Tajemství zámku Žleby: Romantická krása skrývající drsné jádro

Nádherný a romanticky vyhlížející zámek se nachází ve Středních Čechách nedaleko Čáslavi. V rámci středočeských památek patří k těm nejnavštěvovanějším. Návštěvníky láká jak jeho pohádková silueta, tak především bohatě zařízené interiéry, dozdobené poutavým příběhem místních pánů. Samotný objekt však prošel bouřlivou historií a ne všechno je zde takové, jak se na první pohled zdá.

Zámek Žleby leží necelých 7 km od Čáslavi a přibližně hodinu cesty autem z Prahy. Stejnojmenná obec, v níž se zámek nachází, nabízí též dobré vlakové či autobusové spojení. Samotný zámecký areál je značně rozsáhlý, vezmeme-li v potaz i samotný hospodářský dvůr. Zámek nabízí tři základní prohlídkové okruhy a k tomu další doprovodné, jako například Vánoce či Velikonoce na zámku. V okolí se nachází rozsáhlý park, který protíná řeka Doubravka a Hostačovský potok.

Velkým lákadlem je zde i velká žlebská obora v jihovýchodní části parku. Založena byla už na počátku 19. století. Tehdy se zde započalo i s chovem bílých jelenů. Většina obory, která se rozkládá na ploše téměř 130 ha, je pro návštěvníky nepřístupná, ovšem v přední části byla v roce 1998 založena ukázková obora, ve které je možné z bezprostřední blízkosti vidět naše běžné i velmi vzácné dravce, prasata, kozy, muflony, daňky i srnčí zvěř a část stáda bílých jelenů.

Zámek je dobře známý i z mnoha pohádek a filmů, které se na něm, či v jeho okolí natáčeli. Ze starších děl české kinematografie j možné zmínit „Pozor tady straší“ či „Strasti Otce vlasti“. Z těch novějších si diváci jistě vybaví „Královský slib“, „Nejkrásnější hádanka“, „Kouzla králů“ či „Tři bratři“.

Krása zdejšího místa je známá, ovšem historie už tolik ne. Původně zde stával gotický hrad, který využil příhodnou polohu na nevysokém návrší v zákrutu řeky Doubravky v sousedství jejího soutoku s Hostačovským potokem. K založení hradu došlo někdy v pokročilé druhé polovině 13. století. Zakladatelem byl snad již Smil, pravděpodobněji však jeho syn Jindřich z Lichtenburka. První nepřímá písemná zmínka pochází z roku 1289. Průkazně je pak hrad zmiňován v roce 1297.

V majetku žlebské větve rodu Lichtenburků byl hrad až do poloviny 14. století. V roce 1356 koupil hrad i panství Karel IV. od Anežky z Landštejna, vdovy po Hynkovi ze Žleb, přičemž jí panství ponechal v držení. Hrad se tak stal královským majetkem a byl v případě potřeby zastavován. V 70. a 80. letech 14. století byl držitelem hradu i panství Markvart z Vartenberka, kterému byl roku 1388 za účast na odboji Václavem IV. odňat. Hrad tehdy prožíval smutnou část své historie. Byl několikrát dobyt, především za časů husitských válek. V roce 1427 byl i vypálen. Od 15. století se jeho majitelé často střídali a to až do 18. století.

Na počátku 18. století byl již dávno gotický hrad přeměněn na výstavný barokní zámek. Pryč byly věže, hradby i příkopy a naopak se kolem dokola rozprostíraly zahrady. Přicházející k zámku byli vítáni terasovitými zahradami a čestným nádvořím. Tak tomu bylo i v roce 1730, kdy paství koupil hrabě František ze Schönfeldu, který byl vlastníkem i nedalekých Slatiňan. Po hraběti ze Schönfeldu panství zdědila jeho jediná dcera Kateřina, provdaná roku 1746 za knížete Jana Adama z Auerspergu, který byl prvním majitelem zámku ze svého rodu, který zde žil až do druhé světové války.

Samotný Jan Adam přežil všechny své děti a dvě manželky, tudíž jeho majetek zdědil jeho synovec Karel. Karla potkal podobný osud, a tak měl Žleby zdědit jeho synovec Vincenc. Když Vincenc zemřel, majetek zdědil jeho syn Vincenc Karel. V těchto dobách, konkrétně po roce 1845, byl zámek pomalu přebudováván v romantickém stylu. Přestavba trvala až do roku 1868 a proměnila barokní zámek do novogotické podoby podle projektu Františka Schmoranze st. Zámek opět získal hradby, cimbuří a věže. Dnešní podoba tedy nijak nerespektuje gotickou podobu hradu, je až fantazií romantiků 19. století. Byť je dnes jeho pohádková podoba obdivována mnoha návštěvníky, ve své době byla ostře kritizována.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky Zámek Žleby

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 3 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi

Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy