Nejmenší hrad u nás ani zdaleka nepřipomíná hrad. Kde ho najdeme?

Velkolepá díla středověkých stavitelů v podobě hradů patří neodmyslitelně k české krajině. Ty největší z nich patří mezi dobře známé, ať už je to Bítov, Helfštýn či Rabí. Ale mezi těmito velikány vznikaly i malé, drobné hrady, na Moravě nazývané jako hrádky. Jaké patří mezi nejmenší z nich?

Výčet drobných sídel, které jsou v odborné literatuře řazeny ještě do kategorie hradů, popřípadě hrádků, avšak nikoliv tvrzí, je celá řada. Označení „hrádek“ se používá především v kastelologické literatuře pro oblast Moravy, ovšem pomístní název „Hrádek“ se objevuje ve všech oblastech České republiky a označuje často místo, kde stávalo panské sídlo.

Mezi nejmenší hrady, potažmo hrádky, na Moravě patří například hrad Zbraslav. Zbytky hradu v podobě terénních nerovností, valů a příkopů leží v Jihomoravském kraji. Hrad existoval již kolem poloviny 13. století a patří mezi nejstarší sídla svého druhu. Ze Zbraslavi pochází předkové budoucího krále Jiřího z Poděbrad, členové rodu ze Zbraslavi, později z Kunštátu. Hrad samotný byl obýván ještě na začátku 2. poloviny 14. století. Jednalo se o dvojdílný hrad, skládající se z předhradí a hradu. Samotné jádro hradu mělo rozměry jen 26 x 21 m.

K nejmenším hradům na Moravě patří též Sirotčí hrádek, představující typickou ukázku skalního hradu. Nachází se v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav. Hrad vznikl někdy na přelomu 13. a 14. století. Jeho historie je od 15. století spjatá s rodem Lichtenštejnů. Během 2. poloviny 16. století zaniká a v roce 1590 je výslovně uváděn jako pustý. Jednalo se o malý, dvoudílný hrad, vystavěný na dvou vysokých a štíhlých vápencových skálách. Samotné hradní jádro rozsahem nepřesahuje 30 m.

I v Čechách je možné najít značné množství malých hradů. Jejich početná část je spjatá až s obdobím husitských válek, jelikož vznikaly v reakci na vývoj dobývací a obléhací techniky, kterou z podstatné části doplnily střelné zbraně. Vedle velkých hradů tak vznikají i drobná sídla na těžko dostupných, dominantních místech s především obrannou a strážní funkcí. Mezi takové patří například hrad Starý Berštejn nebo hrad Oltářík. Oba hrady vznikají až v průběhu 15. století v oblasti severních Čech. Stavebně představují jejich jádra de facto jedinou hlavní obytnou budovu maximálně s malým přilehlým pomocným stavením. Jejich rozsah však značně zvětšuje okolní linie hradeb, mnohdy doplněná o další linie dělostřeleckého opevnění.  

Za nejmenší hrad je tak většinou považován „kapesní hrádek“ Jenčov, nazývaný též Jinčov. Zříceniny malého hradu, dochované ve značné části stále v podobě kompaktního zdiva, dnes leží v lesích v CHKO Křivoklátsko ve Středních Čechách. Na rozdíl od výše zmiňovaných hradů se nejedná o hrad šlechtický, nýbrž královský, což z něj mimo jiné dělá nejmenší královský hrad. Jeho historie a funkce však představují záhadu.

S největší pravděpodobností se jednalo o lovecký hrad uprostřed křivoklátských lesů, které čeští panovníci využívali pro své lovecké kratochvíle. Touto vášní je známý především král Václav I., proto se někdy usuzuje, že zakladatelem malého loveckého hradu nedaleko majestátního Křivoklátu mohl být právě on. Dílo je ale též jindy přisuzováno jeho synovi Přemyslovi Otakarovi II., nebo dokonce až Janu Lucemburskému. Kdy přesně hrad vznikl a kdo ho postavil, tak zůstává nadále nejasné.

Jediná zpráva o hradu pochází až ze soupisu majetku z roku 1686 při převodu křivoklátského panství na hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna, místodržitele Království českého, kde je popsán jako „starý a pustý“. 

Že se jednalo o skutečně malý hrad, nasvědčují především jeho rozměry. Hrad se skládal pouze ze dvou budov, obdélníkové budovy, nejspíše paláce a čtyřboké věže postavené na přilehlé vyšší skále. Do ní se nepochybně vcházelo z prvního patra paláce po dřevěném můstku. Samotný palác měl v přízemí dvě místnosti. Dosahoval pouze rozměrů přibližně 17 x 9 m. Kolem hradu není dochovaná kamenná hradba. Opevnění mohlo mít podobu dřevěné palisády. Celý areál nepřesahuje délku 30 m.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky zajímavosti historie architektura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy