Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se odborníka na vodní turistiku Jana Česneka, co je dobré před výpravou vědět a také kam se dá vydat na výpravu nejen doma, ale i v zahraničí.

Jan Česnek je cvičitel vodní turistiky a také provozovatel vodní půjčovny Tajmen ve Vsetíně. Kromě tradičních zájezdů po českých řekách se věnuje i sjíždění divoké vody, které je čím dál populárnějším adrenalinovým sportem. Pro EuroZprávy.cz vysvětlil všechno, co je potřeba k sportovní aktivitě vědět.

Jaké jsou nejpopulárnější destinace Čechů, kteří míří na vodu?

U nás v Česku je to určitě Vltava. Má tu výhodu, že díky vypouštění z Lipna má vždy dostatek vody pro splutí, když k tomu přidáte perfektní zázemí, plné kempů, půjčoven, hospůdek, krásné krajiny a historických měst je to prostě dokonalá kombinace. Mezi další oblíbené řeky patří Sázava, Ohře, Berounka, Lužnice a mnoho dalších. Na Slovensku je to Dunajec, také má vždy dostatek vody a do toho nádherný NP Pieniny. Nejpopulárnější rakouskou řekou je potom Salza o které se dá s nadsázkou tvrdit, že je taky česká, protože Češtinu tam slyšíte na každém kroku. V posledních letech stoupá obliba polských řek, protože jsou liduprázdné, mají dostatek vody i v létě a navíc mají většinou písčité dno i břehy, takže jsou ideální pro dobrodružnější rodiny s dětmi. Jedinou nevýhodou bývá nedostatečné zázemí, které je ovšem vykoupeno romantikou na prázdných řekách a stanováním, kde se vám líbí.

 A proč vlastně mají Češi vodní turistiku, tak rádi?

Těžké odpovědět, ale upřímně si myslím, že Češi jsou obecně dost outdorový národ. Hodně chodíme po horách, jezdíme na kole, lyžích a v neposlední řadě na vodu. Možná je to díky nedávné době, kdy jsme neměli možnost tolik cestovat a poznávat nejrůznější světové destinace. Místo toho jsme se soustředili na to, co nám nabídla naše republika. My máme u nás nádherné řeky, takže pro mnoho lidí to byl nejspíše způsob trávení volna příjemnou aktivitou u vody. V dnešní době patříme mezi světové vodácké velmoci. Snad každý Čech minimálně jednou za život pádloval někde na řece a další stovky tisíc Čechů jezdí na vodu pravidelně. S tím souvisí úspěchy našich reprezentantů ať už ve vodním slalomu, sjezdu nebo raftingu.

 Na co si při plánování dovolené se sjížděním řeky dát pozor?

Člověk by si měl dopředu výlet perfektně naplánovat. To znamená, jaký úsek daný den pojedu, kde budu spát, z kilometráže zjistit potencionálně nebezpečná místa např. jezy nebo obtížné peřeje, vědět, kde se nachází lékařské pohotovost atd. Při samotné plavbě bychom si měli dát pozor na dodržování pitného režimu (na vodě je menší pocit žízně). Určitě bychom měli mít také pokrývku hlavy, na řece se před sluncem neschováte a výlet potom může skončit nepříjemným úpalem či úžehem. Rozhodně bychom se měli vyvarovat požívání alkoholických nápojů před a během plavby. Jedno dvě piva nikoho nezabije, ale člověk musí na vodě zůstat ostražitý, se zvýšenou hladinou alkoholu se zpožďuje reakční doba, člověk nabývá sebevědomí a vrhá se do míst, které by ho za střízliva ani nenapadly sjet. Nehledě na to, že alkohol roztahuje vlásečnice, takže když je vám zima, tak místo toho aby vás alkohol zahřál, tak způsobí, že teplo ztrácíte daleko rychleji. Takže pokud alkohol, tak nejlépe večer u táboráku.

 Pokud jste úplní začátečníci, tak je dobré vzít si na den či dva vodáckého instruktora, který vás naučí základy techniky a taktiky jízdy, ukáže vám jak poznat nebezpečná místa, jak jezdit ve skupině anebo základy záchrany.

 Jaké lodě si vybrat?

U klasických prázdninových řek jsou určitě nejlepší plastové lodě typu Vydra nebo Samba. Jsou rychlé a člověk se aspoň tolik nenadře. Pokud vyrážíte na řeky obtížnosti WW II a více (divoká voda se děli na obtížnosti od WWI – WW VI) je lepší zvolit nafukovací kanoe se samovylévacím rukávem např. Baraka, Rio, Yukon. Na obtížné řeky od stupně WW IV a více jsou nejvhodnější rafty nebo plastové kajaky, na takové terény by se měli vydávat jen opravdu zkušení vodáci. Pokud si přesto nejste jistí výběrem lodě, tak v každé půjčovně vám rádi poradí, kterou loď zvolit.

 Kdy je nejlepší vyrazit?

Nejvíce vody bývá v řekách na jaře při tání sněhu anebo po deštích. Každý správný vodák při větším dešti sleduje portály povodí nebo CHMI a při sjízdnosti oblíbené řeky neváhá s partou přátel vyrazit. Oblíbené bývají také vodácké akce při příležitosti vypouštění přehrady či rybníku, např. Moravice, Ostravice, Jihlava nebo Vavřinec. V letních měsících bychom si měli ověřit, jestli má řeka dostatek vody. Nejlepší na ověření jsou buď portály jednotlivých povodí nebo web raft.cz , kde je sjízdnost toku znázorněna pomocí semaforu, takže se v tom pohodlně vyzná i laik.

 Jaké jsou nové trendy v rámci vodní turistiky?

V posledních letech stoupá obliba nafukovacích kánoí, mají několik výhod, např. jsou skladné, téměř nezničitelné, nepotopitelné, lehké při přenášení … jedinou větší nevýhodou je, že musíte hlídat tlak ve válcích, takže byste neměli nechávat loď na břehu na přímém slunci. Co se týče jízdy po vodě, tak se dostává do módy jízda na SUPu (Stand Up Paddleboard). V dnešní době již paddleboardy nabízí většina větších půjčoven.

 Vodáctví není jen českou záležitostí, kam vyrazit do zahraničí a co od toho čekat?

V okolí ČR se nacházejí některé oblíbené vodácké destinace. Nejoblíbenější je pro řadu vodáků výše zmíněná Salza v Rakousku. Má průzračnou vodu, překrásnou krajinu a divoké, relativně bezpečné peřeje. Navíc nabízí perfektní zázemí. Další oblíbenou řekou bývá Soča ve Slovinsku, která má opravdu nádhernou modrou vodu. Soča, ale na rozdíl od Salzy může být nebezpečná. Protéká vápencovým korytem, takže se může v obtížných pasážích občas vyskytnout nebezpečný sifon. Soča je vhodná pro zkušenější posádky. Další oblíbené vodácky turistické destinace se nacházejí na Balkáně např. řeky Bosny, Černé Hory, Albánie nebo Rumunska. V Rakousku a Slovinsku, Itálii a dalších západních zemí najdou vodáci čisté kempy a většinou perfektní zázemí. Na Balkáně je to s tím komfortem horší, v bývalé Jugoslávii je nutné si také dávat pozor na minová pole v blízkosti řek.

 Voda to není jenom Berounka, ale i divoké řeky. Co sjíždění vody jako adrenalinový sport? 

Na divoké vodě je krásné to, že stejný adrenalin může pociťovat začátečník na terénu WW II jako zkušený jezdec na terénu WW V. Jízda na divoké vodě může být nebezpečná. Jezdec by si měl uvědomit, na jakou obtížnost má a neměl by se nechat vyhecovat kamarády. Čím obtížnější je řeka, tím více zkušeností byste měli mít. Na terény WW IV a více by se měli vydávat jen opravdu zkušení jezdci v malých sehraných skupinách s odpovídajícím vybavením (helma, vesta, pádlo, neopren nebo suchý oblek, házecí pytlík…). Takovéto terény se jezdí v malých skupinách z vracáku do vracáku, před obtížnými peřejemi se zastavuje a následně se prohlížejí, volí se nejlepší cesta a rozestavuje se záchrana. I přesto může na takových terénech, zejména při přecenění sil a nedostatečné výbavě, dojít i k vážným úrazům např. pohmožděniny, zlomené kotníky, vykloubená ramena nebo zlomené obratle v nejhorších případech dokonce k utonutí.

 Divoká voda je jen otázkou větších zahraničních toků, nebo se dá vyrazit někam i v tuzemsku?

Divoká voda pro běžného vodáka „turistu“ (do obtížnosti WW III) se v ČR moc nevyskytuje. Tady je opravdu lepší zajet někam do zahraničí, i když i u nás se najde pár pěkných řek či potoků o obtížnosti WW II – III např. Ostravice, Hamerský potok, Vavřinec a další. Co se týče extrémní vody i u nás jsou úseky řek obtížností WW IV–V např. Vltava v úseku „Čertovy proudy, Vydra kolem Turnerovy chaty, horní Labe, Bíle Labe, Mumlava, Horní Kamenice a další. Takže zkušení kajakáři a rafťáci si i u nás přijdou na své.

Související

Více souvisejících

Vodáci cestování dovolená řeky

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 1 hodinou

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 2 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 4 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 4 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 6 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 7 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 9 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země

Severokorejští vojáci, kteří byli dosud nasazeni v ruské Kurské oblasti po boku jednotek Kremlu, by se podle ukrajinských představitelů a expertů mohli brzy objevit přímo na ukrajinském území. Takový krok by měl dalekosáhlé důsledky pro mezinárodní společenství a mohl by znamenat, že se Severní Korea formálně zapojí do války proti Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy