Romantický zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Nachází se ve východních Čechách, západně od Hradce Králové. Jeho pohádkový vzhled posloužil nejednou jako filmová kulisa. Jeho asi nejznámější role je z pohádky Princ a Večernice. Zajímavostí a krás se zde ale ukrývá mnohem více.
Zámek Hrádek u Nechanic patří mezi nejmladší zámky u nás. Na rozdíl od mnohých aristokratických sídel nevznikl na místě starší tvrze, či přestavbou středověkého hradu, ale byl postaven jako novostavba tzv. na zeleném drnu. Zámek měl představovat reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů.
Již v roce 1829 koupili sádovské panství spolu s Nechanicemi od Schaffgotschů příslušníci jilemnické větve rodu Harrachů. Zadavatelem projektu a zakladatelem zámku byl na konci 30. let 19. století František Arnošt hrabě z Harrachu.
Staveništěm zámku se stal tzv. Lubenský vrch jihovýchodně od Nechanic. Zde zámecká novostavba postupně rostla v letech 1839 až 1857.
Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Tento nikdy nerealizovaný projekt původně pro anglický hrad Crewe Hall využil a upravil mladý rakouský architekt Karl Fischer. Vedle samotné výstavby se podílel i na návrhu zámeckých interiérů.
Zámek byl navržen tak, že ho tvoří dvojice patrových křídel, vzájemně svírajících úhel cca 110° a vybíhajících z ústřední, věžovité části. Půdorys zámku tak připomíná široce otevřené písmeno „V“. Zámek je dále ozvláštněn řadou rizalitů a bohatě zdoben pomocí cimbuří a dalších prvků. Červená barva fasády zámku se vztahuje k rodovému erbu rodu Harrachů, který tvoří tři pštrosí pera zasazená do zlaté kopule na červeném poli.
Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice.
I když zámek zvenku nevypadá jako příliš velký, obsahuje celkově 117 místností. Mezi nejkrásnější jistě patří tzv. Zlatý sál, který je zdobený pozlacenými tapetami ze 17. století, či tzv. Rytířský sál, což byla první prostora, kam návštěva vstoupila. Jedná se o mimořádné bohatě zdobený, reprezentační sál, který demonstroval postavení a historii rodu Harrachů. Odtud bylo možné pokračovat do dalších reprezentačních místností v přízemí, popřípadě do soukromých pokojů, které byly v 1. patře.
Všechny vnitřní prostory zaujmou především svou zdobností v podobě vyřezávaných obložení stěn, stropů či dveřních portálů. Jedná se především o dílo místních řemeslníků. Vybavení pochází z bohatých svozů, které sem Harrachové nechali přivést ze svých sídel v Itálii či v Rakousku. Díky tomu se zde vedle sebe honosí pseudogitcké i renesanční kusy nábytku. Tato rozmanitost a slohová nejednotnost je pro dané období typická.
Zajímavostí zámku jsou mnohé tajné dveře a skrytá schodiště. Hlavním unikátem je dochovaný a dodnes funkční výtah na ruční pohon. Ten sem nechal instalovat druhý majitel zámku Jan Nepomuk František hrabě z Harrachu, který též celý zámek zmodernizoval. Například nechal zavést vodovod. Za jeho časů zámek nejvíce vzkvétal a vítal nejvýznamnější hosty.
V roce 1866, tedy nedlouho po dostavbě zámku, byla nedaleko odsud svedena bitva u Hradce Králové. V samotném zámku byl tehdy zřízen vojenský lazaret.
Rodině Harrachů zámek patřil až do roku 1945. Tehdy se stal sídlem generálmajora Govorova, náčelníka jedné z armád Ukrajinského frontu Rudé armády. Téhož roku byl zámek na základě tzv. Benešových dekretů znárodněn. Od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.
Zámek představuje nejmladší novogotickou zámeckou stavbu na našem území a někdy je přezdíván jako kousek Anglie ve východních Čechách. Vedle již zmiňované pohádky Princ a Večernice se zámek objevil například ve filmu Tmavomodrý svět či v anglickém seriálu Mladý Indiana Jones.
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , architektura , Zámek Hrádek u Nechanic
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 1 hodinou
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 1 hodinou
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 1 hodinou
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 1 hodinou
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 2 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 3 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 3 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 5 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 6 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Zdroj: David Holub