Hrádek u Nechanic je kouskem Anglie ve východních Čechách

Romantický zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Nachází se ve východních Čechách, západně od Hradce Králové. Jeho pohádkový vzhled posloužil nejednou jako filmová kulisa. Jeho asi nejznámější role je z pohádky Princ a Večernice. Zajímavostí a krás se zde ale ukrývá mnohem více.

Zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Na rozdíl od mnohých aristokratických sídel nevznikl na místě starší tvrze, či přestavbou středověkého hradu, ale byl postaven jako novostavba tzv. na zeleném drnu. Zámek měl představovat reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů.

Již v roce 1829 koupili sádovské panství spolu s Nechanicemi od Schaffgotschů příslušníci jilemnické větve rodu Harrachů. Zadavatelem projektu a zakladatelem zámku byl na konci 30. let 19. století František Arnošt hrabě z Harrachu.

Staveništěm zámku se stal tzv. Lubenský vrch jihovýchodně od Nechanic. Zde zámecká novostavba postupně rostla v letech 1839 až 1857.

Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Tento nikdy nerealizovaný projekt původně pro anglický hrad Crewe Hall využil a upravil mladý rakouský architekt Karl Fischer. Vedle samotné výstavby se podílel i na návrhu zámeckých interiérů.

Zámek byl navržen tak, že ho tvoří dvojice patrových křídel, vzájemně svírajících úhel cca 110° a vybíhajících z ústřední, věžovité části. Půdorys zámku tak připomíná široce otevřené písmeno „V“. Zámek je dále ozvláštněn řadou rizalitů a bohatě zdoben pomocí cimbuří a dalších prvků. Červená barva fasády zámku se vztahuje k rodovému erbu rodu Harrachů, který tvoří tři pštrosí pera zasazená do zlaté kopule na červeném poli.

Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice.

I když zámek zvenku nevypadá jako příliš velký, obsahuje celkově 117 místností. Mezi nejkrásnější jistě patří tzv. Zlatý sál, který je zdobený pozlacenými tapetami ze 17. století, či tzv. Rytířský sál, což byla první prostora, kam návštěva vstoupila. Jedná se o mimořádné bohatě zdobený, reprezentační sál, který demonstroval postavení a historii rodu Harrachů. Odtud bylo možné pokračovat do dalších reprezentačních místností v přízemí, popřípadě do soukromých pokojů, které byly v 1. patře.

Všechny vnitřní prostory zaujmou především svou zdobností v podobě vyřezávaných obložení stěn, stropů či dveřních portálů. Jedná se především o dílo místních řemeslníků. Vybavení pochází z bohatých svozů, které sem Harrachové nechali přivést ze svých sídel v Itálii či v Rakousku. Díky tomu se zde vedle sebe honosí pseudogitcké i renesanční kusy nábytku. Tato rozmanitost a slohová nejednotnost je pro dané období typická.

Zajímavostí zámku jsou mnohé tajné dveře a skrytá schodiště. Hlavním unikátem je dochovaný a dodnes funkční výtah na ruční pohon. Ten sem nechal instalovat druhý majitel zámku Jan Nepomuk František hrabě z Harrachu, který též celý zámek zmodernizoval. Například nechal zavést vodovod. Za jeho časů zámek nejvíce vzkvétal a vítal nejvýznamnější hosty.

V roce 1866, tedy nedlouho po dostavbě zámku, byla nedaleko odsud svedena bitva u Hradce Králové. V samotném zámku byl tehdy zřízen vojenský lazaret.

Rodině Harrachů zámek patřil až do roku 1945. Tehdy se stal sídlem generálmajora Govorova, náčelníka jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády. Téhož roku byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů znárodněn. Od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.

Zámek představuje nejmladší novogotickou zámeckou stavbu na našem území a někdy je přezdíván jako kousek Anglie ve východních Čechách. Vedle již zmiňované pohádky Princ a Večernice se zámek objevil například ve filmu Tmavomodrý svět či v anglickém seriálu Mladý Indiana Jones.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura Zámek Hrádek u Nechanic

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy