohled zdá.
Kroměříž

Kroměříž se pyšní místem, které obdivuje celý svět

Původně zde stával biskupský dvorec, který se po čase změnil v pevný hrad. Ten se později proměnil ve výstavný zámek, jenž začaly namísto močálů obklopovat sady a zahrady. To vše se dělo v režii olomouckých biskupů a později arcibiskupů, kteří též za přilehlým stejnojmenným městečkem založili nádherné okrasné zahrady. Nejen jejich krásu, ale i ladnost města a přepych zámeckých komnat dnes obdivují jak tuzemští návštěvníci, tak turisté z celého světa.
Olomouc

Orloj nemá pouze Praha. Na tom olomouckém se podepsali komunisté

Když se řekne pojem „orloj“, každý si jistě vybaví slavný pražský orloj na Staroměstské radnici. Ovšem není to jen hlavní město Praha, které se může pochlubit podobným hodinovým mechanismem a pohyblivou výzdobou. Podobný unikát skrývá i město Olomouc. Spíše než odrazem středověku je zdejší orloj odrazem proletářských časů minulého století, což mu však přidává na zajímavosti.
Hrad Bouzov

Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení pro Švédy

Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30 lety očarovala srdce malých i velkých diváků. Podstatná část děje se odehrává právě na moravském skvostu, kterým je bezpochyby Bouzov, dnes prezentovaný jako hrad. Není to ale jen jeho šlehačkovitá krása, co sem láká davy turistů. Ne všechno je totiž tak, jak to na první pohled vypadá.
Blaník

Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit nejednou zajímavostí, ať už se jedná o dílo přírody či lidských rukou. Rozkládá se v okolí Velkého a Malého Blaníku, jejichž zalesněné vrcholky lákají z dálky k návštěvě. Na své si přijdou i milovníci příběhů a legend, jelikož právě zde vyčkává slavné svatováclavské vojsko.
Hrad Kost

Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a včas tak varovat před blížícím se nebezpečím. Věže byly též posledním útočištěm hradní posádky, byl-li hrad dobyt. Už od období renesance tomu ale bylo jinak a především duch romantismu 19. století proměnil mnohé hradní a zámecké věže v krásná vyhlídková místa. Ne všechny hradní a zámecké věže jsou přístupné a ne všechny nabízí dobrý výhled. Kde u nás najdeme ty nejkrásnější?
Španělsko

Kam na dovolenou? Vydejte se za krásami Asturie a Baskicka

Ačkoliv mezi nejpopulárnější prázdninové destinace patří v Čechách jednoznačně Chorvatsko, tak se téměř každý rok najdou rekreanti, které láká experimentovat, a hledat nějaká alternativní místa. Jedním z nich může být i severní Španělsko, které je pro většinu z nás velkou neznámou. Ostatně většina milovníků této země míří většinou do Katalánska, případně na Baleárské, či Kanárské ostrovy. A přitom vám Galicie a Baskicko mají také, co nabídnout. O specifičnosti místní kuchyně a architektury nemluvě. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Další články

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy