Romantický zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Nachází se ve východních Čechách, západně od Hradce Králové. Jeho pohádkový vzhled posloužil nejednou jako filmová kulisa. Jeho asi nejznámější role je z pohádky Princ a Večernice. Zajímavostí a krás se zde ale ukrývá mnohem více.
Zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Na rozdíl od mnohých aristokratických sídel nevznikl na místě starší tvrze, či přestavbou středověkého hradu, ale byl postaven jako novostavba tzv. na zeleném drnu. Zámek měl představovat reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů.
Již v roce 1829 koupili sádovské panství spolu s Nechanicemi od Schaffgotschů příslušníci jilemnické větve rodu Harrachů. Zadavatelem projektu a zakladatelem zámku byl na konci 30. let 19. století František Arnošt hrabě z Harrachu.
Staveništěm zámku se stal tzv. Lubenský vrch jihovýchodně od Nechanic. Zde zámecká novostavba postupně rostla v letech 1839 až 1857.
Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Tento nikdy nerealizovaný projekt původně pro anglický hrad Crewe Hall využil a upravil mladý rakouský architekt Karl Fischer. Vedle samotné výstavby se podílel i na návrhu zámeckých interiérů.
Zámek byl navržen tak, že ho tvoří dvojice patrových křídel, vzájemně svírajících úhel cca 110° a vybíhajících z ústřední, věžovité části. Půdorys zámku tak připomíná široce otevřené písmeno „V“. Zámek je dále ozvláštněn řadou rizalitů a bohatě zdoben pomocí cimbuří a dalších prvků. Červená barva fasády zámku se vztahuje k rodovému erbu rodu Harrachů, který tvoří tři pštrosí pera zasazená do zlaté kopule na červeném poli.
Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice.
I když zámek zvenku nevypadá jako příliš velký, obsahuje celkově 117 místností. Mezi nejkrásnější jistě patří tzv. Zlatý sál, který je zdobený pozlacenými tapetami ze 17. století, či tzv. Rytířský sál, což byla první prostora, kam návštěva vstoupila. Jedná se o mimořádné bohatě zdobený, reprezentační sál, který demonstroval postavení a historii rodu Harrachů. Odtud bylo možné pokračovat do dalších reprezentačních místností v přízemí, popřípadě do soukromých pokojů, které byly v 1. patře.
Všechny vnitřní prostory zaujmou především svou zdobností v podobě vyřezávaných obložení stěn, stropů či dveřních portálů. Jedná se především o dílo místních řemeslníků. Vybavení pochází z bohatých svozů, které sem Harrachové nechali přivést ze svých sídel v Itálii či v Rakousku. Díky tomu se zde vedle sebe honosí pseudogitcké i renesanční kusy nábytku. Tato rozmanitost a slohová nejednotnost je pro dané období typická.
Zajímavostí zámku jsou mnohé tajné dveře a skrytá schodiště. Hlavním unikátem je dochovaný a dodnes funkční výtah na ruční pohon. Ten sem nechal instalovat druhý majitel zámku Jan Nepomuk František hrabě z Harrachu, který též celý zámek zmodernizoval. Například nechal zavést vodovod. Za jeho časů zámek nejvíce vzkvétal a vítal nejvýznamnější hosty.
V roce 1866, tedy nedlouho po dostavbě zámku, byla nedaleko odsud svedena bitva u Hradce Králové. V samotném zámku byl tehdy zřízen vojenský lazaret.
Rodině Harrachů zámek patřil až do roku 1945. Tehdy se stal sídlem generálmajora Govorova, náčelníka jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády. Téhož roku byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů znárodněn. Od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.
Zámek představuje nejmladší novogotickou zámeckou stavbu na našem území a někdy je přezdíván jako kousek Anglie ve východních Čechách. Vedle již zmiňované pohádky Princ a Večernice se zámek objevil například ve filmu Tmavomodrý svět či v anglickém seriálu Mladý Indiana Jones.
Související

Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?

Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , architektura , Zámek Hrádek u Nechanic
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 1 hodinou

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 1 hodinou

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 2 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 3 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 3 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 4 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 5 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 5 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 5 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 6 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 6 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 7 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 7 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 8 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 9 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 9 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 9 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 11 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera
OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
Armáda se po dvou letech vrátila na pražskou náplavku. V rámci oslav 80 let od konce 2. světové války předvedla bojové ukázky, techniku i výcvik psů. Program přilákal stovky diváků.
Zdroj: Adam Skála