Kroměříž se pyšní místem, které obdivuje celý svět

Původně zde stával biskupský dvorec, který se po čase změnil v pevný hrad. Ten se později proměnil ve výstavný zámek, jenž začaly namísto močálů obklopovat sady a zahrady. To vše se dělo v režii olomouckých biskupů a později arcibiskupů, kteří též za přilehlým stejnojmenným městečkem založili nádherné okrasné zahrady. Nejen jejich krásu, ale i ladnost města a přepych zámeckých komnat dnes obdivují jak tuzemští návštěvníci, tak turisté z celého světa.

Kroměříž dnes patří mezi nejnavštěvovanější místa v České republice. Návštěvníkům toho nabízí skutečně mnoho. Kromě krásného města je to především barokní zámek, přilehlá Podzámecká zahrada nad řekou a na opačné straně města pak okrasná Květná zahrada. Celý komplex je navíc od roku 1998 na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vedle těchto nejznámějších památek za zmínku stojí též kostel sv. Mořice či kostel Nanebevzetí Panny Marie. Turisté zde navíc mohou obdivovat prostorné náměstí s kašnou a ti zvídavější zde najdou i pozůstatky městského opevnění a městské brány.

Docestovat do Kroměříže není těžké, jelikož město protíná dálnice D1 a vedlejším městem Hulín vede hlavní železniční koridor oblasti. Město leží severovýchodně od Brna, asi 40 minut jízdy autem, popřípadě jižně od Olomouce odkud cesta autem trvá též kolem 40 minut. Ve městě je přitom dostatek parkovacích míst.

Když dnes lidé do města přicestují a prochází se v okolí zámku, jen málo kdo si dokáže představit, že zde skoro před 1000 stával původně pouze dvorec olomouckých biskupů. Právě s nimi je osud celé oblasti pevně spjat. Konkrétně kolem roku 1100 koupil olomoucký biskup Jan II. tržní osadu, která tu stávala, a vystavěl zde dvorec. Ten stával na okraji ostrožny nad řekou, obklopen močály a mokřady.

Až po polovině 13. století slavný biskup Bruno ze Schauenburgu povýšil přilehlou osadu Kroměříž na město a románský dvorec přestavěl na gotický hrad. Též zde zavedl manský správní systém a do Kroměříže situoval veškerou administrativní správu biskupství. Z časů biskupa Bruna pochází též kostel sv. Mořice.

Pevný hrad byl později na počátku 16. století přestavěn na renesanční zámek a okolní obranné prvky v podobě příkopů, močálů a mokřadů začaly nahrazovat okrasné záhony a zahrady. Z původního hradu se dodnes částečně dochovala pouze věž.

Velkou pohromou pro město i zámek byla Třicetiletá válka, která se rozhořela v první polovině 17. století a roku 1643 zasáhla též Kroměříž. V daném roce byla Kroměříž dobyta a zničena švédskými vojsky generála Torstensona. S obnovou Kroměříže a zámku započal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna v druhé polovině 17. století. Projektu na opravu zámku se ujali císařští dvorní architekti F. Lucchese a G. P. Tencally. Zámek byl tehdy přestavěn do barokní podoby, která zhruba odpovídá i dnešní podobě. K dílčím úpravám přispěly další pohromy, především velký požár, který v roce 1752 vypukl ve městě a zničil desítky domů a značně poškodil interiéry zámku. Jiné úpravy přinesla moderní doba, především pak počátek 20. století související především s technickou modernizací objektu.

Na zámku se odehrály též důležité události evropského formátu. Například v letech 1848–1849 se zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů.

Jednotlivé části zámku byly v minulosti hierarchizovány. Přízemí bylo věnováno hospodářským a provozním prostorám, v druhém podlaží byly soustředěny reprezentativní prostory, třetí podlaží kladlo důraz na biskupovu světskou a úřední moc. Zámek dnes nabízí několik prohlídkových okruhů, v jejichž rámci mohou návštěvníci v doprovodu průvodce projít nejkrásnějšími pokoji, sály. či knihovnou. Samostatně je možné shlédnout obrazárnu a věž nebo se projít po Podzámecké či Květné zahradě.

Slavnou Květnou zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna. Nabízí nádherně kvetoucí záhony i hravé bludiště. Naopak Podzámecká zahrada má své počátky už v 16. století, byť dnešní podoba pochází především z 19. století. Pojí se zde prvky rokokové zahrady a anglického parku s různými romantickými stavbami jako je Čínský pavilon či umělé ruiny starobylého chrámu.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie Kroměříž UNESCO cestování

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy