Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se odborníka na vodní turistiku Jana Česneka, co je dobré před výpravou vědět a také kam se dá vydat na výpravu nejen doma, ale i v zahraničí.

Jan Česnek je cvičitel vodní turistiky a také provozovatel vodní půjčovny Tajmen ve Vsetíně. Kromě tradičních zájezdů po českých řekách se věnuje i sjíždění divoké vody, které je čím dál populárnějším adrenalinovým sportem. Pro EuroZprávy.cz vysvětlil všechno, co je potřeba k sportovní aktivitě vědět.

Jaké jsou nejpopulárnější destinace Čechů, kteří míří na vodu?

U nás v Česku je to určitě Vltava. Má tu výhodu, že díky vypouštění z Lipna má vždy dostatek vody pro splutí, když k tomu přidáte perfektní zázemí, plné kempů, půjčoven, hospůdek, krásné krajiny a historických měst je to prostě dokonalá kombinace. Mezi další oblíbené řeky patří Sázava, Ohře, Berounka, Lužnice a mnoho dalších. Na Slovensku je to Dunajec, také má vždy dostatek vody a do toho nádherný NP Pieniny. Nejpopulárnější rakouskou řekou je potom Salza o které se dá s nadsázkou tvrdit, že je taky česká, protože Češtinu tam slyšíte na každém kroku. V posledních letech stoupá obliba polských řek, protože jsou liduprázdné, mají dostatek vody i v létě a navíc mají většinou písčité dno i břehy, takže jsou ideální pro dobrodružnější rodiny s dětmi. Jedinou nevýhodou bývá nedostatečné zázemí, které je ovšem vykoupeno romantikou na prázdných řekách a stanováním, kde se vám líbí.

 A proč vlastně mají Češi vodní turistiku, tak rádi?

Těžké odpovědět, ale upřímně si myslím, že Češi jsou obecně dost outdorový národ. Hodně chodíme po horách, jezdíme na kole, lyžích a v neposlední řadě na vodu. Možná je to díky nedávné době, kdy jsme neměli možnost tolik cestovat a poznávat nejrůznější světové destinace. Místo toho jsme se soustředili na to, co nám nabídla naše republika. My máme u nás nádherné řeky, takže pro mnoho lidí to byl nejspíše způsob trávení volna příjemnou aktivitou u vody. V dnešní době patříme mezi světové vodácké velmoci. Snad každý Čech minimálně jednou za život pádloval někde na řece a další stovky tisíc Čechů jezdí na vodu pravidelně. S tím souvisí úspěchy našich reprezentantů ať už ve vodním slalomu, sjezdu nebo raftingu.

 Na co si při plánování dovolené se sjížděním řeky dát pozor?

Člověk by si měl dopředu výlet perfektně naplánovat. To znamená, jaký úsek daný den pojedu, kde budu spát, z kilometráže zjistit potencionálně nebezpečná místa např. jezy nebo obtížné peřeje, vědět, kde se nachází lékařské pohotovost atd. Při samotné plavbě bychom si měli dát pozor na dodržování pitného režimu (na vodě je menší pocit žízně). Určitě bychom měli mít také pokrývku hlavy, na řece se před sluncem neschováte a výlet potom může skončit nepříjemným úpalem či úžehem. Rozhodně bychom se měli vyvarovat požívání alkoholických nápojů před a během plavby. Jedno dvě piva nikoho nezabije, ale člověk musí na vodě zůstat ostražitý, se zvýšenou hladinou alkoholu se zpožďuje reakční doba, člověk nabývá sebevědomí a vrhá se do míst, které by ho za střízliva ani nenapadly sjet. Nehledě na to, že alkohol roztahuje vlásečnice, takže když je vám zima, tak místo toho aby vás alkohol zahřál, tak způsobí, že teplo ztrácíte daleko rychleji. Takže pokud alkohol, tak nejlépe večer u táboráku.

 Pokud jste úplní začátečníci, tak je dobré vzít si na den či dva vodáckého instruktora, který vás naučí základy techniky a taktiky jízdy, ukáže vám jak poznat nebezpečná místa, jak jezdit ve skupině anebo základy záchrany.

 Jaké lodě si vybrat?

U klasických prázdninových řek jsou určitě nejlepší plastové lodě typu Vydra nebo Samba. Jsou rychlé a člověk se aspoň tolik nenadře. Pokud vyrážíte na řeky obtížnosti WW II a více (divoká voda se děli na obtížnosti od WWI – WW VI) je lepší zvolit nafukovací kanoe se samovylévacím rukávem např. Baraka, Rio, Yukon. Na obtížné řeky od stupně WW IV a více jsou nejvhodnější rafty nebo plastové kajaky, na takové terény by se měli vydávat jen opravdu zkušení vodáci. Pokud si přesto nejste jistí výběrem lodě, tak v každé půjčovně vám rádi poradí, kterou loď zvolit.

 Kdy je nejlepší vyrazit?

Nejvíce vody bývá v řekách na jaře při tání sněhu anebo po deštích. Každý správný vodák při větším dešti sleduje portály povodí nebo CHMI a při sjízdnosti oblíbené řeky neváhá s partou přátel vyrazit. Oblíbené bývají také vodácké akce při příležitosti vypouštění přehrady či rybníku, např. Moravice, Ostravice, Jihlava nebo Vavřinec. V letních měsících bychom si měli ověřit, jestli má řeka dostatek vody. Nejlepší na ověření jsou buď portály jednotlivých povodí nebo web raft.cz , kde je sjízdnost toku znázorněna pomocí semaforu, takže se v tom pohodlně vyzná i laik.

 Jaké jsou nové trendy v rámci vodní turistiky?

V posledních letech stoupá obliba nafukovacích kánoí, mají několik výhod, např. jsou skladné, téměř nezničitelné, nepotopitelné, lehké při přenášení … jedinou větší nevýhodou je, že musíte hlídat tlak ve válcích, takže byste neměli nechávat loď na břehu na přímém slunci. Co se týče jízdy po vodě, tak se dostává do módy jízda na SUPu (Stand Up Paddleboard). V dnešní době již paddleboardy nabízí většina větších půjčoven.

 Vodáctví není jen českou záležitostí, kam vyrazit do zahraničí a co od toho čekat?

V okolí ČR se nacházejí některé oblíbené vodácké destinace. Nejoblíbenější je pro řadu vodáků výše zmíněná Salza v Rakousku. Má průzračnou vodu, překrásnou krajinu a divoké, relativně bezpečné peřeje. Navíc nabízí perfektní zázemí. Další oblíbenou řekou bývá Soča ve Slovinsku, která má opravdu nádhernou modrou vodu. Soča, ale na rozdíl od Salzy může být nebezpečná. Protéká vápencovým korytem, takže se může v obtížných pasážích občas vyskytnout nebezpečný sifon. Soča je vhodná pro zkušenější posádky. Další oblíbené vodácky turistické destinace se nacházejí na Balkáně např. řeky Bosny, Černé Hory, Albánie nebo Rumunska. V Rakousku a Slovinsku, Itálii a dalších západních zemí najdou vodáci čisté kempy a většinou perfektní zázemí. Na Balkáně je to s tím komfortem horší, v bývalé Jugoslávii je nutné si také dávat pozor na minová pole v blízkosti řek.

 Voda to není jenom Berounka, ale i divoké řeky. Co sjíždění vody jako adrenalinový sport? 

Na divoké vodě je krásné to, že stejný adrenalin může pociťovat začátečník na terénu WW II jako zkušený jezdec na terénu WW V. Jízda na divoké vodě může být nebezpečná. Jezdec by si měl uvědomit, na jakou obtížnost má a neměl by se nechat vyhecovat kamarády. Čím obtížnější je řeka, tím více zkušeností byste měli mít. Na terény WW IV a více by se měli vydávat jen opravdu zkušení jezdci v malých sehraných skupinách s odpovídajícím vybavením (helma, vesta, pádlo, neopren nebo suchý oblek, házecí pytlík…). Takovéto terény se jezdí v malých skupinách z vracáku do vracáku, před obtížnými peřejemi se zastavuje a následně se prohlížejí, volí se nejlepší cesta a rozestavuje se záchrana. I přesto může na takových terénech, zejména při přecenění sil a nedostatečné výbavě, dojít i k vážným úrazům např. pohmožděniny, zlomené kotníky, vykloubená ramena nebo zlomené obratle v nejhorších případech dokonce k utonutí.

 Divoká voda je jen otázkou větších zahraničních toků, nebo se dá vyrazit někam i v tuzemsku?

Divoká voda pro běžného vodáka „turistu“ (do obtížnosti WW III) se v ČR moc nevyskytuje. Tady je opravdu lepší zajet někam do zahraničí, i když i u nás se najde pár pěkných řek či potoků o obtížnosti WW II – III např. Ostravice, Hamerský potok, Vavřinec a další. Co se týče extrémní vody i u nás jsou úseky řek obtížností WW IV–V např. Vltava v úseku „Čertovy proudy, Vydra kolem Turnerovy chaty, horní Labe, Bíle Labe, Mumlava, Horní Kamenice a další. Takže zkušení kajakáři a rafťáci si i u nás přijdou na své.

Související

Ilustrační foto

Vodákům za plavbu pod mírným vlivem alkoholu zřejmě nebude hrozit pokuta

Vodáci zřejmě nebudou od příští sezony pokutováni za plavbu pod mírným vlivem alkoholu na vybraných úsecích tuzemských řek. Senát to dnes hladce schválil beze změn v novele o vnitrozemské plavbě. V minulém funkčním období Senát prosazoval, aby se sankce nevztahovala ani na cyklisty například na vinařských stezkách. Sněmovna to ale odmítla. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Ilustrační foto

Vodáci budou moci plout po vybraných úsecích až s půl promile alkoholu

Vodáci budou moci zřejmě plout po vybraných úsecích tuzemských řek až s půl promile alkoholu v krvi bez hrozby pokuty. Do novely zákona o vnitrozemské plavbě to dnes po rozsáhlé debatě zastánců a odpůrců vložila Sněmovna na návrh svého hospodářského výboru. Návrh musí ještě posoudit Senát. Návrh počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Více souvisejících

Vodáci cestování dovolená řeky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel začne pracovat na programu či na přípravě výjezdů do regionů

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. První výjezdy plánuje už před březnovou inaugurací do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

včera

včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

včera

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

včera

včera

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

včera

Miloš Zeman

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi

Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání. 

včera

Petr Pavel

Česko se projevuje propagací maximálně antiruské linie, zní z Ruska

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

včera

včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel odmítl Zemanovu ochranku. Od soboty ho chrání policie

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán to uvedl v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

včera

Na karlovarském letišti hořelo

Letiště Karlovy Vary hořelo. Plameny zasáhly odletovou halu

V Karlových Varech v noci na dnešek hořela budova hlavní odletové haly mezinárodního letiště. Požár izolace se šířil v plášti budovy. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. V noci ani dnes ráno nebyl na letišti v plánu žádný přílet ani odlet. V objektu tak v době požáru nebyli žádní cestující, informoval dnes ČTK mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal. 

Aktualizováno včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy

Lidé vsadili na výsledek prezidentských voleb více než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 milionů korun. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše (ANO), který sám ve čtvrtek na twitteru vyzval, aby si na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu.

včera

Obchod s oděvy

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni koncem února byla Británie jednou ze zemí, která se připojila k sankcím uvaleným na Rusko. Tyto sankce měly mimo jiné zabránit přísunu nového luxusního zboží do Ruska a řada výrobců luxusního zboží zavřela v zemi své obchody. V nejznámějším obchodním centru v Moskvě se však stále dá koupit zboží dvou britských značek a nadále je možné v Rusku koupit nové vozy značky Rolls-Royce, přestože automobilka tvrdí, že v této zemi nové vozy neprodává. Upozornil na to list Daily Mail.

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem

Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují, říká ekonom Kovanda.

včera

Andrej Babiš

Babiš neměl málo voličů, nejsou to ale hlasy pro ANO, varují politologové

Hlasy pro Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb nebudou automaticky v příštích volbách hlasy pro hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou. Vyplývá to z vyjádření politologů. Pro hnutí ANO je ale podle nich výhodné výsledek voleb takto interpretovat a snažit se z prohry udělat částečnou výhru. Babiš získal ve druhém kole 2,4 milionu hlasů, jeho protikandidát a vítěz volby Petr Pavel měl téměř o milion hlasů více.

včera

Olaf Scholz

Konec války záleží na Rusku, řekl Scholz. Chce Putinovi zavolat

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské tiskové agentuře RIA řekl, že Putin s kontaktem souhlasí.

včera

Česko si napraví reputaci? Výhra Pavla zlepší vztahy s EU, USA a NATO, tvrdí experti

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy